A nagy felhőszolgáltatók a kormányzati ügyfelekért is komoly versenyt folytatnak, ahol a piaci szereplők (mint az Azure vagy az Amazon AWS) a megfelő biztonsági minősítések mellett kezelik az állami intézmények és azok partnereinek korlátozott adatait. A Microsoft még az ősszel tette közzé a vonatkozó felhőszolgáltatások fejlesztésére vonatkozó aktuális terveit, amelyek között a minősített munkafolyamatok mellett az extrém számítási teljesítményt igénylő feladatok támogatása vagy a blokklánc alapú digitális tranzakciós főkönyvek is szerepeltek.
A kormányzati vagy akár katonai felhasználásra szánt szolgáltatások között az Azure Government volt a legelső olyan vállalati felhőplatform, amely több mint egy évvel ezelőtt megszerezte az Egyesült Államok védelmi minisztériumának (DoD) Impact Level 5 minősítését, és a Microsoft azóta is folyamatosan bővíti az érzékeny és minősített adatokat kezelő rendszerek képességeit. Legutóbb a belső és a szolgáltatott cloud rendszerek összekapcsolását hibrid megoldást jelentettek be, kiegészítve újabb (platform)szolgáltatásokkal és régiókkal is.
Egy tengeralattjárón is minden oké lesz
Az Azure-szolgáltatások lokalizált, a szervezet saját adatközpontjában futtatott bővítménye, az Azure Stack és az Azure Government integrációjára várhatóan az év közepétől lesz lehetőség. A vállalat hivatalos blogján elérhető hétfői bejegyzés szerint ez nagy csomó hibrid felhasználási lehetőséget nyit meg a kormányzati ügyfelek előtt. Ilyen többek között a helyben történő adatfeldolgozás, ahol ezzel nem okoz majd problémát az internetkapcsolat hiánya vagy a késlelteési idő, de ilyen a speciális megfelelőségi követelmények teljesítése vagy a helyben telepített alkalmazások fejlesztése is.
A Microsoft Azure globális infrastruktúráért felelős vezetője a Reutersnek adott nyilatkozatában úgy írta le az Azure Stack kormányzati felhőszolgálzatásokkal való integrációját, hogy szó szerint egy tengeralattjárót vettek alapul a megoldások tervezésekor. A külső környezettől függetlenül működő funkcionalitás amúgy is fontos szempont ezen a felhasználási területen, ahol a megrendelők változatos megfelelőségi vagy logisztikai szempontokhoz igazodva próbálják igénybe venni az elérhető legmodernebb technológiákat, legyen szó egy nagykövetségről, vagy akár valamilyen harctéri alkalmazásról.
Az infrastruktúraszolgáltatások már meglévő minősítései DoD mellé a Microsoft újabb szolgáltatásokkyl támogatja az adatbiztonsági szempontból különösen érzékeny cloud munkameneteket: szó van például egy olyan SQL szerver adatbázisról, amely a megfelelő alkalmazásfejlesztési eszközökkel együtt lehetővé teszi a kormányzati megrendelőknek az adatok mozgatását a saját szerverek és az Azure felhő között, a skálázható virtuális gépek igénybevételével.
Az Amazon nem rázta le az üldözőjét
A kormányzati cloud szolgáltatások piacát (itt elsősorban az Egyesült Államokról beszélünk) jelenleg a Microsoft és az Amazon versenye határozza meg, ebben pedig a Microsoft sikeresen támaszkodik arra a hatalmas telepített bázisra, amelyet termelékenységnövelő szoftverei és más termékei jelentenek. Az Azure Stack mellett a vállalat most újabb régiókkal nyolcra bővítette az Azure Government régióinak számát is, amelyek a nem osztályozott szinttől kezdve a bizalmas besoroláson át a titkos minősítésekig képes kezelni az adatokat.
A Canalys előrejelzése szerint a cloud szolgáltatások forgalma az idén már közel 75 milliárd dollár lesz világszerte, ami 36 százalékos éves növekedést jelentene. A legnagyobb játékos továbbra is a bevételek közel harmadát felmarkoló Amazon AWS, miközben a Microsoft részesedést 2017 negyedik negyedévében már 14 százalék körülire tették. Az AWS a kormányzati szektorban is stabilan vezet, és olyan komoly ügyfeleket szerzett az idők során, mint amilyen a CIA.
A Canalys ugyanakkor felhavja rá a figyelmet, hogy a Microsoft gyorsan zárkózik, kihasználva a kormányügynökségekkel fennálló "legacy kapcsolatait". Bár az Amazon egyelőre nem adta el azt az előnyt, amit a korai fejlesztéseknek hála megszerzett magának, a Microsoft azóta nagyon komoly befektetéseket eszközölt a cloud üzletágban, a Reuters beszámolója pedig a Gartner egyik elemzőjét is idézi, aki szerint a termelékenységnövelő megoldásokat tekintve a Microsoft ma már egyértelműen erősebb kínálattal rendelkezik, mint az AWS.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak