A technológiai tőzsde egyértelműen mozgásba jött, miután Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást, egyes részvények azonban látványosan jobban teljesítettek a többinél. Mivel az új elnöktől mindenki olyan lépéskre számít, amelyek megváltoztatják az eddigi viszonyokat, a Business Insider egy rövid összeállításban vizsgálta, hogy az első reakciók alapján melyik big tech vállalatot tartják a befektetők a változások nyerteseinek, és melyek esetében számítanak újabb nehézségekre Big Trump második ciklusában.
A tőzsde kétnapos teljesítményét vizsgálva messze a Tesla futotta a legnagyobbat, nyilván nem teljesen függetlenül attól, hogy a társaság vezérigazgatója és a leendő elnök újabban egymás tenyeréből esznek. Sokféle okoskodást lehet olvasni, hogy a Tesla üzletének hosszú távon jót tehet-e Trump politikája, de a legfontosabb piaci várakozások egyelőre az elektromos járműveket érintő kormányzati ösztönzőkről szólnak, amelyek teljes kihasználásához csak a Tesla rendelkezik megfelelő kapacitásokkal az amerikai gyártók közül.
A Kínával szemben folytatott kereskedelmi háború természetesen a Teslának sem kedvez, de a Trump által ígért szigorúbb és szélesebb körű vámok az Apple-t sújtanák a legnagyobb mértékben. A BI szerint az Apple vezérigazgatója, Tim Cook híresen jól kijött Trumppal, így nem zárható ki, hogy ismét sikerül majd mentesítenie az Apple termékeit az újabb vámszabályok alól is. A Tesla részvényeinek 18 százalékos ugrásához képest az Apple árfolyama mindenesetre csak 1,9 százalékkal erősödött a szerdai és csütörtöki kereskedésben.
Unatkozni sehol sem fognak
A Google 6,5 százalékos emelkedése némileg meglepő lehet, miután Trump az elúlt években gyakran bírálta a keresőóriást. Ám olyan szabályok eltörlését is tervezi, amelyekből a Google és anyavállalata, az Alphabet is profitálhat: lazulhat például az önvezető járművekre vonatkozó szabályozás lazulhat, és a befektetők a trösztellenes vizsgálatok visszafogásában is bíznak, legalábbis egyelőre. A Meta fele ekkora erősödésében viszont közrejátszhat, hogy Trump a céget és annak vezetőjét is személyes ellenségének tartja, sőt augusztusban még börtönnel fenyegette.
A kilátásba helyezett védővámok tekintetében az Amazon helyzete sem látszik rózsásnak, hiszen azok alaposan lenyomhatják az árréseket a cég észak-amerikai üzletében, és az elemzők szerint a "fogyasztási lengéscsillapító" szerepébe kényszerítik az e-kereskedelmi óriást. A Microsoftról szólva viszont azt írják, hogy a rendelkezésre álló információ alapján a szoftvercégnél nem számítanak őket is mélyen érintő szabályozási változásokra a közeljövőben – ehhez képest az MS-részvények erősödése a Metával volt azonos szinten.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak