Milliméteres nagyságú mikrohullámokat kibocsátó érzékelőkre épülő megfigyelőrendszeren dolgoznak a Fujitsu mérnökei. A cél egy olyan megoldás piacra dobása, amely a magánélet maximális védelme mellett is képes lehet hatékony segítséget jelenteni például idősotthonokban a bentlakók ellátásában.
A japán vállalat témában kiadott közleménye szerint a test helyzetének és a testtartások pontos felmérésere egy hagyományosnak tekinthető mikrohullámos szenzort használnak. Az eszköz által rögzített adatokból generálódó pontfelhőt pedig természetesen egy mesterséges intelligenciára épülő algoritmus veszi kezelésbe, hogy abból a rendszerre támaszkodók minél több és pontosabb információhoz jussanak.
A technológiát kórházakban és ápolási intézményekben szeretnék bevetni, ahol az a remények szerint támogathatja az intézményekben dolgozó ápolókat és gondozókat a betegek vizuális megfigyelésében, illetve abban, hogy gyorsabban reagáljanak vészhelyzetekre, például ha egy páciens elesik.
A megfigyelési és elemzési rendszer működési modellje (forrás: Fujitsu)
A rendszerrel kapcsolatos helyszíni kísérletek már zajlanak Japánban, ahol a tervek szerint már valamikor 2023-ban éles üzembe is állhat. A hagyományos kamerás megfigyelési módszerekhez képest a Fujitsu megoldásának nyilvánvaló előnye, hogy a betegek magánéletét sokkal jobban őrzi, miközben a letapogatást végző szenzor egyszerűsége miatt a telepítési költségek sem magasak.
Az érzékelők azonban csak durva felbontású pontfelhőket képesek előállítani, ami nem elégséges a kellően pontos megfigyeléshez. Ezt a szakadékot hidalták át a mérnökök az MI bevetésével, amely valós időben képes kiterjeszteni a pontfelhőt olyan minőségre, hogy abból használható információ váljon.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak