Végre dönthetünk úgy, hogy nem kérjük azonnal a legújabb frissítést. A több mint egy hónapos "kegyelmi állapot" alatt az esetleges problémák is kiderülhetnek.

Tavaly októberben adta ki az első olyan hibajavító csomagját a Microsoft, amelyben már az átalakított frissítési metódust alkalmazta. Azt azonban nem oldotta meg, ami a legtöbb felhasználót zavarta: azt ugyanis, hogy az operációs rendszer automatikus ellenőrzi, hogy érkezett-e frissítés, és azt telepíti, ha tetszik a felhasználónak, ha nem.

Csak annyi engedmény volt, hogy a felhasználó időzíthette a procedúra indítását, így legalább nem ment el a gép szó nélkül munka közben frissülni. Ha azonban épp nem vette észre, hogy a gép újra akar indulni, előfordult az is, hogy a Windows szó nélkül elindította a frissítési folyamatot.

Alap a friss OS

Kétségtelen, hogy az IT-biztonság egyik alapvető szabálya, hogy mindig up-to-date legyen az operációs rendszer. Csakhogy ezt az alapszabályt azért érdemes ésszel alkalmazni. Nem egyszer fordult elő ugyanis, hogy maga a javítás olyan hibát tartalmazott, ami több kárt okozott, mint amennyi veszéllyel járt volna, ha a felhasználó elhalasztja a frissítést. Legutóbb például decemberben adtak ki egy olyan javítást, amivel egy korábbi – szintén automatikusan telepített – frissítő csomag hibáját szüntették meg.

A Windows 10 kikényszerített frissítése szinte a kezdetektől probléma, vitatták is elegen. A legfőbb ellenvetés épp az volt, hogy a felhasználó nem tud tájékozódni arról, hogy a frissítések nem borítják-e fel a rendszert. A Microsoft azonban azt az álláspontot képviselte, hogy minimalizálni kell a frissítések elmaradásából eredő veszélyeket, így nem változtatott. Eddig.

A kényszer nem megoldás

Úgy tűnik ugyanis, hogy végre eljutottak Redmondig a felhasználók érvei. Az új, rengeteg újdonságot hozó, egyelőre még preview-ban létező kiadás, a Build 15002 for PC ugyanis megszünteti az azonnali frissítések kényszerét.

Két fontos változás is jön, melyek a Professional, az Education és az Enterprise változatban érhetők el. Egyrészt a Windows Update alatt beállítható, hogy az aktuális frissítések ne települjenek automatikusan. A halasztás azonban csak időleges: maximum 35 napig lehet várni. Másrészt magát a frissítést is sokkal jobban lehet majd finomhangolni: a felhasználó választhat ugyanis, hogy a javítócsomagok telepítésekor a driverek frissüljenek-e vagy sem.

A Windows Update beállítási oldalára egy új ikon is feltettek, amely azonnal mutatja a frissítések állapotát. Emellett javítottak a rendszer logikáján is: pontosabban érzékeli, ha a képernyő aktív, és olyankor nem indítja újra a rendszert.

Biztonság

Robotok támadása: már az autókereskedők sincsenek biztonságban

A hamarosan itthon is kapható kínai Chery modelljeit egyes szalonokban már hosszúhajú szőke nőt imitáló robotok próbálják rásózni az érdeklődőkre.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.