A jövő fejlődési iránya egyértelműen a gyártás „okosabbá” válása, az adatvezérelt termelés. Magyarországon is vannak élenjáró vállalatok, ugyanakkor a mindenek felett álló gyártási stabilitás felülírhatja a gyors digitalizációt.
Hirdetés
 

"Mindegyik ipari forradalom jelentős hatással volt a világra, most is hasonlóan gyökeres folyamat zajlik, ahogy a digitalizáció beszűrődik a gyártóipar életébe. Nyilván ezzel együtt jár egy erőteljes paradigmaváltás is. Felokosodnak az üzemek, és a ’smart factory’ produktívabb, hatékonyabb lesz, egyúttal tervezhetőbbé válik a teljes előállítási folyamat. A gazdasági szempontok mellett érdemes kiemelni, hogy a technológiai fejlődéssel kapcsolatban ma már egyre inkább elvárás a fenntarthatóság és az energiatakarékosabb működés” – mondta Bakk József, az IDC piackutató vállalat hazai ügyvezetője, országmenedzsere az IoT Zóna legutóbbi podcastjában.

Vírushatások a vállalatok életében

"Van olyan mondás, hogy az elmúlt időszakban technológiai szempontból a 3C okozta a legnagyobb változásokat. Ezek a CIO (IT-technológiai vezető), a CEO (vezérigazgató) és a Covid. Való igaz, hogy a járványhelyzet a technológiai beruházásokra pozitív hatással volt, ha például a kollaborációról beszélünk, hiszen amelyik cég megtehette, az átállt az online munkavégzésre és a virtuális csapatmunkára" – részletezte a kutató.
 

RÉSZLETEK AZ IOT ZÓNA OLDALÁN »


A gyártóiparban viszont teljesen más volt a helyzet, a pandémia hatására számos ágazatban visszaestek a megrendelések, és nehézkessé vált a szállítás. "Ebben az eleve bizonytalanná vált helyzetben több ipar 4.0-s projekt is megkérdőjeleződött, főleg a 2020-as évben. Ugyanakkor az IDC kutatása is rámutatott, hogy még a nagyfokú bizonytalanság ellenére sem torpant meg az ipar 4.0 piacának a fejlődése, és az üzleti döntéshozók többnyire csak elhalasztották a korábban tervezett fejlesztéseket" – tette hozzá.

Nem gyorsnaszád, inkább lassan irányt váltó teherhajó

Ezeket a projekteket nem úgy kell elképzelni, hogy egyik hónapról a másikra zajlanak. Általában jelentős invesztíciót igényelnek, és többéves vagy akár évtizedes tervbe illeszkednek. Vannak persze olyan üzemek, amelyek eleve okosgyárként jöttek létre, de a legtöbb vállalatnál nem ez a jellemző. Nekik általában van egy masszív örökségük (legacy) – például heterogén a gyártósoruk –, ami behatárolhatja a rövid távon megvalósítható beruházásokat, és fékezheti a gyors digitalizációt.

"Sok esetben a 1980-as és 90-es évekből, de akár még a 70-es évekből is vannak olyan gyártósori elemek, amelyek egyébként nagyon üzembiztosan működnek, így hozzák az úgynevezett uptime számokat. Ez pedig az egyik gátja az ipar 4.0-s átalakulásnak, hiszen egy jól üzemelő egységet kellene egy jobbal kiváltani. Ebből fakadóan is nem egyik percről a másikra indulhat be a legújabb fejlesztések felpörgetése, hanem évek vannak előttünk, és most még nagyon az elején vagyunk ennek a folyamatnak" – magyarázta Bakk József.

Vannak azonban olyan szegmensek – például a kontrolling-, pénzügyi és tervezőszoftverek piaca –, amelyeknél a digitalizációs projekteknek sokkal rövidebb, akár hónapokban mérhető a befektetésarányos megtérülése (ROI).
 

TOVÁBB AZ IOT ZÓNA PODCASTJÁRA »


Az egyik legnépszerűbb fejlesztésnek a prediktív (előrejelző) karbantartás számít. A szintén felkapott projektek közé tartozik az energiamenedzsment, de kiemelhetők a kiterjesztett és virtuális valóságra épülő (AR/VR) megoldások, illetve az üzemi folyamatok gördülékenységét, tervezhetőségét segítő, összekapcsolódó MES-rendszerek (Manufacturing Executing System) is.

A robotok tényleg elveszik a munkát?

A podcastban Bakk József a robotok munkaerőpiaci hatásáról is beszélt. Mint mondta, a hazai munkaerőhiány miatt fontos annak a vizsgálata is, hogy az innovatív beruházások mennyire segíthetnek azt enyhíteni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy rövid távon az ipar 4.0 megoldásokkal nem lehet nagymértékben kiváltani a munkaerőt, inkább a technológia támogató, kiegészítő szerepe emelhető ki. Például a mesterséges intelligencia sem tart még ott, mint amekkora földcsuszamlásszerű hatást várnak tőle.

Olvassa el a teljes cikket az IoT Zóna oldalán, vagy hallgassa meg a Bakk Józseffel készült podcast adást.


Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom,
mely a Vodafone támogatásával készült.

Részletek »

 

Piaci hírek

Új infók a szupertitkos kütyüről, amelyre 6,5 milliárd dollárt sem sajnált az OpenAI

Az áprilisi pletykákhoz képest lényegesen többért került a ChatGPT fejlesztőjéhez az egykori Apple-designer, Jony Ive startupja, amely egy forradalmi új eszközön dolgozik.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.