Hármas sávaggregációval és egy Samsung Galaxy S9+ készülékkel demózták a másodpercenkénti 940 megabites letöltési sebességet a szolgáltató budapesti hálózatán.

A 4G-nél is nagyobb sávszélességet nyújtó 4G+ szolgáltatáshoz szükség van az úgynevezett Carrier Aggregation technológiára, amely több különálló frekvenciasáv összefogásával növeli a letöltési sebesség elméleti maximumát. A Vodafone Magyarország idén februárban jelentette be a 4G+ szolgáltatás bevezetését, ami ma már az ország egyre több pontján válik elérhetővé. (Az egyik legutóbbi, Balaton környéki bővítésről itt számoltunk be.)

Még a 4G+-ban is van elég muníció

A mostani élőhálózati bemutatóhoz szükség volt az eddig még inkább csak tesztkörnyezetben használt 4X4-es MIMO (multiple input, multiple output) technológiára is. Ennek lényege, hogy mind a készülék, mind pedig a mobilállomás oldalán több antenna is van, amelyek képesek egyidejűleg más-más információt adni és venni. Az LTE-Advanced szabványú 4G+ hálózatokon a MIMO technológiával akár 4-4 antennát is kezelni képes mind az állomás, mind a készülék, megnégyszerezve a letöltési sebesség elérhető elméleti maximumát.

Hogy még legalább további 20 százalékkal növelhető legyen a sebesség szükség volt az egy időben 8 bit átvitelére képes 256QAM moduláció bekapcsolására is. A Vodafone a bemutatón elért sebességgel azt igyekezett megmutatni, hogy az 5G hálózat bevezetése előtt még mekkora lehetőségek rejlenek a 4G+ szolgáltatásban is. A szolgáltató március végére budapesti állomásainak a 99 százalékán már elérhetővé tette a Carrier Aggregation technológiát, amit később országossá kíván fejleszteni.

A készülékgyártók is gyúrnak már a gigabites korszakra

De miért pont a Samsung Galaxy S9+ a megfelelő készülékválasztás? A kereskedelmi forgalomban elérhető készülékek többsége ma még legfeljebb két sávot tud összefogni, a koreai gyártó csúcskészüléke viszont akár öt különböző frekvenciatartomány aggregálására is képes. A mostani teszten a készülék segítségével az 1800, a 2100 és a 2600Mhz-es sávokat fogták össze, melyek mindegyikén 4-4 párhuzamos adatfolyam futott, ezáltal sikerült megközelíteni az 1Gbps letöltési sebességet. 

Más készülék- és alkalmazásgyártók is készen állnak már a gigabites mobilinternet korszakára, így hamarosan az ügyfél igénnyel együtt bővülhet a választék. A bemutatón Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanszékvezetője példaként említette az orvostudományban várható áttöréseket, a távfelügyelt sebészeti beavatkozásokat, vagy éppen a robotokkal végzett távműtéteket, vagy a szenzorkorszak berobbanását. Hozzátette, egy ilyen sávszélesség már megadja a szabadságot a szoftverfejlesztőknek is.

Néhány hétköznapi példa arra, mit is jelent a gigabites sebesség. Ezzel a letöltési sebességgel egy Blu-Ray lemeznyi adatot, vagyis 50 gigabájtot mindössze ötven másodperc alatt lehet letölteni. Ez a sávszélesség akár egy néhány száz fős vállalat napi munkájához is elegendő lehet.

Mobilitás

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.