Kína ritkán mond konkrétumokat a rendszereit érő kibertámadásokról. Szeret általánosságok szintjén maradni, ha az USA-ból vagy más nyugati országokból érkező (irányított) hekkerakciókról ad hírt. Így nagyobb a kommunikációs szabadsága, és tippeket sem ad újabb támadásokhoz (például kevésbé derül ki, hogy melyik akció okozott valóban nagy fájdalmat). Éppen ezért okozott meglepetést a Bloomberg mai híre: Peking azzal vádolja az NSA-t, hogy feltörte azt a műszaki egyetemet, amely többek között a központi kínai kormány által finanszírozott repülés- és űrkutatási programokat viszi. Érdekesség, hogy a Hszianban működő Northwestern Polytechnical University weboldala a világ bizonyos szegleteiből el sem érhető el, legalábbis jelenleg (lásd a lenti képet).
Az incidenst a kínai kibervédelmet koordináló vészhelyzeti reagáló központ jelentette be. A központ és Kína egyik legjelentősebb (és állami) kiberbiztonsági vállalata, a 360 Security egyesített csapatával elemezte az egyetem informatikai rendszereit, miután a felsőoktatási intézmény júniusban egy tengerentúlról érkező kibertámadást jelentett.
Az elemzés alapján született az a verdikt, hogy a támadás mögött a National Security Agency áll.
Fordulat a szájkaratéban
Mint arra a Bloomberg felhívja a figyelmet, nem is feltétlenül az adott eset az izgalmas, hiszen köztudott, hogy mindkét állam intenzív kémtevékenységet folytat ellenfele területén, a fizikai és a kibertérben egyaránt. Sokkal érdekesebb maga a tendencia: a vádak egyre konkrétabbak.
Kína a múltban jellemzően általánosságban beszélt, jó és rossz harcára egyszerűsítve a két nagyhatalom kibertérbeli küzdelmét: az Egyesült Államok a "hekkerek sötét birodalma", Kína pedig az áldozat. A narratívához hosszú időre adott muníciót, amikor közel egy évtizede Edward Snowden kitálalt az NSA kétes ügyeiről.
Az utóbbi időben azonban módosult Peking stratégiája: egyrészt nem általában beszél az USA-ról mint hekkerparadicsomról, hanem közvetlenül a washingtoni kormányzatot vádolja a kibertámadásokkal, és ami még érdekesebb, konkrétan megnevezi az USA által támadott célpontokat. Ezekben a sztorikban az NSA neve bukkan fel leggyakrabban, ami nem véletlen, hiszen épp a kiberkémkedés a feladata (természetesen szigorúan nemzetbiztonsági céllal).
Az egyetem honlapjának helyén ez a szöveg fogadja a messziről érkezőt, és ha kattint, akkor a kormányzati felhővédelmi platform oldalára jut
A pekingi kormányzat nem csak kifele nyitott a kommunikációjában, hanem befelé is erősíti a "Kína áldozat" narratívát. A legjelentősebb központilag irányított médiumok (állami tévétől az online és nyomtatott sajtótermékekig) nagy terjedelemben számoltak be a hsziani egyetem elleni állítólagos hekkertámadásról. De bőségesen lehetett olvasni a Twitteren (főleg a párt által felügyelt Global Times csatornáján) és a Weibón is könnyedén tájékozódhatott a közönség az amerikaiak akciójáról. A Weibón jelenleg ez az egyik legtrendibb téma, 210 millió felhasználóhoz jutott el az amerikai támadás híre.
Az eset súlyosságát persze érdemes összevetni a hsziani rendőrség egy júniusi közleményével: egyetemi mailcímekre adathalász levelek érkeztek, melyeket a hatóságok "komoly biztonsági fenyegetésként" értelmeztek. Ez eszkalálódott a széleskörű kommunikációs kampánnyá.
Mindezzel együtt nagyon is valószínűsíthető, hogy az amerikai aktivítás nőtt. Christopher Wray FBI-igazgató júliusban hangsúlyosan figyelmeztette a nyugati vállalatokat, hogy Kína célja a szellemi tulajdonuk "kifosztása", és azon keresztül az irányítás megszerzése a kulcsfontosságú iparágakban.
A Bloomberg szembesítette a kínai vádakkal az USA pekingi nagykövetségét és az NSA-t is, de választ egyik helyről sem kapott.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak