A FIDO már márciusban bejelentette, hogy megtalálta a jelszavak kiváltásának kulcsát. A csodafegyvert okostelefonnak hívják. Az Apple, a Google és a Microsoft is hisz nekik.

Pár napja jelentette be az Apple, a Google és a Microsoft, hogy leszámolnak a jelszavakkal. Pontosabban: hamarosan támogatják azt a FIDO által kidogozott hitelesítési megközelítést, amely jelszavak helyett okostelefonnal azonosítja a felhasználót. Nagyjából valami olyasmit kell elképzelni, mint a mobilos NFC-alapú fizetésnél: ha valaki feloldja a telefonja képernyőjét (biometrikus azonosítóval, PIN-nel, rajzolt ábrával), azzal aktiválja a fizetési alkalmazásában tárolt bank- vagy hitelkártyát, és nincs is további azonosításra szükség.

A Brian Krebs összegyűjtötte vélemények alapján a biztonsági szakértők többsége pozitívan értékeli az új FIDO-szabványt. Már az is nagyban növeli a biztonságot, és csökkenti az adathalász támadások esélyét, hogy a mobilos azonosítás megszabadítja a felhasználókat a jelszóparától, tudniillik attól, hogy kismillió jelszót kellene észben tartaniuk vagy biztonságosan tárolniuk valamilyen jelszókezelőben. De csodát senki sem vár: az általános jelszómentesség még nagyon távoli.

A FIDO (Fast Identity Online) Alliance és a World Wide Web Consortium (W3C) által kidolgozott jelszó nélküli bejelentkezési szabvány végleges változatát márciusban adták ki. A szövetség szerint a több száz technológiai cég közreműködésével kidogozott azonosítási módszer még a hagyományos többfaktoros technológiákhoz, például az SMS-ben küldött egyszeri jelszavakhoz képest is jóval biztonságosabb, azoknál ugyanis nagy a sikeres adathalász-támadások kockázata.

Az új rendszerben a telefon egy "passkey" nevű FIDO hitelesítő adatot fog tárolni (ez az Apple-nél már működik), amelyet az online fiók feloldásához használnak. A biztonságot az növeli, hogy a jelkulcs nyilvános kulcsú titkosításon alapul, és csak akkor jelenik meg az online fiókban, amikor annak tulajdonosa feloldja a telefonját. A FIDO elnöke, Sampath Srinivas (aki nem mellesleg a Google biztonsági hitelesítésért felelős igazgatója) azt hangsúlyozta, hogy egy weboldalnál csak annak megnyitásakor kell így azonosítania magát a felhasználónak. Után már elég a számítógépet feloldania mindaddig, amíg az adott weboldalt nem lövi ki.

Már van ilyen, de nem kényelmes

Mint a szakértők felhívják a figyelmet, az Apple-nek, a Google-nek és a Microsoftnak is van már jelszó nélküli szabványa (végső soron ilyen a Sign in with Google is), de ehhez minden weboldalon el kell végezni a regisztrációt. Az új módszernél viszont automatikusan elérhető a szolgáltatás, többé-kevésbé eszköztől és szolgáltatástól függetlenül.

Abban szinte mindenki egyetért, hogy a módszer valóban forradalmasíthatja a felhasználóazonosítás folyamatát. De mint mindennek, ennek is vannak hátulütői, melyekre maga a szabvány nem, csak az implementációi adhatnak megoldást. Az internet nagy öregje, Steve Bellovin (a Columbia egyetem professzora volt az ötletgazdája és egyik fejlesztője a USENET-nek) például egy nagyon is hétköznapi kérdést vetett fel: mi történik, ha valakinek elveszik vagy tönkremegy a mobilja, és nem tudja felidézni valamelyik fontos szolgáltatás eléréséhez szükséget jelszavát? A professzor szerint ezzel együtt hatalmas előrelépés az új szabvány, még ha évek is kellenek az elterjedéséhez.

A Bellovin felvetette probléma viszont teljesen valós, hiszen nagyon sokan már nem is használnak PC-t, mivel a digitális térben a mobiljukkal is maradéktalanul elérhetnek bármilyen számukra fontos online funkciót, szolgáltatást. Ha van felhős mentés, és automatikus szinkronizálás, az segít, mondja a Google, mivel az új készüléken ugyanúgy fog menni minden, mint az ehagyott/elromlott telefonon. Csakhogy ez komoly biztonsági kockázat, vetik ellen a biztonsági szakértők. Sokuk szerint továbbra is szükség lesz helyreállítási mechanizmusokra, mondjuk egy "elvesztetted a telefonodat?" típusú forgatókönyvre. Ez azonban csökkentené az új szabvány hatékonyságát, hiszen a legtöbb mai azonosítási szisztémának is ez a visszaállítási mechanizmus az egyik leggyengébb pontja.

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.