Új, integrált szemléletű keretstratégiával váltja le a kormány a 2014-es Nemzeti Infokommunikációs Stratégiát.

Bemutatta a formálódó Nemzeti Digitális Stratégiát az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). Solymár Károly Balázs infokommunikációért felelős helyettes államtitkár a jubileumi – és a járványveszély miatt virtuális – Infoparlamenten ismertette a következő évtized főbb digitális célkitűzésit.

Az új stratégia a 2014-ben elfogadott és 2020-ig szóló Nemzeti Infokommunikációs Stratégiát váltja. Mint a helyettes államtitkár mondta, integrált szemléletű keretstratégiát kívánnak létrehozni, ami egységes keretbe foglalja és aktualizálja is a kormány korábbi digitalizációs stratégiáit. (2016-ban őszén született kormányhatározat a Digitális Oktatási Stratégiáról és a Digitális Exportfejlesztési Stratégiáról.)

Öt év felzárkózás, utána öt év előretörés

Az új stratégiával azt szeretné elérni a kormány, hogy az ország digitális fejlettségi szintje öt év múlva haladja meg az uniós átlagot, 2030-ra pedig Magyarország kerüljön be az ezen a téren legerősebb tíz uniós állam közé. A miértre az IVSZ közelmúltban második alkalommal elvégzett elemzése adja meg a választ. Mint Solymár is felidézte, a digitális nemzetgazdaság súlyát kell növelni. Az IKT szektor adja a közvetlenül és közvetve megtermelt hazai bruttó hozzáadott értéket (Gross Value Added - GVA), de amellett, hogy a szektor az autóipar után a második legnagyobb exportőr, nagyon erős multiplikátor-hatása is van (az IVSZ-kutatással kapcsolatos írásunkat itt olvashatja).

Ugyanakkor az államtitkár azt is elismerte, hogy az eddigi erőfeszítések nem hoztak átütő sikereket. A DESI-értékelés (The Digital Economy and Society Index) szerint Magyarország az EU-s rangsor alsó felében szerepel, a 28 tagállam közül a 21. Míg az infrastruktúra fejlettségét tekintve az ország a 7. helyen áll, több kulcsterületen nagy a lemaradása: a digitális technológiák integráltságában már csak a 26., míg a digitális közszolgáltatásokban a 24. helyen áll.

A kormány szerint nagy probléma például, hogy a magyar vállalkozások csak korlátozottan alkalmazzák a digitális technológiát, ami részben azzal is összefügghet, hogy döntő többségük a leggyengébb teljesítményt nyújtó, legkevésbé motivált és tőkeerős mikrovállalkozások közé tartozik.

Mint a helyettes államtitkár mondta, keresik azokat a lehetőségeket, csatornákat, amikkel a digitalizáció előnyei ehhez a vállalkozói réteghez is el tudnak jutni akár pályázatok, akár különféle edukációs csatornák formájában.

A négy generális célkitűzés

A stratégia négy alapvető célt fogalmaz meg, melyeket 2030-ra kellene elérni.

1. A gigabites kapcsolatra képes hálózattal lefedett háztartások aránya érje el a 95 százalékot.

2. A digitális készséggel nem rendelkezők aránya a 16-74 éves korosztályokban csökkenjen 2 százalék alá. (A stratégia itt az internethasználattal azonosítja a digitális készségeket.)

3. Az integrált (digitalizált) vállalati folyamatokkal (lényegében ERP szoftvert használó) vállalkozások aránya haladja meg a 30 százalékot.

4. Az e-kormányzati szolgáltatások felhasználóinak (az űrlapokat interneten benyújtók) aránya érje el a 90 százalékot.

Ehhez komoly infrastrukturális, oktatási, és gazdaságtámogató intézkedéseket is ígér a stratégia. Például az oktatási intézmények hálózati infrastruktúrájának és a Nemzeti Távközlési Gerinchálózatnak a továbbfejlesztését, a kkv-k kutatás-fejlesztési tevékenységének támogatására a hazai szuperszámítógép-kapacitás bővítését. A lakosság részére tömegesen szerveznének digitális kompetenciákat fejlesztő képzéseket, növelnék az informatikus-képzésben részt vevők számát. Segítenék a kkv-k digitalizációs törekvéseit  dedikált programokkal, támogatnák a digitális startupokat. Emellett az állami adatvagyon gazdasági célú hasznosítása is szerepel a tervezett eszköztárban.

Ezzel párhuzamosan komoly tervek vannak a digitális állam fejlesztésére, melybe például az okos települések és térségek fejlesztése mellett az adatalapú közigazgatás megteremtése is szerepel. Ez utóbbi alatt azt értik a stratégia megalkotói, hogy növelik az interoperabilitását a közhiteles nyilvántartások és az e-közigazgatási szolgáltatások közötti adatkapcsolatban.

Piaci hírek

Lángokban áll Donald Trump közösségimédia-üzlete

Ő maga így sem feltétlenül jár majd rosszul, de a Trump Media mémrészvények lelkes befektetői nagyon könnyen ráfaraghatnak.
 
Másfél-két évtizede jósolják a papírmentes iroda eljövetelét. Bár a papírdokumentumok gyártásának volumene valóban csökkent, Paperless Land partjait még távcsővel sem látjuk.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.