Stílszerűen Csepelen tartott sajtótájékoztatót a Nemzetgazdasági Minisztérium, valamint az IVSZ-IFKA konzorcium az Ipar 4.0 Mintagyárak projekt indulása apropóján. Az (IVSZ) és az Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. (IFKA) alkotta konzorcium nyert ugyanis az idén januárban közzétett GINOP-1.1.3-16-2017-00001 jelű pályázaton, melynek célja, hogy Ipar 4.0 mintaalkalmazások kialakításával segítse a termelő kkv-k digitális és automatizációs fejlesztéseinek élénkítését. A projekt keretösszege 2,35 milliárd forint.
Tanulni és tanítani
A tervek szerint 2019 decemberéig tartó program keretében ún. Ipar 4.0 Mintagyárak jöhetnek létre, valamint létrehoznak egy Ipar 4.0 Technológiai Központot is. A hazai termelő kkv-k ezekből inspirálódhatnak, tanulmányozhatják az Ipar 4.0 termelési rendszerek technológiai, ipari automatizálási, vezérlési megoldásait. A projektbe az IFKA hozza az iparfejlesztési, az IVSZ pedig a digitális gazdasággal kapcsolatos tudását.
Az edukációs kampány során a konzorcium bemutatja az Ipar 4.0 módszereinek és eszközeinek előnyeit, hatékonyságnövelő hatásait. A Modern Gyárak Éjszakája programmal elsősorban az Ipar 4.0 munkavállalóit és a pályaválasztás előtt álló középiskolásokat szeretnék megszólítani, a Mintagyárak és a Technológiai Központtal pedig a kkv-k döntéshozóit szeretnék elérni. Szerveznek emellett országos roadshow-t is.
A téma a Manufacture IT-n is terítékre kerül
Ön már regisztrált?
Időpont: 2017. november 8.
Helyszín: Danubius Hotel Helia, 1133 Budapest, Kárpát u. 62-64.
Részletes program és regisztrációs lehetőség: a konferencia honlapján
Akiket várunk*: gyártóvállalatok felső vezetőit, műszaki vezetőit, üzemvezetőit, termelésirányítóit, informatikai vezetőit, minőségbiztosítási vezetőit, logisztikai vezetőit, kutatásfejlesztési vezetőit, IT-biztonsági vezetőit
* A szervezők fenntartják annak lehetőségét, hogy a célcsoporton kívüli jelentkezők regisztrációs igényét visszautasítsák. A rendezvényre való belépés kizárólag a visszaigazolást követően lehetséges, helyszíni regisztrációra nincs mód.
A fejleszteni vágyó cégek 3-5 napos konzultáción vehetnek részt. A konzorcium az előzetes becslések alapján 400 kkv-ra számít ezeken. A legelkötelezettebbnek mutatkozó 50 cég részt vehet egy 10-20 napos, részletes Ipar 4.0 tervezést magában foglaló fejlesztésben, melynek végén megszerezhetik a konzorcium által kiadott Ipar 4.0 minősítést.
Nyitottak a hazai kkv-k
A konzorcium előzetes felmérést is végzett a célközönség körében. Eszerint a válaszadó kkv-k kétharmada, ezen belül a középvállalatok 87 százaléka készül Ipar 4.0 jellegű fejlesztésre, és 80 százalékuknak van igénye ehhez támogatáso szolgáltatásokra. Ennek fényében nem meglepő, hogy a válaszadók több mint felét érdekelné egy ezzel kapcsolatos ingyenes képzés, technológiai bemutató vagy referencialátogatás.
Ráadásul a középvállalatok jó informatikai alapokkal rendelkeznek: főbb vállalatirányítási folyamataik döntő részéhez már az 50 főnél többet foglalkoztató kkv-k jelentős hányada szoftveres támogatást vesz igénybe.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak