Harvardi tudósok szerint ideje volna mesterséges intelligenciával támogatott felméréseket végezni a hagyományos közvélemény-kutatások helyett, amelyeknél már a megbízhatatlan MI is megbízhatóbb eredményeket szállíthat.

Miután az elmúlt időszakban látávnyosan lecsökkent a válaszadásra való hajlandóság a politikai közvélemény-kutatásokban, a műfajt egyre többen tartják megbízhatatlannak, feleslegesnek, sőt akár manipulatívnak. A Harvard Ash Center for Democratic Governance and Innovation kutatói szerint a rendszert már csak olyan szimulációkkal lehetne javítani, amelyek keretei között az emberek helyett mesterségesintelligencia-chatbotokat teszik fel a kérdéseket. Ahogy egy nemrég közölt cikkükben kifejtik, ezek már képesek az egyének és csoportok véleményének azonnali online felmérésére, összefoglalására vagy demográfiai tendenciák szerinti elemzésére, ami a humán szakértők mukájával egyenértékű extrapolációra ad lehetőséget.

Ahogy írják, ma már csak a választók töredéke veszi fel a telefont idegeneknek, és szinte senki sem hajlandó kitölteni az e-mailben kapott kérdőíveket. Aki mégis hajlandó válaszolni, az is gyakran titkolja el valódi meggyőződését, vagy éppen azt szajkózzák a közvélemény-kutatóknak, amit szerintük hallani akar tőlük valaki. Mindez a kutatók szerint mégis a választások iránti felfokozott érdeklődéssel párosul, és a cikkben "a demokrácia tragédiájának" nevezik, hogy jóészt már a főcímek is csak a szavazatok megoszlásának változásaival foglalkoznak – ugyanis a választásokból így egy primitív verseny lesz a kényelmes állások kiosztásáért, és elsikkadnak az életünket befolyásoló, következményekkel járó döntések.

Pont az MI-hez forduljunk megbízható adatokért?

Azzal nyilván nehéz vitatkozni, hogy a közvélemény-kutatások a megszokott formájukban kifutóban vannak, de a mesterséges intelligencia sem látszik sokkal megbízhatóbbnak a maga rendszerszintű hibáival és hallucinációival, amit egyesek szerint sokkal helyénvalóbb lenne bullshitelésnek nevezni. A harvardi kutatók erről szólva azon az állásponton vannak, hogy az MI egyre megbízhatóbbá válik majd: azt elismerik, hogy az iylen rendszerek pontosságának mindig is lesznek korlátai, de ez a hagyományos kutatásokra is éppen úgy igaz. A döntö különbség viszont az lehet, hogy utóbbiaknak már komoly kihívás az olyan méterű minták elérése, amelyeken szignifikáns különbségeket mérhetnek a hasonló populációk között.

Szerintük a válaszok megtagadása vagy a nem hiteles válaszok miatt a tradicionális eljárások is szisztematikus tévedéseket produkálnak. A Futurism beszámolója ezzel kapcsolatban egy másik, tavaly ősszel publikált tanulmányt is idéz, amelnek során arra utasították a ChatGPT-t, hogy különböző politikai nézőpontokból válaszoljon általános kérdésekre. A robot egyetlen látványos csúsztatását akkor jegyezték fel, amikor liberális szavazóként értékelnie kellett Ukrajna amerikaitámogatjását az orosz invázió ellen. A gép ezt az iraki háborúhoz hasonlította, aminek a tudósok szerint egyszerű magyarázata volt: az általuk használt nagy nyelvi modellt 2021-ben képezték, így fogalma sem lehetett róla, miben változott meg azóta a világ.

Közösség & HR

Dolgoznak rajta, hogy ne csak filmes szállóige legyen az "élő szövet fémvázon"

Állítólag sok praktikus felhasználása lenne, ha sikerülne élő bőrszövettel borítaná a robotokat, de a mesterséges intelligencia fejlesztésével együtt azért nyomasztóan hat a dolog.
 
Bejelentési kötelezettségük elmulasztása, és a szabályoknak való sorozatos meg nem felelés komoly pénzbírságot vonhat maga után.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.