A sátáni tornacipőiről elhíresült MSCHF csapata ezúttal sokáig sztárolt, majd hatalmasat égő startup cégek termékeit adta ki majdnem annyira gagyi formában, mint amennyit azok valójában értek.

A brooklyni MSCHF Product Studio 2016-os indulása óta számtalan alkotásával jelent meg a hírekben, amelyek a munkahelyi lógást támogató Chrome-bővítménytől az emberi vérrel reklámozott Nike-cipőkön át a paintballozó Boston Dynamics-robotkutyáig a legkülönfélébb formákban űztek gúnyt a meghatározó márkákból és az aktulis divathullámokból.

Bár a a korábban művészcsoportként meghatározott MSCHF ma már bejegyzett cégként, ráadásul tavaly óta 11,5 millió dolláros befektetői tőke bevonásával működik, az ötletekből a jelek szerint azóta sem fogytak ki. Legutóbbi, immár ötvenedik projektjükben világszerte elhíresült és borzalmasan drága startup-kudarcokat örökítettek meg miniatűr játékok formájában.

Rémes ötös

Az összesen ötféle figurát darabonként 40 dollárért, vagy készletben 160 dollárért lehet tőlük megvásárolni. A Dead Startup Toys (Halott Startup Játékok) sorozat arra már nem lesz jó, hogy a megszokott módon felingerelje a kigúnyolt cégeket, de a hoppon maradt befektetőknél azért utólag is betalálhat az MSCHF trollkodása. A szettben a következő vállalkozások megbukott termékeiről mintázott játékok találhatók:

  • A túlságosan ambiciózus és az elejétől fogva kudarcra ítélt One Laptop Per Child program a 2000-es évek közepén indult, és egy kifejezetten olcsó, 100 dolláros mini notebook kifejlesztését célozta volna a hozzá való szoftverekkel együtt, ami a fejlődő országokban zajló oktatást lett volna hivatott gyökeresen átalakítani. Ez egyáltalán nem sikerült, de az OLPC fejlesztése így is nagyjából 60 milliárd dollárt emésztett fel.
  • Ennél sokkal kevésébé magasztos történet a Juicero, ami majdnem 120 millió dollárt szedett össze a kapzsi befektetőktől egy évekig csak papíron létező gyümölcsfacsaró gépre. A fizikai termékből végül az lett, amire számítani lehetett: egy 400 dolláros masina, ami körülményesebben készíti gyümölcslét, mint ha a fogyasztó a saját kezével tenné ugyanezt.
  • A Coolest Cooler egy multifunkciós hűtő lett volna, ami annak idején 14 millió dollárt szedett össze egy Kickstarter-kampányban. Ezzel az egyik legnagyobb katasztrófaként vonult be a közösségi finanszírozású projektek történetébe, miután a támogatók soha nem kaptak semmit, maga a vállalkozás pedig hosszas vergődés után le is húzta a rolót.
  • A használható funkciókat következetesen nélkülöző Jibo társas robotot a Time magazin 2017-ben még az év innovációjának választotta, hogy két évvel később a fejlesztők végleg lekapcsolják a robotokkal kommunikáló szervereket. A Jibo darabonként 900 dollárba került, a befektetőknek pedig összességében 73 millió dollárjába, de a büszke tulajdonosok a cloud szolgáltatás nélkül legfeljebb hamutartónak használhatják.
  • Végül nem maradhatott ki a sorból a Theranos miniLab, egy 10 milliárdos cégértékig emelkedő, majd hirtelen összeomló startup nem létező készüléke, amely néhány csepp vérből készített volna teljes vérképet és mutatott volna ki patogéneket. A Theranos alapítója közel másfél évtizeden át csapta be folyamatosan a befektetőit, köztük állami és üzleti vezetőket is, ezalatt pedig 1,4 milliárd dollárt énekelt ki a zsebükből.
Konzumer tech

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.