Az együttműködő robotokat fejlesztő Universal Robots a fejlesztést részben közösségi alapra helyezi.
Hirdetés
 

Az ipari robotok esetében nagyon fontos a gyors telepíthetőség és átprogramozhatóság, hiszen nem mindegy, hogy a gyártósort hetekre vagy csak néhány napra, esetleg órákra kell leállítani. A dán Universal Robots új szolgáltatása, a müncheni Automaticán bemutatott Universal Robots+ erre ad megoldást. Ráadásul olyan keretek között, hogy kisebb cégek is beszállhatnak a robotikába.

A 2005-ben, egy egyetemi projektből kinövő cég eredeti célkitűzése azt volt, hogy a nagy gyártó cégek ipari robotjai mellett a kisebb vállalatoknak is nyújtsanak ipari automatizálásra alternatívát. A robotfejlesztés ugyanis kevesek kiváltsága, hiszen lassú és költséges folyamat.

A most bejelentett modell viszont azt ígéri, hogy a fejlesztési idő lerövidül, az elkészült termék, egyedi megoldás pedig pénzt is hozhat, mivel bekerül a Universal Robots nemzetközi értékesítési hálózatába. Az ajánlat – érthető módon – csak a dán cég robotjaira építkező fejlesztőknek szól.

Fejlesztési platform, közösségépítés, üzlet

A modell alapeleme egy "bemutatóterem" és egy ingyenes fejlesztői program a +YOU (értsd: Universal Robots + You), amelyen keresztül a fejlesztők meg tudják osztani egymással a tudásukat. A Universal Robots+ maga a bemutatóterem, amelyben a felhasználók már olyan, a UR által tesztelt és a gyakorlatban is kipróbált eszközöket választhatnak ki, amiket utána ők már mintegy plug&play módon tudnak telepíteni. Ezáltal a telepítés folyamata nagyon lerövidül – ígéri a cég.

A rendszerhez kapcsolódó vállalatok létrehozhatnak egy saját ökoszisztémát is, amely segíti őket a Universal Robots robotkarjaira készített alkalmazások fejlesztésében és akár az értékesítésében is. Ezek a kiegészítő fejlesztések – a UR terminológiájában URCap-ek – lehetnek egyedi hardverelemek, szoftveres kiegészítők vagy akár ezek kombinációi is. Így egy-egy egyedi fejlesztés nem marad házon belül, és akár pénzt is hoz a fejlesztő vállalatnak.

A +YOU fejlesztői program pedig ingyenes támogatást biztosít a fejlesztéshez.

Így folyik a fejlesztés

A folyamat első lépéseként be kell nyújtani egy fejlesztési tervet a UR-hoz. Ha a cég elfogadta a tervet, a helyi forgalmazóin robotokat is biztosít, hogy a fejlesztők azokon tesztelhessék és optimalizálhassák a URCap-jüket. Ha a fejlesztőnek az előnyösebb, kedvezményes áron meg is vásárolhatja a számára szükséges típust.

A fejelsztők feladata ezek után egy működő prototípus elkészítése, amit be kell küldeni a Universal Robotshoz bevizsgálásra. A bevizsgálás során átfogóan ellenőrzik a termék funkcionalitását. Nagyon fontos kritérium – a minőségi követelmények mellett – az is, hogy a URCap működtetése valóban egyszerű-e. Azt, hogy a fejlesztést valóban lehet alkalmazni, a fejlesztőnek igazolniuk kell, hogy azt egy végfelhasználó már sikeresen működtette valós környezetben.
 

Így dolgozik a UR robotja felügyelet nélkül

Ha a URCap minden teszten sikeresen átment, bekerül a kiállítóterembe, azon keresztül pedig Universal Robots teljes ügyfélköre elérheti, köztük természetesen a forgalmazók is. A dán cég azzal is segíti a külső fejlesztések beindulását, hogy karok vezérkését biztosító szoftvere új, 3.3-as verzijóban egyszerűbbé tette a kommunikációt a külső fejlesztői alkalmazások és az UR robotkarok között. Eddig ehhez bonyolult scripteket kellett írni. Az új verzióba, melynek egy része nyílt forráskódú, viszont már add-onként lehet telepíteni a külső fejlesztéseket.

Cloud & big data

Egyre kevésbé világos, hogy lesznek fenntarthatók a nagy MI-adatközponti fejlesztések

Bár Donald Trump felfüggesztette a technológiai részvényeket is padlóra küldő vámok egy részét, a bizonytalanság nem szűnt meg, a magasabb árak és a spórolósabb ügyfelek pedig rendesen alátehetnek a mesterséges intelligenciában utazó nagyvállalatok elképzeléseinek.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.