Hármas sávaggregációval és egy Samsung Galaxy S9+ készülékkel demózták a másodpercenkénti 940 megabites letöltési sebességet a szolgáltató budapesti hálózatán.
Hirdetés
 

A 4G-nél is nagyobb sávszélességet nyújtó 4G+ szolgáltatáshoz szükség van az úgynevezett Carrier Aggregation technológiára, amely több különálló frekvenciasáv összefogásával növeli a letöltési sebesség elméleti maximumát. A Vodafone Magyarország idén februárban jelentette be a 4G+ szolgáltatás bevezetését, ami ma már az ország egyre több pontján válik elérhetővé. (Az egyik legutóbbi, Balaton környéki bővítésről itt számoltunk be.)

Még a 4G+-ban is van elég muníció

A mostani élőhálózati bemutatóhoz szükség volt az eddig még inkább csak tesztkörnyezetben használt 4X4-es MIMO (multiple input, multiple output) technológiára is. Ennek lényege, hogy mind a készülék, mind pedig a mobilállomás oldalán több antenna is van, amelyek képesek egyidejűleg más-más információt adni és venni. Az LTE-Advanced szabványú 4G+ hálózatokon a MIMO technológiával akár 4-4 antennát is kezelni képes mind az állomás, mind a készülék, megnégyszerezve a letöltési sebesség elérhető elméleti maximumát.

Hogy még legalább további 20 százalékkal növelhető legyen a sebesség szükség volt az egy időben 8 bit átvitelére képes 256QAM moduláció bekapcsolására is. A Vodafone a bemutatón elért sebességgel azt igyekezett megmutatni, hogy az 5G hálózat bevezetése előtt még mekkora lehetőségek rejlenek a 4G+ szolgáltatásban is. A szolgáltató március végére budapesti állomásainak a 99 százalékán már elérhetővé tette a Carrier Aggregation technológiát, amit később országossá kíván fejleszteni.

A készülékgyártók is gyúrnak már a gigabites korszakra

De miért pont a Samsung Galaxy S9+ a megfelelő készülékválasztás? A kereskedelmi forgalomban elérhető készülékek többsége ma még legfeljebb két sávot tud összefogni, a koreai gyártó csúcskészüléke viszont akár öt különböző frekvenciatartomány aggregálására is képes. A mostani teszten a készülék segítségével az 1800, a 2100 és a 2600Mhz-es sávokat fogták össze, melyek mindegyikén 4-4 párhuzamos adatfolyam futott, ezáltal sikerült megközelíteni az 1Gbps letöltési sebességet. 

Más készülék- és alkalmazásgyártók is készen állnak már a gigabites mobilinternet korszakára, így hamarosan az ügyfél igénnyel együtt bővülhet a választék. A bemutatón Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanszékvezetője példaként említette az orvostudományban várható áttöréseket, a távfelügyelt sebészeti beavatkozásokat, vagy éppen a robotokkal végzett távműtéteket, vagy a szenzorkorszak berobbanását. Hozzátette, egy ilyen sávszélesség már megadja a szabadságot a szoftverfejlesztőknek is.

Néhány hétköznapi példa arra, mit is jelent a gigabites sebesség. Ezzel a letöltési sebességgel egy Blu-Ray lemeznyi adatot, vagyis 50 gigabájtot mindössze ötven másodperc alatt lehet letölteni. Ez a sávszélesség akár egy néhány száz fős vállalat napi munkájához is elegendő lehet.

Mobilitás

Van valami, ami rögtön bekapcsolja az MI-fejlesztők erkölcsi érzékét

A Columbia Egyetem egyik hallgatója olyan eszközt készített és árult, ami a mesterséges intelligencia támogatásával segítette át a jelentkezőket a nagy techcégek interjúin.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.