Mark Zuckerberg metaverzum felé tartó cége tegnap egy tapintási érzetet generáló AR/VR-eszköz prototípusát mutatta be.

A valós és virtuális világ határinak elmosását segítheti az az egyelőre csak kísérleti modellként funkcionáló eszköz, amelyet a Meta (leánykori nevén Facebook) saját kutatási részlege, a Reality Labs hét éve fejleszt. Az egyelőre meglehetősen bumfordi kinézetű kesztyűvel a virtuális- és kiterjesztett valóság (virtual/augmented reality - VR/AR) életszerűbb átélését igyekeznek megteremteni a mérnökök.

A témával kapcsolatban tegnap kiadott blogbejegyzésben a munkálatokat vezető Sean Keller egyelőre meglehetősen visszafogottan fogalmaz a lehetséges piaci bevezetéssel kapcsolatban, azaz idén karácsonykor még senkinek nem érdemes ilyet kérni ajándékba.

Az érintésen alapuló érzékelés az emberiség hajnalától velünk van, így amennyiben sikerülne mindezt megfelelő színvonalon mesterséges módszerekkel reprodukálni, az nagyban megkönnyítené a virtuális elemekkel történő interakciókat. Mivel gyerekkorunk óta tudjuk, hogy kell megfogni, forgatni a tárgyakat, az ilyen kesztyűk viselésével teljesen természetessé válhatna az, ahogy manipuláljuk a digitális világot.

A probléma csak az, hogy mindehhez egyelőre nincs meg a megfelelő technika. A Facebook boszorkánykonyhájában ezért az alapoktól kellett a kutatóknak kitalálni, milyen (még nem létező) módszerekkel, anyagokkal lehetne a tervből fogyasztók millióihoz eljutó, megfizethető kereskedelmi terméket alkotni.

 

 

A most felvillantott prototípusban miniatűr, felfújható "motorok" vannak elhelyezve, amelyek attól függően lépnek működésbe, hogy éppen milyen cselekvést végez a kesztyű viselője a virtuális térben. A nyomást a mikrofolyadékok által tolt levegő biztosítja, ami felfújja az aktuátorként funkcionáló mini motort, ezt pedig a bőr érzékeli.

Az egész rendszer azonban még nagyon messze van a késztől. A fejlesztőknek többek között össze kell kombinálni a kesztyűben zajló folyamatokat egy megfelelően pontos kézkövető technológiával. Arról nem is beszélve, hogy az sem egyértelmű, hogy lehet olyan tömeggyártásra alkalmas formába hozni mindezt, ami a számtalan kézmérettel és -formával rendelkező potenciális ügyfélkör mindegyik tagjára illik. 

Itt sem ők az elsők

Egy ilyen eszközzel nyilvánvalóan jelentős fegyverhez juthatna a nemrégiben brandváltáson átesett közösségi oktopusz, mivel az immár Metaként hívott vállalat deklaráltan a metaverzumra, azaz a virtuális világokra fókuszál. Ám ahogy a metaverzum koncepcióját sem Mark Zuckerberg találta ki, és még csak nem is elsőként kezdte meghódítani, úgy a természetes érzékelést generáló kesztyűkről sem a héten hallottunk először. Tavaly például mi is beszámoltunk arról a Cornell Egyetemen folyó munkáról, amelynek célja ugyanaz: kézzel foghatóvá tenni a virtuális világot. Aki kapja, marja!

Konzumer tech

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.