Az ipari robotok esetében nagyon fontos a gyors telepíthetőség és átprogramozhatóság, hiszen nem mindegy, hogy a gyártósort hetekre vagy csak néhány napra, esetleg órákra kell leállítani. A dán Universal Robots új szolgáltatása, a müncheni Automaticán bemutatott Universal Robots+ erre ad megoldást. Ráadásul olyan keretek között, hogy kisebb cégek is beszállhatnak a robotikába.
A 2005-ben, egy egyetemi projektből kinövő cég eredeti célkitűzése azt volt, hogy a nagy gyártó cégek ipari robotjai mellett a kisebb vállalatoknak is nyújtsanak ipari automatizálásra alternatívát. A robotfejlesztés ugyanis kevesek kiváltsága, hiszen lassú és költséges folyamat.
A most bejelentett modell viszont azt ígéri, hogy a fejlesztési idő lerövidül, az elkészült termék, egyedi megoldás pedig pénzt is hozhat, mivel bekerül a Universal Robots nemzetközi értékesítési hálózatába. Az ajánlat – érthető módon – csak a dán cég robotjaira építkező fejlesztőknek szól.
Fejlesztési platform, közösségépítés, üzlet
A modell alapeleme egy "bemutatóterem" és egy ingyenes fejlesztői program a +YOU (értsd: Universal Robots + You), amelyen keresztül a fejlesztők meg tudják osztani egymással a tudásukat. A Universal Robots+ maga a bemutatóterem, amelyben a felhasználók már olyan, a UR által tesztelt és a gyakorlatban is kipróbált eszközöket választhatnak ki, amiket utána ők már mintegy plug&play módon tudnak telepíteni. Ezáltal a telepítés folyamata nagyon lerövidül – ígéri a cég.
A rendszerhez kapcsolódó vállalatok létrehozhatnak egy saját ökoszisztémát is, amely segíti őket a Universal Robots robotkarjaira készített alkalmazások fejlesztésében és akár az értékesítésében is. Ezek a kiegészítő fejlesztések – a UR terminológiájában URCap-ek – lehetnek egyedi hardverelemek, szoftveres kiegészítők vagy akár ezek kombinációi is. Így egy-egy egyedi fejlesztés nem marad házon belül, és akár pénzt is hoz a fejlesztő vállalatnak.
A +YOU fejlesztői program pedig ingyenes támogatást biztosít a fejlesztéshez.
Így folyik a fejlesztés
A folyamat első lépéseként be kell nyújtani egy fejlesztési tervet a UR-hoz. Ha a cég elfogadta a tervet, a helyi forgalmazóin robotokat is biztosít, hogy a fejlesztők azokon tesztelhessék és optimalizálhassák a URCap-jüket. Ha a fejlesztőnek az előnyösebb, kedvezményes áron meg is vásárolhatja a számára szükséges típust.
A fejelsztők feladata ezek után egy működő prototípus elkészítése, amit be kell küldeni a Universal Robotshoz bevizsgálásra. A bevizsgálás során átfogóan ellenőrzik a termék funkcionalitását. Nagyon fontos kritérium – a minőségi követelmények mellett – az is, hogy a URCap működtetése valóban egyszerű-e. Azt, hogy a fejlesztést valóban lehet alkalmazni, a fejlesztőnek igazolniuk kell, hogy azt egy végfelhasználó már sikeresen működtette valós környezetben.
Így dolgozik a UR robotja felügyelet nélkül
Ha a URCap minden teszten sikeresen átment, bekerül a kiállítóterembe, azon keresztül pedig Universal Robots teljes ügyfélköre elérheti, köztük természetesen a forgalmazók is. A dán cég azzal is segíti a külső fejlesztések beindulását, hogy karok vezérkését biztosító szoftvere új, 3.3-as verzijóban egyszerűbbé tette a kommunikációt a külső fejlesztői alkalmazások és az UR robotkarok között. Eddig ehhez bonyolult scripteket kellett írni. Az új verzióba, melynek egy része nyílt forráskódú, viszont már add-onként lehet telepíteni a külső fejlesztéseket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak