A 2018-as téli játékok szervezői semmit nem bíznak a véletlenre. A biztonságért felelős csapat többek között drónvadászokkal készül a lehetséges fenyegetések elhárítására.
Hirdetés
 

Alig pár nap, és elkezdődnek Dél-Koreában a téli ötkarikás játékok. Mivel a régió súlyos politikai nézeltetérésekkel terhelt és az immár általánosnak mondható terrorfenyegetéssel is kalkulálni kell, a szervezők nem akarnak kockáztatni, és tényleg mindent bevetnek a biztonság fenntartásáért.

Drónok ellen drónháló

Phjongcshangban például drónok tesznek majd védelmi őrjáratokat. Ez egyfelől információszerzésre, a terület átvizsgálására is jó, ám az apró légi járművek elfogó feladatra is bevethetők lesznek. Utóbbi alatt a nem kívánatos "rokonok" ártalmatlanítását kell érteni. Ezt úgy érik el, hogy a védelmi gépeket hálóval szerelik fel, amellyel megbénítható minden jogosulatlanul felbukkanó repülő szerkezet.

A drónvadászat egyik társadalomra mérsékelten hasznos hatása az lehet, hogy nehezebb lesz a levegőből illegális felvételeket, videókat készíteni. Sokkal komolyabb téma viszont az esetleges terrortámadások megakadályozása. Bár Észak-Korea végül részt vesz az eseményen, ami csökkenti a kockázatokat, de hogy mennyire valós ez a fenyegetés, azt jól mutatja a nemrégiben Szíriában történt tömeges dróntámadás esete is. A biztonsági személyzet tagjai egyébként külön lőgyakorlatokon is részt vettek, hogy ha a hálós drónvadászat nem lenne elegendő, a földről is le tudják szedni a veszélyes gépeket.

A repülős arzenált a drónok mellett különleges figyelő egységek egészítik majd ki. Ezek a repülők olyan szenzorokkal vannak ellátva, amelyekkel 150-200 méteres magasságból is lehetséges arcról azonosítani embereket.

De a földön sem csak a biztonsági őrök figyelő tekintetére szorítkoznak majd az olimpia helyszínein. A telepített zártláncú kamerahálózat automatikus mozgásérzékeléssel őrzi majd a játékok békéjét napi 24 órában. Plusz bevetnek három, röntgenfelvételek készítésére alkalmas járművet is, amelyekkel a helyszínek közelébe érkező autókat tudják szó szerint átvilágítani.

És lesz 5G is

Nem tartozik szorosan a biztonsághoz, de a koreai téli olimpiai játékok technológiai erősségét mutatja az is, hogy itt fogják először használni a közvetítésekhez a legújabb mobil adatátviteli rendszert, az 5G-t. Nem meglepő módon a drónok ebben a témában is felbukkannak, hiszen az 5G-s adatkapcsolaton keresztül a gépek a levegőből tudnak majd szuperjó felvételeket adni például az éppen levegőben lévő síugrókról, vagy a hegyi lejtők látványos pontjairól. 

Piaci hírek

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.