Az olasz űrügynökség (ASI) a francia Thales Alenia Space-szel közösen fejlesztett ki egy olyan "többcélú életteret", ami szándékaik szerint az első állandó emberi előőrsként szolgálhat majd a Hold felszínén. A kommentárok kiemelik, hogy a dolog egyre kevésbé tartozik a sci-fi kategóriába, hiszen a NASA Artemis programjának keretei között már 2025-ben embert küldene a Holdra, a 2030-as évekre pedig egy állandó ottani élőhely kialakítását tervezi. Ehhez kapcsolódik a Thales Alenia Space múlt heti bejelentése, amelynek alapján a cég szerződést kötött az ASI-vel az "első állandó előőrs" megépítéséről.
A makettek szintjén eddig is láttunk hasonló kezdeményezéseket. Tavaly ilyenkor például mi is beszámoltunk róla, hogy az amerikai űrügynökség egy 3D-nyomtatással foglalkozó vállalkozást öntött nyakon néhány 10 millió dollárral, hogy 2026-ra működő holdkunyhókat gyártson. Az európai projektet viszont úgy jellemzik, mint egy sokkal konkrétabb tervet a Holdra szállított emberi menedékekről, bár a tervezőknek még bőven akad megoldanivaló feladatuk: a belső nyomás és az életfenntartó funkciók mellett meg kell védeniük az űrhajósokat a sugárzástól vagy a mikrometeorit-záporoktól is.
Már csak évek kérdése
A Multi-Purpose Habitat (MPH) néven hivatkozott modulról egyelőre nem sokat tudni, de ahogy a fenti képen is látható, a henger alakú kialakítást csuklós lábak stabilizálják, és a holdház napelemekkel is bőven fel lesz szerelve. A tervek várható megvalósulásáról szólva az is kiderült, hogy a Thales Alenia Space már átment a NASA Element Initiation Review eljárásán, vagyis megerősítést kapott, hogy a javasolt dizájn megfelel az űrügynökség igényeinek. A következő lépés az ASI és a NASA követelményeivel összhangban a Mission Concept Review (MCR) megfelelés lesz, várhatóan 2024 első negyedévében.
Maga az ASI 2020-ban írt alá szándéknyilatkozatot a NASA Artemis programjában való részvételéről, így a "többcélú élettér" jövő tavasztól hivatalosan is az Artemis program részévé válhat. Ahogy a Holdra tervezett eddigi infrastrukturális elemek, az emberi élőhelyek, adatközpontok vagy reaktorok kapcsán is írtuk, az úgynevezett holdgazdaság már attól függetlenül beindult, hogy az emberiség egyelőre nem tért vissza fizikailag a Holdra. Több tucatnyi olyan vállalat működik világszerte, amelyik jórészt magánfinanszírozásból végeznek fejlesztéseket ezen a területen, és ahogy a szállítással kapcsolatos kihavásokat sikerül leküzdeni, még többen jelenhetnek meg az erőforrás-bányászat vagy az élőhelyek építése körül.
a kép forrása: thalesaleniaspace.com
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak