Az amerikai Oak Ridge Nemzeti Laboratórium (Oak Ridge National Laboratory - ORNL) Frontier elnevezésű rendszere vezeti a Top500 globális szuperszámítógép-lista 59. kiadását. Mindez azt is jelenti, hogy a legnagyobb teljesítményű szuperszámítógépek csúcsára mostantól csak olyan rendszer kerülhet, amelyik képes túlszárnyalni az exaplops határt.
Az "első igazi exascale gépnek" nyilvánított rendszer a HPE Cray EX235a architektúráján alapul és AMD EPYC 64C 2GHz-es processzorokkal tömték tele. Szó szerint, mivel a Frontier több mint 8 millió 730 ezer magot tartalmaz. Ezek együttes munkája kell ahhoz, hogy a teljesítmény mérésére alkalmazott pontszáma (High-Performance Linpack - HPL) meghaladja az egy exaflopsot. A szuperszámítógépet jelenleg az ORNL-ben telepítik és tesztelik, ahol az Energiaügyi Minisztérium fogja üzemeltetni.
Trónfosztás
Ezzel az Top500-as listákon hagyományosan nagy súllyal jelen lévő Egyesült Államok visszavette a képzeletbeli koronát is. A Japánban működő Fugaku, amely az elmúlt két évben kényelmesen ült a trónon, kénytelen beérni a második hellyel a maga "szerény" 442 petaflops HPL-pontszámával. A list összeállítói ugyan elismerik, hogy a Fugaku elméleti csúcsa is eléri az egy exaflopsot, ám a Frontier az első olyan rendszer, amely ezt a HPL benchmark-teszten bizonyítani is tudja.
Az élmezőnyben jellemzően viszonylag kevés mozgás történik az évente kétszer frissített szuperszámítógépes 500-as listán, ám a mostani kiadás ebből a szempontból is különlegesnek bizonyult. A harmadik helyet ugyanis egy új európai rendszernek, a Finnországban telepített Luminak sikerült megszereznie közel 152 petaflopsra rúgó számítási teljesítményével.
Az első három helyezettet az újonc finn Lumi rendszer - egy másik HPE Cray EX rendszer és Európa legnagyobb rendszere - egészíti ki, amely 151,9 Pflopos teljesítményt ér el valamivel több mint 1 110 100 mag felhasználásával. Ez utóbbi alapját szintén a HPE Cray EX adja.
Koncentrált kapacitás
Ami az országok közti rivalizálást illeti: a mezőny legtöbb szereplője mellett a kínai zászló lobog (173 rendszer), míg a második legnagyobb játékos az Egyesült Államok a maga 126 telepítésével. Ez egyben azt is jelenti, hogy ebben a két országban működik a világ legerősebb szuperszámítógépeinek közel kétharmada.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak