Kriptovaluta-tanácsadó szolgáltatást indít a Visa, írja a Reuters. A globális fizetési szolgáltató ezzel az óvatos lépéssel reagál a befektetők kriptoeszközök iránti egyre nagyobb érdeklődésére. A Visa elsősorban azoknak a pénzügyi szolgáltatóknak adna tanácsot, melyek kriptovaluta-kínálattal szeretnék bővíteni a szolgáltatásaikat, illetve azoknak a központi bankoknak, melyek már viszgálják az ilyen fizetőeszközök legalizálását. A retail szektor szereplőinek pedig elsősorban NFT-vel (non-fungible tokens) kapcsolatos ügyletekben segítenének.
Oktatástól a fizetésfeldolgozásig
A szolgáltatás keretében a cég piaci szervezeteknek és állami intézményeknek kriptovalutákkal kapcsolatos oktatást kínál, de emellett lehetővé teszi, hogy fizetési feldolgozási rendszerét digitális eszközökhöz is lehessen használni. Emellett támogatást nyújt a backend műveletek kezeléséhez is. A Reuters idézi egy amerikai bank vezetőjét, aki arról beszél, hogy számukra az oktatás, illetve működő felhasználási esetek megismerése fontos, és ezért is keresték meg a Visát.
A fizetési szolgáltató egy a bejelentéssel egy időben publikált tanulmánnyal (PDF) is alátámasztotta döntését. Eszerint a kriptovalutákkal kapcsolatos szolgáltatások már rövid távon is versenyelőnyt jelentenek. A kriptopénz-tulajdonosok közel 40 százaléka állította: valószínű vagy nagyon valószínű, hogy a következő 12 hónapban olyan bankot választana elsődleges banknak, amely kínál kriptovalutákkal kapcsolatos termékeket.
Bár a kriptopénzek elfogadottsága még mindig alacsony, ezen a téren a javulás gyors. Azok közül a válaszadók közül, akik tájékozottak a kriptovaluta-világ eseményeiben, minden harmadiknak van is kriptopénze (lásd az alábbi grafikont). A tulajdonosok 62 százaléka már az elmúlt egy évben növelte befektetéseit, 66 százalékuk pedig a következő 12 hónapban is növelni szeretné. A tájékozottak, de kriptopénzzel nem rendelkezők további 21 százaléka mondta, hogy pozitív benyomásai vannak a kriptopénzekről, ezért tervezi az eszközvásárlást is.
Az mondjuk érdekes, hogy a feltörekvő piacokon mind a birtoklók (37 százalék), mind a belépést (kriptovaluta-vásárlást) tervezők aránya (27 százalék) magasabb a globális átlagnál. Ezt a tanulmány azzal magyarázza, hogy az ilyen régiókban élők az instabil fiat pénzekkel szembeni kitettségüket szeretnék így csökkenteni (elsősorban stablecoin típusú kriptovaluták vásárlásával).
Már most is lehet kereskedni
A Visa egy ideje már nyújt szolgáltatásokat (eladás-vásárlás, letét) kriptovalutákhoz, vannak bitcoinhoz kapcsolódó hitelkártya-szolgáltatásai, illetve márciusban lehetővé tette az USD coinnal (ennek a stablecoinnak az árfolyama az amerikai dollárhoz van kötve) történő tranzakciók elszámolását is.
Egyelőre azonban az ilyen jellegű szolgáltatáskínálata, illetve a támogatott kriptovaluta-típusok köre korlátozott, bár augusztusban megállapodott több mint 50 jelentősebb kriptovaluta-vállalattal (köztük a Coinbase-zel és az FTX-szel), hogy a kártyarendszerével is lehet költeni a kriptovalutákat. Ezt azonban úgy oldották meg, hogy a kereskedők számára ne legyen kockázata: a legfontosabb backend folyamat itt ugyanis az, hogy a vásárláskor a kriptopénzt azonnal fiat pénzre konvertálják.
Ahhoz hogy ez változzon, és például a bitcoin valódi csereeszköz legyen, árfolyamstabilitás kell, mondta a Visa pénzügyi igazgatója, Vasant Prabhu a Reutersnek. Szerinte a bitcoin jelenlegi volatilitásával egy kereskedő egyszerűen nem tud mit kezdeni, éppen ezért Prabhu abban sem biztos, hogy a bitcoinhoz hasonló kriptovaluták valaha is működnek csereeszközként. A stablecoinok viszont egészen biztosan betölthetik ezt a szerepet.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak