Ezt állítja a neves tudós, Jack Dongarra. Szerinte azért hallgatnak a gépről, hogy elkerüljék az újabb szankciókat.

A szuperszámítógépeket rendszeresen rangsoroló TOP500 egyik alapítója, a Turing-díjas Jack Dongarra azt állította a hongkongi South China Morning Postnak adott interjújában, hogy az Egyesült Államok valószínűleg lemaradt Kína mögött az ún. exascale szuperszámítógépek versenyében.

Több jel mutat arra ugyanis, hogy elkészült a kínaiak legújabb exascale kategóriájú gépe, amiről sokáig úgy tudta a művelt nyugat, hogy az amerikai szankciók miatt határozatlan időre elnapolták a megépítését. Így Kínának már három, míg az USA-nak csak két exascale gépe van – az IBM Aurora Summitja és a HPE Cray-gyártmányú Frontier, az első olyan szuperszámítógép, amely bizonyítottan átlépte az egy exaflopsos teljesítményt.

Dongarra hatalmas szaktekintély a szuperszámítógépes világban, nyilatkozataira sokan odafigyelnek. Mostani figyelmeztetésének hátterében többek között az áll, hogy Kína nem küldte meg leggyorsabb exascale osztályú szuperszámítógépeinek listáját a TOP500-nak.

Csak önbevallás alapján maradtak le

A TOP500 adatai szerint Kína lemaradása tetemes. Legerősebb gépük, a Vuhsziban működő National Supercomputing Centerben található Sunway TaihuLight csak a 7. a listán. Másik csúcsgépük, a kantoni National Super Computer Centerben működő Tianhe-2A pedig a 10. helyen szerénykedik. Mindkét konfiguráció teljesítménye jóval gyengébb a listavezetőkénél.

Pedig Kínának vannak exascale gépei, és egy ideje már biztosan működnek, jelentette ki határozottan Dongarra az interjúban. A megjelent tudományos munkák alapján a szakmai közösségnek van elképzelése az architektúrájukról és a képességeikről is. A szakember két exascale konfiguráció meglétében biztos, mert bár a TOP500-nak nem küldték meg benchmark eredményeiket, a szuperszámítástechnika Nobel-díjára, a Gordon Bell-díjra pályáztak velük. Vuhsziban munkába állt a Sunway OceanLight, a tiencsini szuperszámítógépes központban pedig a Tianhe-3.

Van azonban még egy exascale gépe Kínának, aminek a neve sem ismert, és csak homályos információk vannak róla. Állítólag az adatközponti hardvereket, x86-os szervereket gyártó kínai Sugon építette a sencseni Nemzeti Szuperszámítógép Központban.

A szakmai közösség tudott a gép tervéről, ám sokáig azt gondolták, hogy építését leállították. A Sugon ugyanis 2019-ben szintén felkerült Washington feketelistájára, így elvesztette hozzáférést a géphez használni tervezett Hygon CPU-khoz, amit az AMD Zen dizájnja alapján Kínában gyártottak. Emiatt nem lehet tudni azt sem, hogy milyen processzorokat használtak a géphez – már ha az létezik egyáltalán.

Dongarra magyarázta szerint Kína azért hallgat a legerősebb gépéről, nehogy újabb szankciókkal kelljen szembesülnie. Ez voltaképpen reális forgatókönyv. A közelmúltban a Huawei olyan gyártástechnológiával készült csippel hozta ki új csúcstelefonját, amihez elvileg a kínai félvezetőgyártók nem férnek hozzá. A washingtoni héják pedig egyből zéró toleranciát kiáltottak.

Dongarra egyébként még egy paradox dologra rávilágít Kínával kapcsolatban: a világ legtöbb szuperszámítógépet a mai napig Kínában szerelik össze.

Ha kiderülne, hogy a tudósnak igaza van, az komoly fejtörést fog okozni Washingtonban, és a szankciók újragondolására késztetheti az illetékeseket.

Piaci hírek

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.