Az Egyesült Királyság űrügynöksége (UKSA) a múlt hét végén jelentette be, hogy 2,9 millió fonttal támogatja a Rolls-Royce kutatását az atomenergia Holdon való felhasználására. A kormányhivatal közleménye szerint a Micro-Reactor program olyan technológia kifejlesztését célozza, amelyik energiát biztosítana az embereknek a Holdon való életéhez és munkájához. A több mint 1,3 milliárd forintnak megfelelő értékű finanszírozás eredményeként egy már működő, moduláris atomreaktor első ottani demonstrációját várják, ami a UKSA által 2022-ben 249 ezer fonttal támogatott tanulmányra épül.
A közlemény kiemeli, hogy minden űrmisszió a megfelelő áramforrástól függ a kommunikációtól az életfenntartó rendszereken át a tudományos kísérletekig, az atomenergia pedig képes drámaian megnövelni a jövőbeli küldetések időtartamát és tudományos értékét. A Rolls-Royce (nem tévesztendő össze a BMW tulajdonában lévő Rolls-Royce Motor Cars céggel) más szervezetekkel együttműködve fektetné le a folyamatos emberi jelenlét alapjait a Holdon, miközben a hivatal szerint az Egyesült Királyság űriparának fejlesztésével munkahelyeket teremt és további befektetéseket generál.
Nem csak a Holdról számítanak megrendelőkre
A program végső célje egy olyan reaktor megalkotása lenne, amelyik 2029-re már készen állna a Holdra küldésre. Ahogy a CNBC beszámolójából kiderül, az égitesten kéthetes szakaszokban váltakoznak a világos és sötét periódusok, ami a megfelelő légkör és folykony víz hiányában nem ideális a megújuló energiaforrások alkalmazásához. Az atomenergia ezzel szemben folyamatos ellátást tesz lehetővé a környezeti körülményektől függetlenül, bár a hatékonyság vagy a radioaktív hulladék kezelésének szempontjából gondos megfontolást igényel, hogy milyen nukleáris fűtőanyagot használnak majd.
A Rolls-Royce szerint egyébként a Micro-Reactor technológiája potenciális alkalmazása ennél szélesebb körű, és az űrben való telepítéseken túl a kereskedelmi és védelmi felhasználási eseteket is támogathatja. A társaság célja egy "világelső energia- és meghajtási képesség létrehozása" lesz többféle piaci és üzemeltetői igény kielégítésére, illetve egy tiszta és hosszú távú energiaforrásra. Ez a meghatározás alapján egybevág a NASA Artemis-programjának irányával, amelynek kapcsán úgynevezett "fenntartható holdbéli jelenlét" megteremtéséről beszélnek, felkészülve a későbbi marsi küldetésekre.
a kép forrása: Rolls-Royce
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak