Negyedik alkalommal írt ki pályázatot a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület (HTE) a kiemelkedő innovációs tevékenységet elismerő Fekete László-díjra. A pályaműveket 2023. október 1-ig várja a szervezet. Lehet jelentkezni saját ötlettel, valamint ajánlani arra érdemesnek tartott személyeket is. Ehhez mindössze egy rövid bemutatkozó-bemutató szövegre van szükség.
A szakmai elismerés mellett a díjat elnyerő személy innovációs tevékenységét egymillió forint készpénzzel is elismerik. A részletek a HTE oldalán olashatók.
Ki volt Fekete László?
Míg a magyar informatikai ipar hőskorát olyan nevek fémjelezték, mint Dömölki Bálint matematikus vagy a 2016-ban elhunyt Braun Péter, addig Fekete László már egy másik generáció szülötte volt, azé, amely a magyar távközlési és informatikai piac rendszerváltás utáni felépülésének lehetett aktív szereplője.
Kortársaihoz hasonlóan az informatika iránt érdeklődők akkor klasszikus útját járta be: BME Villamosmérnöki kar, BME Számítástechnikai Központ... Aztán jött a rendszerváltás, és elképesztő tempóban kezdett kiépülni a magyar infokommunikációs piac, amely két kézzel kapott (már akkor is) a tehetségek után. De ott már nem volt elég jónak lenni szakmailag, látni kellett a piacot, a felhasználókat, az ügyfeleket. Fekete László utóbbiban is jónak bizonyult. 1994-ben csatlakozott a Westel 900 informatikai osztályához. Innovátor volt, de hűséges típus: haláláig a Magyar Telekom csoporton belül dolgozott, és mindvégig innovációs területen. Olyan technológiák adaptálásában, fejlesztésében vett részt, mint a WAP, a mobilinternet vagy az IPTV és a mobil tévé. De a hazai informatikai szaksajtó körül is megfordult, még BME-s korszakában rendszeresen segítette tanácsaival az akkor talán legnépszerűbb informatikai kiadványt, a CHIP Magazint. Volt kollégái rendkívül tájékozott, határozott és szakmai vitára mindig nyitott emberként emlékeznek rá, aki nagyon elszánt is tudott lenni, ha érezte-tudta, igaza van.
A Fekete László-díjjal a 2017-ben mindössze 57 évesen elhunyt szakember innovációs tevékenységének állít emléket a HTE. A díj nem az innovációt, hanem az újítás mögött álló személy munkáját hivatott elismerni, ezért az egyesült olyan jelölteket vár, akik egyéni innovatív kvalitással rendelkeznek. A díjra jelölhető informatikus vagy távközlési szakember, tervező-, fejlesztőmérnök, de akár projektvezető is, aki már részt vett egy vagy több infokommunikációs projektben ötletgazdaként és/vagy vezetőként, és fejlesztései közül legalább egy termék vagy szolgáltatás elérhető Magyarországon a pályázat benyújtásakor.
A pályázathoz egy legalább 6 oldalas dokumentumot kell beadni, melyből kiderül, hogy a jelölt milyen szerepet játszott a megvalósult innovációban, és mi volt a munkamódszere.
A díjat tavaly Scheidler Balázs, a Balabit egyik alapítója, a syslog ng kitalálója kapta, aki a díjjal járó összeget felajánlotta egy gyermekszegénység ellen küzdő alapítványnak.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak