A keresőóriást még 2017-ben meszelték el az EU-ban, mert visszaélt piaci pozíciójával a vásárlási ajánlatok területén. Az akkor kiszabott 2,4 milliárd eurós bírság kapcsán egészen mostanáig tartott a jogi iszapbirkózás.

Talán végleg pont kerül annak a nettó hét, bruttó kábé tíz évig tartó küzdelemnek a végére, ami a Google és az Európai Unió szabályozó hatósága között dúlt. A lezárást a régió legfelsőbb igazságszolgáltatási szerveként funkcionáló Európai Unió Bírósága (EUB) mai ítélete [PDF] hozhatja el, amely helyben hagyta az Európai Bizottság (EB) 2017-ben hozott határozatát, miszerint a keresőóriás visszaélt piaci dominanciájával.

Utóbbi döntést több év vizsgálódás előzte meg, így összességében valóban évtizedes küzdelem zajlott a 2,4 milliárd euróra rúgó büntetés kapcsán. Az akkoriban rekordnak számító bírságot azért érdemelte ki a Google, mert az EB igazoltnak látta, hogy saját vásárlási szolgáltatását előnyben részesítette a riválisokkal szemben az európai piacon (is) domináns keresőjében.

A cég természetesen nagyon igyekezett, hogy kibújjon a hurokból. Miközben folyamatosan ártatlanságát hangoztatta, minden lehetséges fórumon fellebbezett a döntés ellen. Ennek egyik állomása volt egy alsóbb fokú testület által hozott, szintén az EB döntését támogató 2021-es döntés. Az akkor hozott ítéletet követően került az ügy az EUB asztalára.

A mai döntés magyarázatában többek között az olvasható, hogy "különösen tilos az erőfölényben lévő vállalkozások olyan magatartása, amely a verseny érdemi akadályozását eredményezi, és így alkalmas arra, hogy kárt okozzon az egyes vállalkozásoknak és a fogyasztóknak”.

A Google részéről egyelőre csak egy meg nem nevezett szóvivőt idéz a nemzetközi sajtó, miszerint a cég "csalódott" az ítélet miatt.

Van mááásik!

A keresőóriás csalódottsága pedig akár tovább is fokozódhat, amennyiben a folyamatban lévő többi, szintén több milliárd euróra rúgó elmarasztalás esetében is számára kedvezőtlen végső határozat születik.

A technológiai óriás működését az elmúlt évtized során összesen több mint 8 milliárd eurónyi bírsággal "honorálta" az EB. 2018-ban például egy 4,3 milliárd eurós büntetőcédulát kapott a Google az Android mobil operációs rendszerrel kapcsolatos versenykorlátozó gyakorlata miatt. Ezt 2022-ben ugyan sikerült 5 százalékkal lealkudni, de magát az elmarasztaló döntést az a fellebviteli testület sem vitatta. Szintén folyamatban van a végső lezárása annak a 1,5 millió eurós bírságnak, amelyet a hirdetési piacon mutatott szabálytalanságok miatt szabtak ki a Google-re.

És ha még ez nem volna elég, tavaly komolyan felmerült az ötlet a cég egy részének leválasztásáról, mivel az EB szerint a vállalat visszaél erőfölényével és torzítja a versenyt az online hirdetési piacon. Erre pedig csak az hozna megnyugtató megoldást, ha a Google eladná hirdetéstechnológiai üzletágát – vélik az EU-s döntéshozók.

Piaci hírek

Ismét keresik a hazai digitális szakma női példaképeit

A 40 év feletti női szakemberek elismerését célzó pályázatot immár harmadszorra hirdette meg az IVSZ és a WiTH.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.