2016 végén nagyjából 7 milliárd hagyományos informatikai és telekommunikációs eszköz volt használatban világszerte - véli az amerikai piackutató cég. Ugyanakkor a Gartner közeljövőre vonatkozó jóslata alapján az elkövetkező években nem kell attól tartani, hogy lényegesen megugrana ez a szám.
Minden csendes
Az idei előrejelzés 2,3 milliárd darab új értékesítést valószínűsít, ami pontosan annyi, mint amennyit az előzetes adatok a tavalyi eladásokkal kapcsolatban mutatnak. Ha minden jól megy, 2018-ban már valamennyire nőhet a globális piac, de az előttünk álló évek általános jelzője ennek ellenére a lagymatag marad.
A PC-szegmens éppen a lejtmenete alján jár, és annak is örülni kell, hogy stabilizálódni látszanak az eladások. Az utóbbi időszakban húzóágazatként funkcionáló telefonokért sem kapkodnak már úgy, a kevés növekedést leginkább az ázsiai feltörekvő piacok generálják, miközben a fejlett nyugati térségekben teljes szaturáció állapotába kerültek a mobilok.
A magas telítettségi arány és az eszközöket valóban új szintre emelő innovációk hiánya egyáltalán nem ösztönzi új vásárlásra a régi eszközeiket egyre tovább megtartó felhasználókat. Utóbbiak inkább olyan termékekre költik pénzüket, mint a virtuális sisakok, vagy éppen a mesterséges intelligencia csírájával ellátott, a nappalikat elfoglaló személyi asszistensek.
Ultrákkal erősítenek a PC-k
A személyi számítógépek piaca összességében jövőre már akár a felfelé kapaszkodást is megkezdheti. Ez persze csak úgy lehetséges, hogy a Gartner ebbe a kategóriába sorolja az olyan csúcskategóriás ultrahordozható termékeket, mint például az Apple MacBook Air.
A PC-ket segítheti az is, hogy sok helyen most már nem lehet tovább halogatni a gépek cseréjét, így akik továbbra is ragaszkodnak a hagyományos számítógépek biztosította előnyökhöz, kénytelenek lesznek új eszközt venni. Utóbbi kevésbé lesz jellemző a fejlődő piacokra, ahol továbbra is inkább az okostelefon lesz a fő informatikai eszköze a fogyasztóknak, ezért a asztali és hordozható gépek cseréje lassabban vagy egyáltalán nem következik be.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak