A brit Cable.co.uk gyűjtése a világ 196 országában listázta a szélessávú internet-előfizetések átlagos havi díját, összesen 3351 csomag vizsgálatát követően. Az idén augusztus és október között gyűjtött adatok óriási különbségeket mutatnak nem csak a nominális (dollárra átszámolt) összegek tekintetében, de abban is, hogy a díjak hogyan viszonyulnak az adott országokban élő előfizetők lehetőségeihez.
Magyarország a felső házban
A listavezető ennek alapján Irán, ahol a felhasználóknak átlagosan 5,37 dollárjába kerül havonta a szélessávú hozzáférés. Regionálisan Kelet-Európa tekinthető a legolcsóbbnak: a Cable.co.uk statisztikája Ukrajnához 5,51 dollárt, Oroszországhoz 9,93 dollárt, Romániához 13,47 dollárt rendel. A tíz legolcsóbb ország között egyébként hat exszovjet államot találhatunk, köztük magát Oroszországot is.
Magyarország 24 előfizetési csomag figyelembe vételével, 24,93 dollárral a 23. helyen áll, közvetlenül Jemen és Üzbegisztán között. Ez drágábbnak számít a szerb, lengyel vagy szlovák átlagnál, de valamivel alacsonyabb, mint mondjuk a horvát, cseh vagy akár a bolgár árszint. A nyugati tarifákhoz képest pedig kifejezetten kedvező: a németek átlagban 34,56 dollárt, a franciák 36,87 dollárt, a britek 41,04 dollárt fizetnek a szolgáltatásokért.
Kattintson a képre az interaktív térképehez!
Azt mindenképpen érdemes figyelembe venni, hogy az átlagos tarifák nem azonos szolgáltatásra vonatkoznak, a hozzáféréseit egyenlőtlenségeit azonban tökéletesen megmutatják. Már a német és a magyar díjak közti, alig 10 dollárnak megfelelő eltérés sem hangzik annyira jól, ha figyelembe vesszük az itteni és az ottani keresetek átlagát, de a lista alján egészen extrém példákat is találhatunk.
Csak névleg nemzetközi a világháló
A legutolsó helyen álló Burkina Faso 978,13 dolláros (több mint negyedmillió forintos) szélessávú havi díja egészen hajmeresztő. A hátulról negyedik Brunei 269,79 dollárja közel sem tűnik ennyire ijesztőnek, ha figyelembe vesszük, hogy a két ország egy főre jutó nominális GDP-je közötti negyvenszeres különbséget, ehhez képest viszont az Egyesült Államokban az előfizetések átlagos díja mindössze 66,17 dollár.
A lista alapján elmondható, hogy ebben a tekintetben a fekete-afrikai térség áll a legrosszabbul: az ide sorolt 31 ország mindegyike a mezőny második felében foglal helyet, közülük 16 pedig a negyedik negyedben található a névlegesen is legdrágább előfizetések között. Ugyanez persze igaz Ausztráliára, Új-Zélandra és a teljes óceániai régióra is, azonban a 64,47 dolláros átlagos tarifa nyilván nem ugyanazt jelenti Új-Zélandon, mint a vele nagyságrendileg megegyező, 67,09 dolláros havi díj Etiópiában.
A comScore statisztikája alapján elsősorban a netezésre alkalmas mobil eszközök terjedésének köszönhető, hogy ma már a Föld 7,5 milliárd lakosából mégis 3,88 milliárd szokott kisebb-nagyobb rendszerességel fellépni a világhálóra. Szeptemberben a felhasználók már több mint negyed része kizárólag mobil készülékeken volt aktív világszerte, a csak mobilos alkalmazás pedig éppen azokon a helyeken meghatározó, ahonnan a globális felahsználói tábor növekményének legnagyobb része származik.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak