Frissült az 500 legnagyobb teljesítményű rendszert lajstromozó lista, amelynek élére most először került exascale szintű gép.

Az amerikai Oak Ridge Nemzeti Laboratórium (Oak Ridge National Laboratory - ORNL) Frontier elnevezésű rendszere vezeti a Top500 globális szuperszámítógép-lista 59. kiadását. Mindez azt is jelenti, hogy a legnagyobb teljesítményű szuperszámítógépek csúcsára mostantól csak olyan rendszer kerülhet, amelyik képes túlszárnyalni az exaplops határt.

Az "első igazi exascale gépnek" nyilvánított rendszer a HPE Cray EX235a architektúráján alapul és AMD EPYC 64C 2GHz-es processzorokkal tömték tele. Szó szerint, mivel a Frontier több mint 8 millió 730 ezer magot tartalmaz. Ezek együttes munkája kell ahhoz, hogy a teljesítmény mérésére alkalmazott pontszáma (High-Performance Linpack - HPL) meghaladja az egy exaflopsot. A szuperszámítógépet jelenleg az ORNL-ben telepítik és tesztelik, ahol az Energiaügyi Minisztérium fogja üzemeltetni.

Trónfosztás

Ezzel az Top500-as listákon hagyományosan nagy súllyal jelen lévő Egyesült Államok visszavette a képzeletbeli koronát is. A Japánban működő Fugaku, amely az elmúlt két évben kényelmesen ült a trónon, kénytelen beérni a második hellyel a maga "szerény" 442 petaflops HPL-pontszámával. A list összeállítói ugyan elismerik, hogy a Fugaku elméleti csúcsa is eléri az egy exaflopsot, ám a Frontier az első olyan rendszer, amely ezt a HPL benchmark-teszten bizonyítani is tudja.

Az élmezőnyben jellemzően viszonylag kevés mozgás történik az évente kétszer frissített szuperszámítógépes 500-as listán, ám a mostani kiadás ebből a szempontból is különlegesnek bizonyult. A harmadik helyet ugyanis egy új európai rendszernek, a Finnországban telepített Luminak sikerült megszereznie közel 152 petaflopsra rúgó számítási teljesítményével. 

Az első három helyezettet az újonc finn Lumi rendszer - egy másik HPE Cray EX rendszer és Európa legnagyobb rendszere - egészíti ki, amely 151,9 Pflopos teljesítményt ér el valamivel több mint 1 110 100 mag felhasználásával. Ez utóbbi alapját szintén a HPE Cray EX adja.

Koncentrált kapacitás

Ami az országok közti rivalizálást illeti: a mezőny legtöbb szereplője mellett a kínai zászló lobog (173 rendszer), míg a második legnagyobb játékos az Egyesült Államok a maga 126 telepítésével. Ez egyben azt is jelenti, hogy ebben a két országban működik a világ legerősebb szuperszámítógépeinek közel kétharmada.

Cloud & big data

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.