A Microsoft, a HPE és a NASA tesztprojektje sikeresen megoldotta az űrhajósok kesztyűjének valós idejű átvizsgálását, de a technológia későbbi alkalmazásáre ennél sokkal szélesebb lehetőségeket látnak.

A világűr olyan szélsőséges környezet, ahol bármilyen berendezés meghibásodása katasztrofális következményekkel járhat. Az űrhajósok kesztyűi pedig különösen hajlamosak az elhasználódásra, mivel szinte állandó használatban vannak, legyen szó a berendezések javításáról vagy az új felszerelések teleptéséről. Az asztronauták a jelenlegi gyakorlatban a kesztyűjükről készült képeket küldik vissza a Földre, hogy azokat a NASA elemzői megvizsgálják; ez rendben is van mondjuk a Nemzetközi Űrállomás (ISS) esetében, amelyik körülbelül 400 kilométerre van a felszíntől, de már a Holdon is más lesz a helyzet, a Föld és Mars között az átlagos távolság 225 millió kilométer.

A Microsoft hivatalos blogján megjelent bejegyzés szerint a vállalat a HPE-vel a NASA tudósaival együttműködve dolgozik a megoldáson, ami a mesterséges intelligencia fejlesztése lenne az űrhajósok ötrétegű kesztyűinek vizsgálatára. A három csapat a Spaceborne Computer-2-t, a HPE-nek az ISS-en működő edge rendszerét is kihasználva egy olyan szoftveren dolgozik, amelyik képes lenne villámgyorsan észlelni a kesztyűk elhasználódásnak legapróbb jeleit is.
 


Az űrben nem csak a mindennapi viseletből származó kopás jelent kockázatot, de számolni kell például a mikrometeoritokkal, amelyek éles peremeket hoznak létre a felületeken. A bejegyzésből az is kiderül, hogy a természetes erózió hiánya miatt a Holdon és a Marson inkább üvegtörmelékre hasonlítanak a kőzetrészecskék, mint homokra.

Jöhet a kiterjesztett valóság

A rendszer betanítását először új, sértetlen kesztyűk képeivel kezdték, plusz olyan kesztyűkről készített felvételekkel, amelyek űrséta vagy a földi edzés során használódtak el. A NASA mérnökei ezeket megcímkéztek, aztán a rajtuk kiképzett MI eredményit összehasonlítottáka NASA tényleges kárjelentéseivel is. A mesterséges intelligencia mindezek alapján képessé vált rá, hogy a kesztyűk egyes területein a károsodással összefüggő valószínűségi értékeket generáljon.

A Microsoft Azure Space vezető szoftvermérnöke szerint mindezzel bemutatták, hogy képesek valós idejű, MI-alapú edge adatfeldolgozást végezni az ISS-en, ezzel pedig értelemszerűen gyorsabban le tudják futtatni a teszteket, mint ha a korlátozozz kapcsolatokon keresztül a Földre küldenék a képeket. A jövőben a projekt kiterjedhet olyan eszközök sérüléseinek korai észlelésére is, mint amilyenek a dokkolónyílások, a Microsoft szerint pedig a HoloLens 2 vagy annak egy későbbi típusa is felhasználható lenne rá, hogy az űrhajósok vizuálisan, valós időben vizsgálhassák meg azokat.

Cloud & big data

Megsemmisültek Kínában a külföldi mobilok

Egy helyi kutatócég szerint októberben majdnem feleannyi nem kínai kötődésű okostelefont adtak el a távol-keleti birodalomban, mint egy évvel korábban.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.