Szeptember 15-éig kell nyilatkozni az 500 kW-os vagy annál nagyobb teljesítményű informatikai rendszerek energiahatékonyságáról.

Egy éve fogadta el az Európai Parlament és a Tanács az Unió eredetileg 2012-ben megszavazott energiahatékonysági irányelvének legfrissebb módosításait. A módosítás értelmében a legalább 500 kW teljesítményigényű informatikai berendezésekkel rendelkező adatközpontok tulajdonosainak és üzemeltetőinek az előző évre vonatkozóan idén szeptember 15-éig, jövő évtől pedig minden év május 15-ig kell nyilatkozniuk létesítményük, rendszerük energiahatékonyságáról. Ez sok magyarországi szervezetet érint.

Az 500 kW a felső határ, de egyes országok hozhatnak ennél szigorúbb szabályokat: Németországban például 300 kW-tól lép érvénybe a jelentéstételi kötelezettség. Magyarország egyelőre maradt az EU-s irányelv meghatározta kereteknél.

Miért fontos ez?

A 2010-es évek közepén még annak örülhettünk, hogy ha lassan is, de csökken az adatközpontok energiaéhsége. Azóta azonban nagyot fordult a világ. A mesterséges intelligencia soha nem látott adatközpont-építési hullámot generált. Például Észak-Amerikában idén az első félévben kb. 70 százalékkal több adatközpont építését kezdték meg, mint 2023 azonos időszakában, de az adatközpont-szolgáltatók így sem tudnak lépést tartani a kereslet növekedésével.

A Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint az adatközpontok 2022-ben 460 TWh villamos energiát fogyasztottak – ez akkor a globális villamosenergia-felhasználás 2 százalékát jelentette. Mivel a két legnagyobb energiaigényű terület, az MI és egyelőre a kriptobányászat is növekedési fázisban van, az előrejelzések szerint 2026-ban ennek az energiamennyiségnek a duplájára lesz szükség, hogy a szolgáltatók kielégíthessék ügyfeleik kapacitásigényét. (Az MI-fejlesztések energiaigényével itt foglalkoztunk.)

Ugyanakkor az EU azt az ambiciózus célt tűzte ki, hogy a bázisnak tekintett 1990-es szinthez képest 2030-ig 55 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, és 2050-re eléri a klímasemlegességet.

Vannak már jó módszerek

Bár a csipfejlesztések egyik legfontosabb célja, hogy csökkenő energiaigény mellett javuljon a számítási teljesítmény, az ilyen fejlesztések csak időben elhúzódva éreztetik hatásukat. Másrészt az adatközpontok sűrűségének növekedése miatt az energiaigényének jelentős része (jelenleg mintegy 40 százaléka) továbbra is a hűtéssel hozható kapcsolatba.

Az adatközpont-üzemeltetőknek azonban több lehetőségük is van az energiahatékonyság javítására. Mint az épülettechnológiai megoldásokkal foglalkozó H1 Systems egy közelmúltban készített hazai felméréséből kiderül, az érintett hazai szervezetek egyelőre a főleg a szerverkihasználtság növelésével javítanák a kibocsátásukat, míg például a vízfelhasználás mérséklése vagy a hűtési megoldások korszerűsítése kevésbé van fókuszban. A válaszokból azonban az kirajzolódik: az érintettek az utóbbi terület fejlesztésével távlatilag szintén számolnak. Ez egyre inkább fókuszba helyezhet olyan megoldásokat, mint például a hulladékhő másodlagos felhasználása.

Utóbbira egyébként egyre több példát láthatunk világszerte, és már Magyarországon is alkalmazzák. A Microsoft egy finnországi adatközpontját összekapcsolta a környék fűtését biztosító hőközpont rendszerével. Hasonló módszerrel temperálták a Párizsi Olimpia uszodakomplexumában a versenymedencék vízét. Magyarországon pedig Debrecen mutat példát: részben az egyetemre telepített Komondor szuperszámítógép fűti a város sportuszodáját.

Cloud & big data

Egy Meta elleni gigabírság lehet Margrethe Vestager utolsó nagy gurítása

Az Európai Bizottság a Marketplace miatt akarja megbüntetni a közösségi platformokat üzemeltető céget.
 
Minden törekvés ellenére jobb, ha megbarátkozunk azzal, hogy a nyomtatás velünk marad.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.