Sokan érzik magukat termelkenyebbnek a távmunkában, a munkáltatók viszont nem sokat törődnek a hazaküldött dolgozók informatikai biztonsági tájékoztatásával – derül ki a Kaspersky globális felméréséből.

A Kaspersky a héten tette közzé a munkavégzésben tapasztalható változásokról szóló tanulmányát, amely a világjárvány nyomán otthoni munkára küldött dolgozók és a szervezetek adaptációját vizsgálja az új helyzetben, különös tekintettel a kiberbiztonsági vonatkozásaira. Ez utóbbi nagy kihívást jelent, amennyiben a hatékony kiberbiztonsági intézkedések bevezetéséhez extra erőforrásokra van szükség, hogy az alkalmazottak a megfelelő biztonsági feltételek mellett férhessenek hozzá a munkájuk elvégzéséhez szükséges szolgáltatásokhoz.

A vállalat világszerte 6 ezer munkavállaló bevonásával készítette el mostani felmérését, amelyből mások mellett kiderül, hogy a munkáltatók nem feltétlenül adnak tájékoztatást a dolgozóiknak, hogy miként csökkenthetik a különféle kockázatokat, mint amilyen a megszokottnál nagyobb mennyiségű levélszemét és adathalász-támadás, a feltört wifi-hozzáférési pontokhoz való kapcsolódás, vagy önmagában az árnyékinformatika használata. A válaszadók 73 százaléka viszont arról számolt be, hogy nem részesült biztonsági oktatásban, amikor elkezdett távmunkában dolgozni.
 

Az árnyékinformatika leggyakrabban használt elemei

forrás: Kaspersky / How COVID-19 changed the way people work


Mindezt összefüggésbe helyezik az olyan adatok, mint hogy a felmérés résztvevőinek több mint negyede, 27 százaléka kapott már adathalász e-mailt a koronavírus-járvány témájában – és ez nyilván csak a felismert esetek arányát mutatja. Eközben virtuális magánhálózatokat (VPN) csak a megkérdezettek alig több mint fele használ, bár mások arra is figyelmeztetnek, hogy a VPN hálózatok központi frissítése nem feltétlenül oldható meg kielégítő módon, így ezek esetenként nem hogy enyhítik, de éppen nehezítik a problémát.

A felmérésből kiderül, hogy az alkalmazottak 55 százalékát látta el a munaadója a szükséges eszközökkel (így laptopokkal vagy okostelefonokkal) az otthoni munkavégzéshez. Ez az esetek háromnegyed részében egyszerűen azt jeleni, hogy hazavihették a munkahelyi gépüket, amit az érintettek majdnem fele korábban is meg szokott tenni. A megszokott környezet jelentőségét mutatja, hogy tízből hét felhasználó ugyanannyira vagy még termelékenyebbnek érzi magát, mióta a különleges helyzetben végzi a munkáját.

A digitális térben is járványhelyzet van

A dokumentum kitér az otthoni munkakörnyezet nem feltétlenül informatikai jellegű kihívásaira is: kiemeli például, hogy a dolgozók 26 százalékának nincs módja egy teljesen szeparálható munkatér létrehozására, egyharmaduk pedig a gyerekeivel való konfliktusokról is beszámolt az internethasználatot illetően. Ugyanakkor a közös helyszín miatt jóval nehezebb fenntartani a munka és a magánélet közti kívánatos egyensúlyt, amit már csak az is jellemez, hogy a növekvő tartalomfogyasztás jó része is a munkára használt gépeken zajlik.
 

Ilyen eszközökön és témákban növekszik az otthoni tartalomfogyasztás

forrás: Kaspersky / How COVID-19 changed the way people work


Visszatérve a távmunkához szükséges informatikai biztonsági oktatás hiányára, a válaszadók mindössze harmada nyilatkozott úgy, hogy a munkavégzésre is használt személyes eszközeit központilag ellátták volna biztonsági szoftverekkel. Ez akkor is fontos, ha a saját gépek 86 százalékán telepítve van valamilyen antivírus-program, mivel ebben a helyzetben az adatok védelmét nem lehet a munkavállaló kizárólagos felelősségévé tenni, különösen a videokonferencia-alkalmazások, a fájlmegosztó és -tároló szolgáltatások vagy az üzenetküldők tömeges adaptációjával.

Ahogy néhány nappal ezelőtt írtuk, a biztonsági szakemberek szerint a világjárvánnyal párhuzamosan a digitális térben is hasonló folyamatok zajlanak, miután sokkal egyszerűbb sikeres hekkertámadásokat intézni a távoli felhasználók ellen, mint amelyen a megszokott vállalati környezetekben lenne. A statisztikák éppen azokban a régiókban mutatják az incidensek számának gyors emelkedését, amelyeket a biológiai járvány is keményebben sújt, ahogy a bűnözők igyekeznek kihasználni a bizonytalanságot és az informatikai biztonsági szabályok általános gyengülését.

A Kaspersky kutatását és a biztonsági cég tanácsait ezen az oldalon érdemes átböngészni.

Biztonság

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.