Tavaly októberben adta ki az első olyan hibajavító csomagját a Microsoft, amelyben már az átalakított frissítési metódust alkalmazta. Azt azonban nem oldotta meg, ami a legtöbb felhasználót zavarta: azt ugyanis, hogy az operációs rendszer automatikus ellenőrzi, hogy érkezett-e frissítés, és azt telepíti, ha tetszik a felhasználónak, ha nem.
Csak annyi engedmény volt, hogy a felhasználó időzíthette a procedúra indítását, így legalább nem ment el a gép szó nélkül munka közben frissülni. Ha azonban épp nem vette észre, hogy a gép újra akar indulni, előfordult az is, hogy a Windows szó nélkül elindította a frissítési folyamatot.
Alap a friss OS
Kétségtelen, hogy az IT-biztonság egyik alapvető szabálya, hogy mindig up-to-date legyen az operációs rendszer. Csakhogy ezt az alapszabályt azért érdemes ésszel alkalmazni. Nem egyszer fordult elő ugyanis, hogy maga a javítás olyan hibát tartalmazott, ami több kárt okozott, mint amennyi veszéllyel járt volna, ha a felhasználó elhalasztja a frissítést. Legutóbb például decemberben adtak ki egy olyan javítást, amivel egy korábbi – szintén automatikusan telepített – frissítő csomag hibáját szüntették meg.
A Windows 10 kikényszerített frissítése szinte a kezdetektől probléma, vitatták is elegen. A legfőbb ellenvetés épp az volt, hogy a felhasználó nem tud tájékozódni arról, hogy a frissítések nem borítják-e fel a rendszert. A Microsoft azonban azt az álláspontot képviselte, hogy minimalizálni kell a frissítések elmaradásából eredő veszélyeket, így nem változtatott. Eddig.
A kényszer nem megoldás
Úgy tűnik ugyanis, hogy végre eljutottak Redmondig a felhasználók érvei. Az új, rengeteg újdonságot hozó, egyelőre még preview-ban létező kiadás, a Build 15002 for PC ugyanis megszünteti az azonnali frissítések kényszerét.
Két fontos változás is jön, melyek a Professional, az Education és az Enterprise változatban érhetők el. Egyrészt a Windows Update alatt beállítható, hogy az aktuális frissítések ne települjenek automatikusan. A halasztás azonban csak időleges: maximum 35 napig lehet várni. Másrészt magát a frissítést is sokkal jobban lehet majd finomhangolni: a felhasználó választhat ugyanis, hogy a javítócsomagok telepítésekor a driverek frissüljenek-e vagy sem.
A Windows Update beállítási oldalára egy új ikon is feltettek, amely azonnal mutatja a frissítések állapotát. Emellett javítottak a rendszer logikáján is: pontosabban érzékeli, ha a képernyő aktív, és olyankor nem indítja újra a rendszert.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak