Airbnb, WeWork, SpaceX? Dehogy! A nemzetközi médiában sokat forgó amerikai vállalatok kis túlzással a kanyarban sincsenek, ha a legdrágábbra értékelt startupot keressük. A CB Insights friss, idén januári összesítése szerint már ezen a területen is egyre inkább Kína tekinthető a domináns hatalomnak.
Ritmusosan mozgó milliárdok
Az elemzőcég gyűjtése alapján jelenleg 445 unikornis csatangol a világban. Így nevezik ugyanis a legalább egymilliárd dolláros cégértékre becsült gyorsan növekvő vállalkozásokat. A startupok krémjének elméleti összértéke pedig 1344 milliárd dollárra becsülhető. Bár ez egy felfoghatatlanul nagy összeg, azért akad néhány technológiai óriás, amelyik egymaga is képes közel ennyit felmutatni.
A startupos toplista élén a mesterséges intelligenciával támogatott tartalomplatformokban utazó kínai ByteDance-t találjuk 75 milliárd dolláros becsléssel. Ha sokaknak ez a név semmit nem mond, az nem véletlen, hiszen a kevesebb mint 7 éve alakított cég az első években hazai terepre dolgozott. Egy kifejezetten nemzetközi piacra szánt újabb terméke viszont valósággal végigsöpört a világban. A jellemzően rövid zenés videókkal operáló TikTok valószínűleg ma már itthon sem ismeretlen (különösen a tinikorú családtagokkal rendelkezők körében).
A második helyre a "kínai Uber", azaz a Didi Chuxing futott be 56 milliárddal, míg a legértékesebb amerikai cégnek, az e-cigarettákkal foglalkozó Juul Labs 50 milliárdos teljesítménye csak a harmadik helyre lett elég. A dobogósokat viszont már három, egyaránt USA-ban bejegyzett startup követi: a fintech területen mozgó Stripe, a szállásfoglalásokat megreformáló Airbnb és Elon Musk egyik szerelemgyereke, a marsi kolóniákat álmodó SpaceX.
A CB Insights adataiból az is kiderült, hogy jelenleg 23 dekakornis, azaz minimum 10 milliárdot érő startup van. Ezek között azért már több olyat is találni, amelyik nem a két rivális nagyhatalomhoz köthető. Például 11. a szingapúri Grab, 17. az Egyesült Királyságban található Global Switch, két hellyel hátrébb jön a WeChat indonéz megfelelője, a Go-Jek, 19. a brazil Nubank, a 22. helyen pedig a második indiai vállalat, a szállodaiparban érdekelt Oyo következik.
Máshol mások a számok
A fentieket érdemes azzal kiegészíteni, hogy a magánkézben lévő cégek esetében az értékelés nem mindig tud konkrét számokon és világosan leírt tényeken alapulni. A nem ritkán folyosói pletykák szintjén nyert értesülések pedig óhatatlanul eltérésekhez vezetnek. Így lehet az, hogy a The Wall Street Journal hasonló toplistáján nem teljesen ugyanazokat a neveket és értékeléseket látni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak