Alig pár nap, és elkezdődnek Dél-Koreában a téli ötkarikás játékok. Mivel a régió súlyos politikai nézeltetérésekkel terhelt és az immár általánosnak mondható terrorfenyegetéssel is kalkulálni kell, a szervezők nem akarnak kockáztatni, és tényleg mindent bevetnek a biztonság fenntartásáért.
Drónok ellen drónháló
Phjongcshangban például drónok tesznek majd védelmi őrjáratokat. Ez egyfelől információszerzésre, a terület átvizsgálására is jó, ám az apró légi járművek elfogó feladatra is bevethetők lesznek. Utóbbi alatt a nem kívánatos "rokonok" ártalmatlanítását kell érteni. Ezt úgy érik el, hogy a védelmi gépeket hálóval szerelik fel, amellyel megbénítható minden jogosulatlanul felbukkanó repülő szerkezet.
A drónvadászat egyik társadalomra mérsékelten hasznos hatása az lehet, hogy nehezebb lesz a levegőből illegális felvételeket, videókat készíteni. Sokkal komolyabb téma viszont az esetleges terrortámadások megakadályozása. Bár Észak-Korea végül részt vesz az eseményen, ami csökkenti a kockázatokat, de hogy mennyire valós ez a fenyegetés, azt jól mutatja a nemrégiben Szíriában történt tömeges dróntámadás esete is. A biztonsági személyzet tagjai egyébként külön lőgyakorlatokon is részt vettek, hogy ha a hálós drónvadászat nem lenne elegendő, a földről is le tudják szedni a veszélyes gépeket.
A repülős arzenált a drónok mellett különleges figyelő egységek egészítik majd ki. Ezek a repülők olyan szenzorokkal vannak ellátva, amelyekkel 150-200 méteres magasságból is lehetséges arcról azonosítani embereket.
De a földön sem csak a biztonsági őrök figyelő tekintetére szorítkoznak majd az olimpia helyszínein. A telepített zártláncú kamerahálózat automatikus mozgásérzékeléssel őrzi majd a játékok békéjét napi 24 órában. Plusz bevetnek három, röntgenfelvételek készítésére alkalmas járművet is, amelyekkel a helyszínek közelébe érkező autókat tudják szó szerint átvilágítani.
És lesz 5G is
Nem tartozik szorosan a biztonsághoz, de a koreai téli olimpiai játékok technológiai erősségét mutatja az is, hogy itt fogják először használni a közvetítésekhez a legújabb mobil adatátviteli rendszert, az 5G-t. Nem meglepő módon a drónok ebben a témában is felbukkannak, hiszen az 5G-s adatkapcsolaton keresztül a gépek a levegőből tudnak majd szuperjó felvételeket adni például az éppen levegőben lévő síugrókról, vagy a hegyi lejtők látványos pontjairól.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak