Az amerikai kiberkémek célja a kínai űrtitkok megszerzése volt, állítja Peking.
Hirdetés
 

Kína ritkán mond konkrétumokat a rendszereit érő kibertámadásokról. Szeret általánosságok szintjén maradni, ha az USA-ból vagy más nyugati országokból érkező (irányított) hekkerakciókról ad hírt. Így nagyobb a kommunikációs szabadsága, és tippeket sem ad újabb támadásokhoz (például kevésbé derül ki, hogy melyik akció okozott valóban nagy fájdalmat). Éppen ezért okozott meglepetést a Bloomberg mai híre: Peking azzal vádolja az NSA-t, hogy feltörte azt a műszaki egyetemet, amely többek között a központi kínai kormány által finanszírozott repülés- és űrkutatási programokat viszi. Érdekesség, hogy a Hszianban működő Northwestern Polytechnical University weboldala a világ bizonyos szegleteiből el sem érhető el, legalábbis jelenleg (lásd a lenti képet).

Az incidenst a kínai kibervédelmet koordináló vészhelyzeti reagáló központ jelentette be. A központ és Kína egyik legjelentősebb (és állami) kiberbiztonsági vállalata, a 360 Security egyesített csapatával elemezte az egyetem informatikai rendszereit, miután a felsőoktatási intézmény júniusban egy tengerentúlról érkező kibertámadást jelentett.

Az elemzés alapján született az a verdikt, hogy a támadás mögött a National Security Agency áll.

Fordulat a szájkaratéban

Mint arra a Bloomberg felhívja a figyelmet, nem is feltétlenül az adott eset az izgalmas, hiszen köztudott, hogy mindkét állam intenzív kémtevékenységet folytat ellenfele területén, a fizikai és a kibertérben egyaránt. Sokkal érdekesebb maga a tendencia: a vádak egyre konkrétabbak.

Kína a múltban jellemzően általánosságban beszélt, jó és rossz harcára egyszerűsítve a két nagyhatalom kibertérbeli küzdelmét: az Egyesült Államok a "hekkerek sötét birodalma", Kína pedig az áldozat. A narratívához hosszú időre adott muníciót, amikor közel egy évtizede Edward Snowden kitálalt az NSA kétes ügyeiről.

Az utóbbi időben azonban módosult Peking stratégiája: egyrészt nem általában beszél az USA-ról mint hekkerparadicsomról, hanem közvetlenül a washingtoni kormányzatot vádolja a kibertámadásokkal, és ami még érdekesebb, konkrétan megnevezi az USA által támadott célpontokat. Ezekben a sztorikban az NSA neve bukkan fel leggyakrabban, ami nem véletlen, hiszen épp a kiberkémkedés a feladata (természetesen szigorúan nemzetbiztonsági céllal).
 

Az egyetem honlapjának helyén ez a szöveg fogadja a messziről érkezőt, és ha kattint, akkor a kormányzati felhővédelmi platform oldalára jut


A pekingi kormányzat nem csak kifele nyitott a kommunikációjában, hanem befelé is erősíti a "Kína áldozat" narratívát. A legjelentősebb központilag irányított médiumok (állami tévétől az online és nyomtatott sajtótermékekig) nagy terjedelemben számoltak be a hsziani egyetem elleni állítólagos hekkertámadásról. De bőségesen lehetett olvasni a Twitteren (főleg a párt által felügyelt Global Times csatornáján) és a Weibón is könnyedén tájékozódhatott a közönség az amerikaiak akciójáról. A Weibón jelenleg ez az egyik legtrendibb téma, 210 millió felhasználóhoz jutott el az amerikai támadás híre.

Az eset súlyosságát persze érdemes összevetni a hsziani rendőrség egy júniusi közleményével: egyetemi mailcímekre adathalász levelek érkeztek, melyeket a hatóságok "komoly biztonsági fenyegetésként" értelmeztek. Ez eszkalálódott a széleskörű kommunikációs kampánnyá.

Mindezzel együtt nagyon is valószínűsíthető, hogy az amerikai aktivítás nőtt. Christopher Wray FBI-igazgató júliusban hangsúlyosan figyelmeztette a nyugati vállalatokat, hogy Kína célja a szellemi tulajdonuk "kifosztása", és azon keresztül az irányítás megszerzése a kulcsfontosságú iparágakban.

A Bloomberg szembesítette a kínai vádakkal az USA pekingi nagykövetségét és az NSA-t is, de választ egyik helyről sem kapott.

Biztonság

301 terabit lett másodpercenként. Maradhat?

Az átlagos internetkapcsolatnál nagyjából 4,5 milliószor gyorsabb adatátvitelre képes technológia kifejlesztését több kutatócsapat együttes munkája tette lehetővé.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.