Az Európai Unió 2014 májusában kötelezte arra a Google-t, hogy személyes kérések alapján cenzúrázza saját keresőjét. Friss adatokból kiderült, rengeteg dolgot szeretnénk elfelejte(t)ni.
Hirdetés
 

A Google-nél statisztikák közlésével és némi kesergéssel "ünnepelték" azt az immár három éve életbe lépett EU-s rendelkezést, miszerint a régió lakosainak joguk van ahhoz, hogy bizonyos feltétlek esetén töröltessék a velük kapcsolatos anyagok linkjét a cég keresőszolgáltatásából.

Kétmillió probléma

A cég tájékoztatása szerint 2014 májusa óta több mint kétmillió, egészen pontosan 2 039 899 link esetében kellett dönteni. Ezek közel 724 ezer kérelemből jöttek össze, azaz átlagosan majdnem három anyagot igyekezett kitörölni a keresőtalálatokból egy-egy uniós polgártársunk. A már eldölt ügyek alapján azt lehet mondani, hogy a kérések nagyjából 43 százalékának tesz eleget a cég, a maradék esetben megtagadja a kereső találatainak módosítását.

A Google részletesebb, országokra kiterjedő statisztikát is közölt. Kiderült, hogy a legszorgosabban felejteni szerető nép a francia: mind a kérvények, mind a töröltetni kivánt linkek számában kimagaslik Franciaország. Magyarország ehhez képest meglehetősen visszafogottan teljesített. Honfitársaink 4872 kérvényt nyújtottak be, és összességében több mint 18 ezer találatot szerettünk volna a feledésbe taszítani. Végül utóbbiak bő harmadát tartotta jogosnak a Google.

A cég anonim példákat is hoz a különböző típusú kérésekre, illetve azt is elárulja, ezekben az ügyekben hogy döntött. Angliában valaki töröltette az általa elkövetett, kisebb súlyú büncselekményéről szóló cikk linkjét, ám a törlésről ugyanaz a lap szintén beszámolt, nevesítve az anyagban a kérelmezőt. Ezt követően a brit illetékes hatóság arra kötelezte a céget, hogy a második anyagot is távolítsa el az illető nevére indított keresések találati listájából, aminek a cég eleget tett.

Érdekes módon találni egy hazai vonatkozású példát is. Egy magas rangú köztisztviselőként aposztrofált személy azokat a friss híradásokat akarta eltávolíttatni, amelyek egy több évtizeddel ezelőtti, általa elkövetett bűncselekményről szóltak. A Google nem tett eleget a kérésnek.

Spanyol sztori

A felejtéshez való jog elindítója egy sok évvel ezelőtti ügy volt. Egy spanyol állampolgár akkor nyújtott be adatvédelmi keresetet, mivel a nevéhez kapcsolódóan a Google keresője előkelő helyen jelenítette meg a La Vanguardia című lapban másfél évtizeddel ezelőtt megjelent, társadalombiztosítási tartozásáról és ingatlanának elárverezéséről szóló anyagokat. A spanyol adatvédelmi hatóság a napilap esetében nem, a Google esetében azonban helyt adott a panasznak, majd a menetrendszerű fellebbezések nyomán az illetékesek az Európai Bíróság állásfoglalását kérték az ügyben.

Ennek folyamányaként született meg a 2014-es döntés, amely arra kötelezte a keresőcéget, hogy biztosítsa a rendszerében lévő keresési találatok bizonyos feltételek melletti eltávolítását. A felületet még abban a hónapban elérhetővé tette a cég, de ahogy a fenti adatokból is látszik, ennek kitöltése még nem jelent automatikus törlést. A beadványnak számos kritériumnak kell megfelelnie ahhoz, hogy a keresési találatokból valóban eltávolítsa a szolgáltató az inkriminált forrást.

A bírósági döntés értelmében a felhasználók kérhetik a keresőmotoroktól a nevüket tartalmazó keresési eredmények eltávolítását, amennyiben az eredmények "kezelésük céljára tekintettel nem megfelelőek, nem vagy már nem relevánsak, illetve túlzott mértékűek". Ezt az űrlapon a kérdéses tartalom URL-jének megadásával illetve az ehhez kapcsolódó magyarázzattal lehet kérni. A Google ezen felül a beazonosíthatóság miatt egy fényképes igazolvány (személyi, útlevél, jogosítvány) digitális másolatát is kéri csatolni a beadványhoz, amelyet azonban természetesen kizárólag erre a célra használ fel.

Az értékelés során megvizsgálják, hogy megfelel-e a fentebb említett kritériumoknak a kérés, továbbá hogy fűződik-e közérdek az információkhoz – például mert pénzügyi visszaéléssel, szakmai mulasztással, büntetőítélettel kapcsolatosak, vagy mert kormányzati tisztségviselők publikus megnyilvánulásairól van szó. Ez utóbbi miatt különösen nagy teher hárul a keresőszolgáltatókra, hiszen például a közszereplő és a magánember közötti határvonal sok esetben még a helyi viszonyokat, szabályozási környezetet jól ismerők számára sem azonosítható be könnyen.

Piaci hírek

Kikupálódott a szingapúri dohányosokra vadászó MI

A szigorú törvényeiről és magas technológiai szintjéről ismert városállam a tilos helyen dohányzókat is automatikus megfigyeléssel igyekszik tetten érni.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.