Annyira népszerűvé vált a képek ingyenes felhős tárolása, hogy a cégnél döntés született: alaposan átalakítják a Google Fotók felhasználási feltételeit.

A Google tegnap egy blogbejegyzésben és a felhasználóknak küldött levélben is tájékoztatott arról a változásról, ami kis túlzással a fél világot érinti. Eszerint a fotók és videók archiválására szolgáló Google Fotók szolgáltatásnál 2021 júniusától megszünteti a legnagyobb vonzerőt jelentő lehetőséget: a korlátlan tárolást.

Elfogyott az ingyenebéd

Az alig több mint öt éve útjára indított Fotók (Photos) rendkívül népszerűvé vált, köszönhetően annak, hogy a felhasználók korlátozás nélkül tölthettek fel jó minőségben képeket a Google felhőjébe. A felhasználói tábor tavaly nyáron átlépte az egymilliárd főt. A vállalat közlése szerint jelen pillanatban 4 billió képet és videót őriznek a szerverei, és ehhez hetente 28 milliárd újabb adag érkezik.

A Fotók népszerűsége egyben az aranyélet végét is elhozta, hiszen bő fél év múlva már más játékszabályok vonatkoznak a feltöltésre. 2021. június 1-jétől kezdve minden új, jó minőségben mentett fotó és videó bele fog számítani a Google-fiókoknak járó díjmentes 15 GB tárhelybe, illetve minden esetleg megvásárolt további tárhelybe. Ha ez megtelik, a felhasználó kénytelen lesz igénybe venni a cég One szolgáltatását, amely előfizetéses formában biztosít cloudos tárhelyet.

Természetesen az ilyen bejelentés nem szokott túl jó reakciókat kapni az internet népétől, de a vállalat azért igyekezett a lehető legfájdalommentesebbre szabni a "halálhírt". A jövő nyári határidő előtt feltöltött képekre a későbbiekben sem vonatkoznak majd a korlátozások, tehát ha akad még megőrzendő felvétel a felhasználóknál, azokat az elkövetkező hónapokban még ingyenesen lehet archiválni.

A Google készített egy kalkulátort is, amely az egyes felhasználók korábbi aktivitása alapján személyre szabott becslést ad arról, nagyjából mennyi időbe telik majd azt a bizonyos 15 gigabájtos kvótát elérni. Ezt a küszöböt egyébként a vállalat számításai szerint a felhasználók 80 százaléka három év alatt sem fogja elérni. A cég azt sem felejtette el megjegyezni, hogy ez a 15 GB lényegesen több, mint amit a többi piaci szereplő általában biztosít (az Apple iCloud például 5 GB-ig ingyenes).

És a többi...

Bár a tegnapi bejelentés kapcsán az ember hajlamos a milliárdnyi embert érintő Fotókra koncentrálni, a változások között találni még néhány érdekességet. Ilyen például az, hogy nem csak a képek számítanak be majd a felhasználók tárolási kvótájába, hanem más cloudos szolgáltatások állományai is, mint amilyen a Dokumentumok (Docs), Táblázatok (Sheets), vagy éppen a Diák (Slides).

A nagytakarítás elemét képezi az a szabálymódosítás is, amely szerint a cég törölheti a felhasználók állományait azoknál a szolgáltatásoknál, amelyeknél legalább két évig egyáltalán nem mutat aktivitást. Bár ennek mikéntje elég homályosan van megfogalmazva, de úgy tűnik, hogy a Google azt figyeli majd, hogy történt-e "hivatalos Google alkalmazás" használatával aktivitás például a Gmailben, vagy a Google Drive-ban. Az biztos, hogy amennyiben az algoritmus az elkaszálás mellett döntene, a felhasználót a cég előzetesen értesíti majd a törlés veszélyéről.

A mostani változások egyébként ugyanabba az irányba mutatnak, mint az elmúlt időszakban bejelentett egyéb módosítások. Ahogy beszámoltunk róla, a G Suite átnevezése Google Workspace-szé egyben burkolt áremelést is hozott a Drive esetében. Úgy tűnik, hogy a cég végleg fel kíván hagyni azzal a gyakorlattal, hogy ingyenes (vagy nagyon olcsó) végtelen cloudos tárolóként működjön.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.