Van olyan ország, ahol átlagosan fillérekbe kerül egy szélessávú internet-előfizetés, és van, ahol negyedmillió forintba.

A brit Cable.co.uk gyűjtése a világ 196 országában listázta a szélessávú internet-előfizetések átlagos havi díját, összesen 3351 csomag vizsgálatát követően. Az idén augusztus és október között gyűjtött adatok óriási különbségeket mutatnak nem csak a nominális (dollárra átszámolt) összegek tekintetében, de abban is, hogy a díjak hogyan viszonyulnak az adott országokban élő előfizetők lehetőségeihez.

Magyarország a felső házban

A listavezető ennek alapján Irán, ahol a felhasználóknak átlagosan 5,37 dollárjába kerül havonta a szélessávú hozzáférés. Regionálisan Kelet-Európa tekinthető a legolcsóbbnak: a Cable.co.uk statisztikája Ukrajnához 5,51 dollárt, Oroszországhoz 9,93 dollárt, Romániához 13,47 dollárt rendel. A tíz legolcsóbb ország között egyébként hat exszovjet államot találhatunk, köztük magát Oroszországot is.

Magyarország 24 előfizetési csomag figyelembe vételével, 24,93 dollárral a 23. helyen áll, közvetlenül Jemen és Üzbegisztán között. Ez drágábbnak számít a szerb, lengyel vagy szlovák átlagnál, de valamivel alacsonyabb, mint mondjuk a horvát, cseh vagy akár a bolgár árszint. A nyugati tarifákhoz képest pedig kifejezetten kedvező: a németek átlagban 34,56 dollárt, a franciák 36,87 dollárt, a britek 41,04 dollárt fizetnek a szolgáltatásokért.
 

Kattintson a képre az interaktív térképehez!


Azt mindenképpen érdemes figyelembe venni, hogy az átlagos tarifák nem azonos szolgáltatásra vonatkoznak, a hozzáféréseit egyenlőtlenségeit azonban tökéletesen megmutatják. Már a német és a magyar díjak közti, alig 10 dollárnak megfelelő eltérés sem hangzik annyira jól, ha figyelembe vesszük az itteni és az ottani keresetek átlagát, de a lista alján egészen extrém példákat is találhatunk.

Csak névleg nemzetközi a világháló

A legutolsó helyen álló Burkina Faso 978,13 dolláros (több mint negyedmillió forintos) szélessávú havi díja egészen hajmeresztő. A hátulról negyedik Brunei 269,79 dollárja közel sem tűnik ennyire ijesztőnek, ha figyelembe vesszük, hogy a két ország egy főre jutó nominális GDP-je közötti negyvenszeres különbséget, ehhez képest viszont az Egyesült Államokban az előfizetések átlagos díja mindössze 66,17 dollár.

A lista alapján elmondható, hogy ebben a tekintetben a fekete-afrikai térség áll a legrosszabbul: az ide sorolt 31 ország mindegyike a mezőny második felében foglal helyet, közülük 16 pedig a negyedik negyedben található a névlegesen is legdrágább előfizetések között. Ugyanez persze igaz Ausztráliára, Új-Zélandra és a teljes óceániai régióra is, azonban a 64,47 dolláros átlagos tarifa nyilván nem ugyanazt jelenti Új-Zélandon, mint a vele nagyságrendileg megegyező, 67,09 dolláros havi díj Etiópiában.

A comScore statisztikája alapján elsősorban a netezésre alkalmas mobil eszközök terjedésének köszönhető, hogy ma már a Föld 7,5 milliárd lakosából mégis 3,88 milliárd szokott kisebb-nagyobb rendszerességel fellépni a világhálóra. Szeptemberben a felhasználók már több mint negyed része kizárólag mobil készülékeken volt aktív világszerte, a csak mobilos alkalmazás pedig éppen azokon a helyeken meghatározó, ahonnan a globális felahsználói tábor növekményének legnagyobb része származik.

Közösség & HR

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.