Svéd kutatók fejlesztették ki azt a mobilkészülékek töltését forradalmasító találmányt, amely a világ jelenlegi legkisebb és legerősebb üzemanyagcellás hordozható eszköze. JAQ nevű mobiltöltő prototípusát a svéd myFC amár tavaly bemutatta, most pedig a kereskedelmi forgalmazásra szánt változat debütál a hétfőn nyitó barcelonai Mobile World Congressen (MWC).
Power bank zöld energiából
JAQ több szempontból is újdonságot hoz az úgynevezett power bank eszközök világába. Talán a legfontosabb, hogy a töltéshez szükséges energiát nem az elektromos hálózatból, hanem rendkívül környezetbarát módon vízből és sóból nyeri. Ennek megfelelően nincs szükség az eszköz előtöltésére sem, azonnal rácsatlakoztatható bármilyen USB csatlakozójú mobil készülékre, legyen az androidos, iOS-es vagy windowsos, okostelefon, tablet vagy egyéb 5 volt feszültséggel működő hordozható elektronikai eszköz.
A zöld energiát hasznosító mobil töltő lényegében két részből áll: egy szilikon tartóból – ez maga a a JAQ –, valamint egy vízzel és sóval feltöltött PowerCardból. Amint a PowerCardot a tokba helyezzük, elindul az "áramtermelő" kémiai reakció, aminek során hidrogén termelődik, és az adja a szükséges energiát a mobil készülékek töltéséhez.
A fejlesztők az esztétikára is odafigyeltek. A leginkább okostelefon tokra hajazó JAQ dizájnját a New York-i Aruliden cég tervezte. Első körben három színben, fehérben, feketében és lilában forgalmazzák majd. Nemcsak méretében, hanem súlyában is leginkább egy közepes méretű okostelefonhoz hasonlít, a szilikon tartó tömege 180 gramm, az energiakártyáé 40 gramm. Az eszköz töltési kapacitása 1800 mAh, ami nagyjából egy okostelefon egyszeri feltöltésére elegendő energia.
Egyszer használatos kártyával működik
Az eszköz használhatóságát ugyanakkor némileg korlátozza, hogy a PowerCardot csak egyszer lehet használni, vagyis egy hosszabb útra készletezni kell belőle. Előnye viszont, hogy az akkukkal ellentétben környezetbarát módon bomlik le, így nem kell veszélyes hulladékként kezelni, bárhol kodobható. A használatáról érdemes megnézni a The Verge videóját.
A JAQ áráról egyelőre ellentmondásosak az információk. A prototípus bemutatáskor még arról lehetett olvasni, hogy a szilikontartó 99 dollárba kerül, a PowerCard darabja pedig 2 dollár lesz, de ha valaki csomagban vásárol 9 darabot, ahhoz összesen 10 dollárért jut hozzá.
A cég honlapján viszont az európai forgalmazásra jelenleg egy meglehetősen nehezen értelmezhető ár van feltüntetve. Aki most Európában megrendeli két éves részletre havi 4,90 euróért juthat hozzá, és ha elég gyors az előrendelésben kap egy második energiakártyát is.
A myFC-ről egyébként annyit lehet még tudni, hogy a Svéd Királyi Technológiai Intézetből (Sweden's Royal Institute of Technology) vált ki 2005-ben, és azóta több figyelemfelkeltő környezetbarát üzemanyagcellás töltő eszközt fejlesztett ki. A Nasdaqon is jegyzett cég várhatóan nem csinált rossz üzletet, hiszen a tölthető mobil eszközök száma már elérte a 7,2 milliárd darabot, ami több mint a világ népessége. És akkor még hol van a kánaán, a tárgyak vagy dolgok internetének a kora?
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak