A Cornell Egyetem kutatói egy speciális kesztyűvel leképezték az érintést, amivel új dimenziót adtak a virtuális- és kiterjesztett valóságnak.

Forradalmasíthatja a virtuális valóságban a virtuális tárgyak és a VR világába belépő ember interakcióját az a kesztyű, amelyet a Cornell Egyetem kutatói készítettek. Pontosabban nem is a kesztyű itt a lényeg, derül ki az egyetem oldalán megjelent összefoglalóból, hanem a Stretchable Distributed Fiber-Optic Sensornak nevezett rugalmas érzékelő, amelyről a napokban publikálták tanulmányukat a Science magazinban a kutatók.

Olcsó alkatrészekből is előállítható

A rugalmasan nyújtható anyagból készített szenzor pontosan érzékeli, és valós időben képes továbbítani, hogy mit csinál a kezével az, aki belép egy VR-rel létrehozott virtuális térbe. Ennek megoldása nem triviális, részben a száloptikai szenzorok tulajdonságai, részben az információk feldolgozásának számításigénye miatt. A száloptikai szenzorokhoz használt szilícium-dioxid szálak nem használhatók puha és rugalmasan nyújtható anyagokkal kombinálva. Már az is probléma, hogy a lágy anyagok nagyon bonyolultan, kombinatív módon deformálódhatnak, azaz egyszerre sokféle deformáció történik.
 


A csapatnak most mindkettőre sikerült jó megoldást találnia. Ez a lett a SLIMS (Stretchable Lightguide for Multimodal Sensing), amely a fény optikai útjának geometriai változásait regisztrálja, és abból lehet visszafejteni a kéz mozdulatait (nyomás, hajlítás stb.). Mindehhez kellett egy jó matematikai modell is, amelynek segítségével el lehet választani egymástól a különböző deformációkat, valamint meghatározni azok pontos helyét és mértékét.

Nagyon fontos volt a kutatóknak a rendszer ára is. A hagyományos elosztott száloptikai érzékelőkhöz nagy felbontású detektáló berendezések kellenek. A Cornell kutatóinak a megoldása viszont működik a jóval olcsóbb kis optoelektronikai eszközökkel is, melyek felbontása is lényegesen kisebb. Magát a kesztyűt 3D-nyomtatással állították elő, a SLIMS-szenzorok az egyes ujjakban futnak végig (lásd a cikk nyitó képét). Az egész rendszerhez szabványos eszközöket használtak, olcsó LED-eket, lítium-ion akkumulátort; az adatok pedig Bluetooth-kapcsolaton keresztül jutnak el a számításokat végző háttérrendszerbe.

Új lehetőségeket ad a VR/AR technológiáknak

A kutatás egyik irányítója, Robert F. Shepherd, az egyetemen működő Organic Robotics Lab vezetője szerint fontos eredményt értek el a virtuális rendszerek használhatóságának javításában. Mint mondta, eddig a VR/AR-rendszerek a digitális mozgásrögzítés (motion capture) segítségével tudták az embert bevonni a virtuális térbe, ami most kiegészül a tapintással is. Egy ilyen kesztyűvel az oktató jellegű AR-rendszerek is új lehetőségekhez jutnak. Mivel a kesztyű képes mérni a kéz által kifejtett erőt, akár az is taníthatóvá válik egy AR-re épülő oktatási környezetben, hogy mennyire kell meghúzni kerékcserénél a rögzítőcsavart.

A kutatók azt is vizsgálják, hogy a technológia használható-e a gyógyászatban. A legkézenfekvőbb alkalmazási területe a fizikoterápia és a sportorvoslás lenne – véli a kutatócsapat. Emellett valószínűleg a katonai alkalmazási lehetőségek kutatása is terítéken van, tekintve, hogy Shepherd intézetét, valamint a konkrét kutatást az amerikai légierő és a haditengerészet kutatóintézete is támogatja.

Piaci hírek

A Micron is megkapta az irdatlan amerikai állami támogatást

Az Intellel, a TSMC-vel és a Samsunggal együtt így már 28 milliárd dollárt osztott ki az amerikai kormányzat a hazai csipgyártó üzemek építésére és fejlesztésére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.