A távol-keleti szakértők arra voltak kíváncsiak, hogyan teljesítenek manapság a piacon lévő MI rendszerek – írja a Business Insider. Jelentésük szerint 2016-os teljesítményük alapján a Google mesterséges intelligencia rendszere bizonyult a legjobbnak, intelligencia hányadosa (IQ) 47,3 volt. Ez jóval megelőzte a következő legokosabb keresőmotort, a 33-as IQ-val rendelkező kínai Baidut. Utóbbitól nem sokkal marad el a Microsoft Bing keresője, amelynek intelligenciahányadosa 32, az almalogójú Siri viszont mindössze 24-es IQ-t tud felmutatni.
Annak ellenére persze, hogy a Google AI-ja vezeti a mezőnyt neki is hosszú utat kell még ahhoz bejárnia, hogy megközelítse az emberi intelligenciát, hiszen a dokumentum szerint egy átlagos 6 éves gyerek IQ-ja is ennél magasabban, az 55-ös érték fölött van. A mesterséges intelligencia ennek ellenére egyre fontosabb a technológiára érzékeny vállalkozások számára. Példaként említhető maga a Google, amely a RankBrain nevű gépi tanulási porgramot használja a keresőrendszere teljesítményének a fokozására, de a Microsoft intelligens felhő biznisze is egyre jelentősebb bevételgeneráló eszközzé válik.
A tőke pedig egyre csak áramlik beléjük
A mesterségesintelligencia-rendszerük "okosításában" főleg a Google és a Microsoft jár az élen. 2014-ben a Google AI IQ-ja még csupán 26,5-ös volt, a redmondi szoftveróriásé pedig csupán 13,5. (Abban az időben a Sirit és a Baidu-t még nem mérték.) Persze a harmadik és a negyedik helyezettnél is kemény munkával igyekeznek javítani saját rendszerük teljesítményét és funkcionalitását. A Baidu nyíltan beszél arról, hogy meg akarja nyerni az AI versenyt, mindeközben az Apple új A11-es Bionic chipjébe egy olyan speciális motor (neural engine) került, amely képes kezelni a különféle gépi tanulási algoritmusokat.
A teljesítménynövekedést erősíti az AI startupokba fektetett egyre nagyobb mennyiségű tőke, amit a BI Intelligence az alábbi diagramon mutat be:
Az idei első negyedévben, mint azt a mellékelt ábra is mutatja, együttesen 1,7 milliárd dollárnyi összeggel támogatták a technológiai szektorban érdekelt invesztorok a globális AI vállalatokat, a CB Insights piackutató felmérése szerint. Ez éves összevetésben nem kevesebb, mint 84 százalékos(!) növekedést jelent. Az üzleti felhasználók pedig egyre nagyobb mértékben használják ki a mesterséges intelligencia előnyeit tevékenységük optimalizálására, termelékenységük növelésére.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak