Magyarországon a kisiskolás korú gyerekek többsége már 6 évesen megkapja első telefonját – derül ki egy idén tavasszal végzett reprezentatív hazai kutatás jelentéséből. A Yettel és az Xplora közös felmérése a fiatalok digitális eszközhasználatának aspektusait vizsgálta, különös tekintettel a szülők ezzel kapcsolatos hozzáállására.
Mint kiderült, a magyar gyereke többsége első telefonját már elsősként megkapja. Jellemzően ezekben eleinte nincs SIM-kártya, inkább a játék és mesenézés lehetősége miatt adják a szülők a kezekbe. A SIM-kártyával rendelkező, teljes használatra kész okostelefonokat átlagosan 8 éves koruk után kapják a gyerekek, és 10-11 éves korukra már közel háromnegyedüknek van ilyen készüléke. Ennek a relatíve idősebb korosztálynak nagyjából fele pedig rendszeresen használ már laptopot, tabletet is. Csupán 5 százalékuk, aki semmilyen digitális eszközzel nem ismerkedett meg erre az életkorra.
Az elérhetőség mindent visz
A beszerzések mögött álló főbb szülői motivációk a kor előrehaladtával változnak. Óvodáskorban egyértelműen a mesenézés, míg iskoláskorban már az elérhetőség a fő érv. A szülők fele azért ad mobilt a gyereknek, hogy probléma esetén el lehessen érni, illetve ő is jelentkezni tudjon. A válaszok alapján leggyakrabban valamelyik szülő veti fel az ötletet, hogy a gyermek mobiltelefont kapjon, azonban minden negyedik esetben maga a gyerek az ötletgazda. (Országos vonatkozásban nem reprezentatív szerkesztőségi felmérésünk szerint viszont kizárólag a gyerekek részéről érkezik a nyomás.)
Az internethasználat szinte ugyanannyira magától értetődő már a fiatalabb mobiltulajdonosoknak, mint a felnöttek esetében. Az okostelefonnal rendelkező 5-11 éves gyerekek 90 százaléka internetezik telefonjával rendszeresen (többnyire wifin keresztül).
Ami a szülői aggodalmakat illeti: a szülők háromnegyedénél jelent dillemét, hogy korainak érzik a mobilhasználatot. A válaszadók 42 százalékánát az tartja vissza (ideig-óráig) a vásárlástól, hogy félnek a digitális eszközök esetleges túlhasználatától, és az ezzel járó problémáktól. Utóbbi szülők szűk harmada aggódik azért is, hogy a gyerek a mobiltelefonján keresztül esetleg felnőtteknek szóló tartalmakkal találkozna. Végül elég markáns félelem az, hogy a kütyüzés az aktív testmozgástól vonja majd el az időt (10-ből 4 szülő vélekedett így).
Eljött az okosórák ideje?
A felmérés részletesen foglalkozott a legfiatalabbaknak szánt okosórákkal is. Az ilyen eszközt jelenleg nem használó gyerekek szüleinek bő negyede tervezi, hogy beszerez ilyen, elsősorban hívásra, GPS helymeghatározásra és akár mozgás motiválására is alkalmas eszközt a közeljövőben. Leginkább a 7-8 évesek szülei nyitottak erre, náluk tízből négy szülő tervezi gyerekeknek szánt okosóra vásárlását.
A kutatás vizsgálta, hogy egy gyerek okosóránál mely funkció bír a legnagyobb vonzerővel. Mint kiderült, az állandó elérhetőség lehetőségét is felülmúlja az az előny, ha az órában GPS helymeghatározó funkció van, amivel a szülők nyomon követhetik gyermekük helyzetét.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak