Az OpenAI a múlt héten kiadott tájékoztatása alapján a ChatGPT új GPT-4o modellje a tesztek során "ritka esetekben" az Advanced Voice Mode alatt engedély nélkül is utánozni kezdi a felhasználók hangját. A modell kockázatait, korlátozásait és a biztonsági tesztelési eljárásait is részletező dokumentum szerint mindez nem valamilyen külső behatára történik, vagyis az alkalmazás hangmodulja váratlanul generál a felhasználók hangját emuláló kimeneteket – amiről az Ars Technica riportjában egy példaként hozott felvétel is megtalálható.
Bár a gyártó állítólag biztosítja, hogy ilyesmi ne forduljon elő a rendes felhasználásban, a lap szerint a dolog jól mutatja az MI-chatbotokkal való biztonságos tervezés egyre növekvő összetettségét, hiszen azok potenciálisan bármilyen hangot képesek lehetnek utánozni egy-egy minta alapján. A beleegyezés fgyelmen kívül hagyását pedig egyes a kommentárok a "sci-fi horrorfilmekhez" hasonlítják, a cikkben idézett adattudós például úgy fogalmaz, hogy az OpenAI jelentése a Black Mirror következő évadának cselekményét mutatja be.
A korlátozások egyelőre biztonságosak
Az OpenAI egyébként maga is arról beszél, hogy a mesterséges intelligencia "emberi hangzású szintetikus hangja” potenciális károkat okozhat a mások megszemélyesítésével elkövetett csalásokon vagy hamis információ terjesztésésén keresztül, különösen, hogy a GPT-4o "nonverbális vokalizációra" is alkalmas, vagyis hangeffektusokat és zenét is létre tud hozni. A relevánsnak ítélt bemenetek manipulálásával pedig (hasonlóan a befecskendezéses támadásokhoz) a robotot ezen a téren is rá lehet venni, hogy furcsa dolgokat produkáljon.
A vállalat szerint az ilyen "nem szándékos hangreplikáció" kockázata minimális, a nyilvánosan hozzáférhető szolgáltatásban pedig azzal oldják meg a problémát, hogy a felhasználókat az OpenAI által szinkronszínészekkel közösen létrehozott hangprofilokra korlátozzák. Ezt az Ars Technicának nyilatkozó MI-kutató a brute force támadások elleni robusztus védelemnek nevezi, bár figyelmeztet rá, hogy más forrásokból is megjelenik majd hasonló technológia, így biztosra vehető, hogy végfelhasználóként is mindenki hozzáférést nyer ilyen képességekhez.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak