Egy állítás egyszerre lehet igaz vagy hamis, mert a megítélése mindig a befogadón múlik. Ez az értelmezési kettősség végigkíséri az emberiség történelmét. A digitális korba érve pusztán annyival jutottunk előrébb, hogy könnyebben felismerhető a jelenség. Könnyebben?
The cyberlaw of contradiction
Avagy az ellentmondás kibertörvénye: a 2019-es ITBN jelmondata erre a kettősségre világít rá. A fakenews kifejezés ugyanis nem feltétlenül hamis híreket jelent, hanem az események, állítások alternatív, szubjektív bemutatásának képlékenységét jelzi. Perspektívabuborékok veszik körül az internetezőket, vagyis a közösségi hálózatokkal olyan közeget teremtenek maguk köré, ahol saját valóságuk veszi körül őket.
A valóság átalakulóban, az egy igazság megtalálása mind nehezebbé válik, hiszen évezredeken keresztül megbízhatónak bizonyult érzékszerveink lassan cserben hagynak. De tényleg elvesztünk? A 2019-es ITBN fő témája ezt a kérdéskört járja körül. Bemutatja, hogy a deepfake videók létrejöttéért felelős mesterséges intelligencia egyben segíthet lerántani a leplet az emberi szemmel már észrevehetetlen manipulációkról. Tartalomelemzéssel rámutathat egy cikk valóságtartalmának arányára, és megbecsülheti, hogy mekkora eséllyel fedik a tényleges valóságot az olvasottak.
Milyen eszközök állnak ehhez rendelkezésre? Egor Zakharov, a Samsung moszkvai, mesterséges intelligencia-kutató központjának mérnöke bemutatja, hol tart jelenleg a technika ezen a téren. Az ő nevéhez köthető az a hír, amely néhány hete bejárta a médiát: már akár egy darab kétdimenziós kép alapján is képesek természetesnek látszó mozgást és beszédet bemutató videókat készíteni. Így szólaltatták meg például a híres festmény, a Mona Lisa alakját, de Marilyn Monroe szájába is olyan mondatokat tudtak adni, amik sosem hangzottak el. A technológia arra is képes, hogy képeken szereplő személyeket állíthatnak általuk sosem felvett pozíciókba. A technika nagyban segítheti az olyan feladatokat, mint a filmek digitális utómunkálatai, de közszereplők lejáratására is alkalmazható.
Kivárni, megfigyelni, támadni és védekezni
A felhasználók figyelméért, valóságértelmezésük alakításáért komoly harc folyik már egy ideje. A hazánkat is tagjai között tudó NATO közel sem tehetetlen ebben a háborúban. Erről fog beszélni Clair Lane, az Észak-Atlanti Szerződés kibervédelmi központjának stratégiai kutatója. Megvizsgálja, hogy a kibertér és a benne zajló küzdelmek miként illeszkednek a geopolitikai sémákba. Kit hogyan véd vagy támad – és főleg: miért – a NATO. Hol vannak a határok, mi az a pont, ami után be kell avatkozni, és egyáltalán, kik azok, akik beavatkoznak; az előadó, amennyire lehet, megmutatja a katonai szövetség digitális képességeit is.
Meghackeltek vagy sem – felhasználói szinten viszonylag könnyű eldönteni, köszönhetően az olyan szolgáltatásoknak, mint a Have I been pwned. Ennek létrehozója és üzemeltetője, a 3 milliós felhasználói táborral rendelkező adatbázis-szolgáltatása eladásán dolgozó világhírű Troy Hunt szintén előadást tart az idei ITBN-en. Az ausztrál biztonsági szakember, aki az ITBN meghívására előszőr jár Magyarországon, beavatja a hallgatókat rendszere működésébe. Bemutatja, hogy köszönhetően a milliós közösségnek hogyan fedhetők fel az áldozatul esett, de a történtekről titkolózó cégek. A brandjét évek óta építgető Hunt ráadásul egy nagy meglepetéssel készül, hiszen jelenleg is zajlik a HIPB átalakítása, és talán az új tulajdonos(oka)t is megismerhetjük.
Függetlenségnek tere sincs Ázsiában, ami a megfigyeléseket illeti. Vagy mégis? A részben kínai származású Prinya Hom-Anek ezt a témát fogja boncolni előadásában. A thaiföldi biztonsági szakértő a várakozások szerint kendőzetlenül beszél arról, milyen hatásokkal jár a globális megfigyelési projekt Kínában. Az ország belső piaca minden ágazatban óriási, és ez alól nem kivétel a megfigyelőrendszerek szegmense sem. Az ilyen rendszerek iránt az érdeklődés azonban Kínán kívül is egyre erősebb. Vajon Európa jó utat választott-e a személyes adatok fokozott védelmével, vagy a távol-keleti modell hozza el az emberiség számára a szebb jövőt?
Az etikus hackeléssel foglalkozók fontos feladatot látnak el az intézmények, szervezetek védelmében. Biztonsági réseket fednek fel, melyekről aztán tájékoztatják az érintetteket. Hollandia élen járó ezen a területen; az ország korábbi európai uniós elnöksége alatt hoztak tető alá a tagállamok hivatalos megállapodást a sebezhetőségek felelősségteljes nyilvánosságra hozataláról. Edwin van Andel holland etikus hacker részt vett ebben a folyamatban, és a 2019-es ITBN-en be is mutatja, milyen utat kellett bejárnia a szakmabelieknek napjainkig. Előadásából kiderül, hogyan lehet a hackerek kíváncsiságát törvényes keretek között úgy kielégíteni, hogy abból a vállalatok is profitálhassanak. A témához kapcsolódóan pedig a Hackersuli program ad gyakorlati bemutatót.
Gyakorlatorientált információk
Kiberbiztonsági startup-versenynek is helyet biztosít az idei konferencia. Az ITBN szervezőcsapata az OXO Cybersecurity Labs és a CEU közreműködésével várja pitchelni a régiós biztonsági startupokat, akiket nívós szakmai zsűri értékel majd, a legjobbakat pedig további lehetőségek és nyeremények várják. Ennek a szekciónak az Experience Café nevű helyszín ad otthont a Vision Day-en, ahol a versenyen kívül a feltörekvő vállalkozások képbe kerülhetnek, hogy mikor kell elkezdeni foglalkozni a biztonsággal, és, hogy mennyire gátolják vagy segítik a fejlődést az adatok védelmére törekvő intézkedések. Ugyanazon a helyszínen rendezik meg a Power Day nevű programot is, melyen a kiberbiztonság olyan, a mindennapi életet befolyásoló határterületeit vizsgálják majd, mint az okosvárosok lehetőségei vagy a biztonsági oktatás és a gyermekek védelme.
A mesterséges intelligencia általános alkalmazásáról már rengeteg információ áll rendelkezésre, de konkrét, részletes példákkal viszonylag ritkán lehet találkozni. Ezért lesz annyira fontos Mo Cashman előadása. A három éve ismét önállósodott McAfee nagyvállalati mérnöke arról beszél majd, hogy az MI és a velük felépített rendszerek hogyan épülnek be a cégkultúrába és a stratégiába.
Kulcselőadást tart a 2019-es ITBN-en a jogosultsági rendszereket fejlesztő Innomatrix Services, melyből kiderülnek az emberek azonosításának és jogosultságaik kezelésének legfrissebb lehetőségei. Különleges pozíciójának köszönhetően érdekes információkat ad majd át a sérülékenység- és kockázatelemzéssel foglalkozó Secudit ügyvezető igazgatója, Leitold Ferenc. A következő generációs tűzfalakkal, végponti biztonsággal foglalkozó Palo Alto Networks pedig egyedi, prémiumszintű biztonsági kínálatába enged betekintést.
A támogatóknak köszönhetően még mindig ingyenesen (előzetes regisztrációhoz és referencia visszaigazoláshoz kötötten) látogatható rendezvényen az ESET a friss fertőzések elleni gyors és hatékony védelemről tart előadást. De sor kerül a kiberbűnözéssel kapcsolatos beszélgetésre is, rendvédelmi és adózási szakértők konkrét példákkal, esetekkel érkeznek majd. Szó lesz az októberi kiberhónapról és azok eseményeiről, és tervezés alatt áll egy exkluzív, kifejezetten a média munkatársainak, újságíróknak szóló szekció, ahol a forrásvédelem, a fact checking és sok-sok praktikus kibervédelmi tanács lesz a téma.
Folyamatosan zajló, gyakorlatorientált biztonsági bemutatók és workshopok teszik teljessé a 2019-es ITBN-t. Amellett, hogy az aktuális trendekről, veszélyekről és védelmi lehetőségekről első kézből lehet tájékozódni, ezek az események adnak kézzelfogható tudást az érdeklődők számára. Többek között konkrét feltörésekről is lehet majd tájékozódni a Groupama Arénában, a szeptember 25. és 26. között megrendezésre kerülő konferencián.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak