A digitalizáció felborít mindent. Hiába fordul recesszióba a világgazdaság, amikor rendszerint magas a munkanélküliség, a vállalatok IT-munkahelyein nem enyhült a munkaerőhiány. Bár nő a bizonytalanság, még mindig költenek a vállalatok és a fogyasztók is. A Gartner a közelmúltban kiadott 2023-as előrejelzésében a globális IT-kiadások 5 százalékos növekedésével számol, ami az idei, 1 százalék alatti növekedést nézve igencsak pozitív jövőképnek hat.
A közelmúltban Austinban, a Forrester Technology & Innovation 2022 rendezvény zárásaként a tanácsadó cég alelnöke, Keith Johnston vezetésével olyan előrejelzést adtak a cég elemzői, amely melengethette az IT-területen dolgozók kebelét: a Foresster úgy látja, hogy a technológiai kiadások szemmel látható mértékben fognak bővülni.
A vállalatok együtt mozognak a recesszióval annyiban, hogy minden költségcsökkentési lehetőséget megvizsgálnak. De ez egyelőre inkább irányváltást fog jelenteni: a vállalatok 80 százaléka most nem a kreatív ötletekre, hanem a rugalmasságot növelő megoldásokra akarja fordítani innovációs kiadásait. De ez jó irány, hiszen nem a félelem, hanem a pragmatizmus vezérli.
A nagy kérdés: a munkaerő
Ez egy egészen másfajta recesszió lesz, mint például a 70-es években, amikor is az egekbe szökött a munkanélküliség, véli a Forrester. Legalábbis IT-területen. Ma nagyon kockázatos lépés, ha egy nagyvállalat elkezdi leépíteni azt a belső kompetenciát, amit az elmúlt években felépített, majd pedig sok-sok pénzt költött arra, hogy a "munkavállalói élmény" javításával meg is tartsa a jó szakembereit. A cég pozitív megítélését nagyon gyorsan le lehet rombolni, miközben ha fordul a gazdasági helyzet, és gyorsan kellene sok ember, mínuszból nehéz lesz employer brandinget építeni. Mivel az informatikai tehetségeket továbbra is nehéz lesz megtalálni, a Forrester azt javasolja, hogy az IT-vezetők ragaszkodjanak foggal-körömmel a csapatukhoz.
A munkavállalói élmény része ma már a hibrid munkavégzés. A kutatócég szerint a dolgozókat nem érdemes visszaparancsolni az irodába, mert a hibrid munkavégzés egyre szélesebb körben terjed, így a dolgozóknak lesz választási lehetősége. A szabadabb munkakörülményeket kevesen hajlandók feladni: a Forrester szerint a vezetők 90 százalékánál kudarccal végződtek azok a kísérletek, hogy hibrid munkavégzésből visszavigyék dolgozóikat az irodába.
Ha az embereket arra kényszerítjük, hogy olyan módon dolgozzanak, amit nem igazán akarnak, azt az autonómiájuk elleni támadásnak értelmezik. Pedig az autonómia a legerősebb motivációs tényező, mondta David Brodeur-Johnson, a Forrester vezető elemzője. És aki ezt a motivációt elveszíti, nem adja képességei száz százalékát. A Forrester szerint egyébként a vállalatok 65 százaléka hibrid struktúrában, 15 százaléka pedig távmunkában fog dolgozni.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak