Váratlanul bejelentette a laptopcsalád frissítését az Apple. Régi dizájnba épített csúcsgépét a világ legjobbjának nevezi – nem véletlenül.
Hirdetés
 

Tegnap jelentette be az Apple a frissített MacBook Pro család új modelljeit. Erősebb és kezesebb gépek lettek, de a dizájn maradt. A csúcsgép 8 magos processzort kapott.

Középpontban a teljesítmény

Bár azt lehetett tudni, hogy az Apple dolgozik a laptopok frissítésén, még a lelkes rajongókat is meglepte a tegnapi bejelentés, hogy megjelentek az új modellek. Az Apple ugyanis jellemzően a fejlesztői konferenciájára, a nagyjából két hét múlva kezdődő Apple Worldwide Developers Conference-re szokta időzíteni az újdonságai bemutatását. Az új modellekhez már az ár is megvan. Mi tagadás: olcsóbbak nem lettek.

A frissítésben a teljesítményre helyezték a hangsúlyt. Ezt emelte ki az Apple hardverekért felelős marketingvezetője is a gépek beharangozójában: az új gépek rugalmas eszközei lesznek a teljesítményre éhes fejlesztőknek és grafikusoknak is. Arra, hogy a dizájn maradt, valószínűleg nem panaszkodik majd senki: bár a laptopok három éve kapták meg jelenlegi formájukat, ma is frissnek hatnak.

A teljesítménynövekedést mindenekelőtt az Intel 8. és 9. generációs processzorai biztosítják. A két új 13 hüvelykes kijelzőjű modell a 8. generációs négymagos Intel Core i5-öt, a két 15 hüvelykesnél pedig a 9. generációs 6 magos Core i7 és 8 magos Core i9 a választási lehetőség. Az Apple áprilisi belső tesztjeire hivatkozva azt írja, hogy a 6 magos CPU-val szerelt gépek 40 százalékkal, míg a 8 magossal szereltek 100 százalékkal nagyobb teljesítményt biztosítanak, mint a 4 magossal szereltek. Utóbbi modellekbe maximum 32 gigabájt DDR4-es memória pakolható.

Szintén a teljesítmény szolgálja a gyors SSD tároló. A 13 hüvelykesekbe maximum 2 terabájtos, a nagyobb gépekbe maximum 4 terabájtos kapacitású háttértár kerülhet (maximális olvasási-írási sebességük 3,2/2,2 Gb/s).

És néhány apróság…

Az új modellek bemutatásánál kiemelik a képernyőt is, ami a cég szerint az eddigi legjobb Retina kijelzőjük. A LED-es háttérvilágítású kijelzők ún. True Tone technológiát használnak, amely azt biztosítja, hogy a kijelző fehéregyensúlya automatikusan igazodik a környezet fényeinek színhőmérsékletéhez. Ezzel a módszerrel a kijelzőn megjelenő képek sokkal élethűbbek lesznek.

A negyedik generációs Butterfly billentyűzeten is javítottak. Módosították az anyagösszetételét, amitől a cég ígérete szerint stabilabbá válik a gépelés. Az új gépek akár egy napig is bírják egy feltöltéssel. Az Apple szerint többek között video- és hangvágáshoz, grafikai munkákhoz, 3D-tervezéshez, szimulációk futtatásához is jól használhatók.

Mindennek azonban ára van - szó szerint. Az új 13 hüvelykes modellek Amerikában 1800, illetve 2000 dollárért (kb. 530-590 ezer forint) kaphatók. A 15 colos modellek 2400, illetve 2800 dollárba kerülnek (700-820 ezer forint). Magyarországon jóval drágábbak, a 13 hüvelykesek 680, illetve 760 ezer forintba kerülnek. A 15 hüvelykesek közül a 6 magos gépet 890 ezerért, a 8 magosat pedig bő egymillióért lehet hazavinni.

Konzumer tech

A Google is rálépett az Anthropic kijelölte útra

Az OpenAI után a DeepMind is az MI-startup szabványát használja a modellek és az adatok összekapcsolására.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.