Bár jó ideje tudható, hogy dolgoznak rajta, a Walmart csak a héten jelentette be a MIT Technology Review blockchainnel foglalkozó konferenciáján, hogy elkészült az a blokkláncra épülő rendszere, mellyel javíthat az élelmiszerek nyomon követhetőségén és a minőségbiztosítási folyamatokon.
A rendszer előnye – a technológia megbízhatóságán túl –, hogy az ellenőrzési folyamatot is nagyon lerövidíti. (A Walmart fejlesztésről Fehér Péter, a Corvinus Egyetem docense is beszélt a múlt héten rendezett CIO Hungary második napján.)
Két éve tesztelik, hogyan lehetne alkalmazni
A Walmart két éve dolgozik a probléma megoldásán, miután az első között csatlakozott az IBM 2016-ban elindított felhős blockchain platformjához. A fő feladat az volt, hogy a termeléstől a hulladékkezelésig nyomon lehessen követni minden élelmiszer útvonalát a termelés helyétől, idejétől és körülményeitől (pl. vegyszerhasználat) a csomagoláson, majd az értékesítésen át a felhasználási pontig.
Az adott élelmiszerhez rendelt blokkláncban a termék minden információja rendelkezésre áll, ráadásul az elosztott rendszernek köszönhetően meghamisíthatatlan módon. Az időbélyeg megmutatja a termelés és csomagolás idejét, összes specifikációját, akár szabványosított minőségi besorolását is. Ezeket az információkat a vásárló is le tudja kérni.
Maga az ellenőrzés folyamata is elképesztő módon lerövidül. A Walmart állítása szerint 6 napról alig több mint 2 másodpercre lehet csökkenteni az egyébként jelenleg lényegében papír alapon működő folyamatot. Ez egyes szakértők szerint komoly marketingértéket is jelenthet, hiszen sokkal vonzóbb egy olyan élelmiszer, amelynél minden történés pontosan visszakövethető a kezdetekig, azaz a termelőig.
Már van blockchain-szabadalmuk is
A Walmart nagyon komolyan gondolkodik a blockchain általános kereskedelmi alkalmazásában. Márciusban nyújtottak be egy szabadalmi kérelmet az Amerikai Szabadalmi Hivatalhoz egy ún. intelligens csomagról (smart package).
Mint a szabadalmi beadványban írják, általános megoldást kerestek arra, hogy folyamatosan nyomon követhessék a csomagok tartalmát, a csomagolás állapotát és útját a kézbesítésig. A szabadalom már arra a korszakra készül, amikor a kiszállítást nem futárok, hanem autonóm járművek végzik, így még inkább felértékelődik a nyomon követhetőség.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak