Ironikus módon épp a fokozott biztonság miatt felszerelt megfigyelő kamerák nyitottak kaput az elkövetőknek, akik ezúttal nem haszonszerzésért dolgoztak.

Lassan nemhogy egy hét, de pár nap is alig telik el, hogy ne érkezne beszámoló egy olyan újabb súlyos biztonsági incidensről, amelyben egyesült államokbeli cégek, állami intézmények sokaságát kompromittálták. A mostani eset annyiban azonban eltér a tavaly decemberben robbant SolarWinds-ügytől és a múlt héten észlelt Exchange-sérülékenységtől, hogy itt nem állami hátterű kémkedés volt a cél, hanem az, hogy rámutassanak a megfigyelési rendszerek használatának veszélyeire.

Kifigyelték a megfigyelőket

Az esetről elsőként a Bloomberg számolt be. A lapnak nem kellett hatalmas oknyomozó újságírást folytatnia, mivel az elkövetők egyike, egy svájci szoftverfejlesztő maga küldte el a szerkesztőségnek a bizonyítékként szolgáló felvételeket és nem publikus információkat tartalmazó fájlokat. Tillie Kottman ugyanakkor a társaival kapcsolatban nem bocsátkozott további részletekbe, de az akció célját világossá tette: meg szerették volna mutatni a világnak, hogy az emberek megfigyelése milyen széles körben zajlik, miközben a biztonsági szempontokra egyáltalán nem fektetnek elég hangsúlyt az ilyen rendszereket fejlesztők, használók.

Kottman állítása szerint hétfőn bejutottak a biztonsági kamerákat és megfigyelőeszközöket fejlesztő Verkada rendszerébe. Mindezt meglehetősen egyszerűen tették, mivel a cég egyik "szuperadminisztrátorának" belépési adatai kiszivárogtak az interneten. Innentől pedig gyakorlatilag bármit megtehettek. A Verkada saját használatú kamerái mellett az összes ügyfélnél telepített egységet is élőben követhették, sőt az archív állományokhoz és egyéb, például pénzügyi adatokhoz is hozzáférést kaptak. Egyes telepített kamerákat akár irányítani, forgatni is tudták, ha éppen ehhez volt kedvük. 

A 2016-ban alapított kaliforniai startup saját honlapján 5200 ügyféllel büszkélkedik. A Bloombergnek súgó Kottman több ezer céget, intézményt tartalmazó listát is küldött a biztonsági incidensnek kitett csoport nagyságát érzékeltetendő. Állítása szerint nagyjából 150 ezer kamera képét nézhették előben.

A hírek szerint a "nézhető műsorok" között volt a Tesla több telephelye (a riportok például egy kínai összeszerelő üzemben dolgozó munkásokat említenek), valamint a Cloudflare és a Virgin Hyperloop bizonyos irodái, egységei. Talán ennél is problémásabb, hogy a Verkada ügyfele több amerikai egészségügyi intézmény, rendőrségek illetve börtönök. A megszerzett azonosító birtokában például egy konkrét rendőrségi kihallgatást is végignézhettek a hekkerek (hanggal, 4K minőségben).

A Verdanánál egyébként észlelték a problémát és még a Bloomberg cikkének megjelenése előtt kizárták a nem kívánt nézelődőket a rendszerükből. A cég belső és külső szakértők bevonásával indított vizsgálatot és ügyfelei mellett értesítette a hatóságokat is.

Problémás téma, problémás cég

A Szilicium-völgyben berendezkedett Verkadához legutóbb tavaly januárban érkezett 80 millió dollárnyi friss tőke, ami a startupot 1,6 milliárd dollárra értékelte. Ebből is látszik, hogy fiatal kora ellenére, komoly hatású vállalatról van szó. És mivel ilyen érzékeny területen működnek, valóban nem mindegy, miként garantálják a távolról is lekérhető felvételek biztonságát.

Ráadásul nem ez volt az első eset, hogy a cég negatív tartalommal került az újságok címoldalára. Pár hónapja ugyanis kiderült, néhány munkatárs a cég kameráit és arcfelismerő technológiáját felhasználva mentett el felvételeket női munkatársakról, hogy aztán azokat tréfásnak szánt szexuális tartalmú megjegyzésekkel küldözgessék tovább. A vállalatvezetés természetesen elítélte a történteket és kirúgta az érintett dolgozókat.

Biztonság

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.