Belső információk szerint a magyarországi szolgáltatóegységektől is sok embert küldenek el.

Januárban az IBM a negyedéves eredményjelentésében is jelezte, újabb leépítésékre – a vállalat belső terminológiájában: Resource Actionre – készül. Azóta több részlet is kiderült. Mint a The Register megtudta, az elbocsátások főleg az európai, azon belül a szlovák, magyar és bulgáriai operációt érintik. Első körben az IBM önkénteseket keres, akik bizonyos juttatások ellenében maguk is mennének.

A lapnak bennfentesek azt mondták, hogy a tervezett leépítéseket elsősorban nem pénzügyi okok indokolják, hanem a vállalat transzformációs céljai. A negyedéves eredmények kapcsán szervezett elemzői konferenciahíváson utaltak is arra, hogy tovább szeretnének erősíteni a mesterséges intelligencia területén. James Kavanaugh pénzügyi igazgató azonban azzal is eldicsekedett az elemzőknek, hogy 2024 végére a korábban tervezett 2 milliárd helyett legalább 3 milliárd dollárnyi éves megtakarítással számolnak a költségcsökkentések eredményeként.

Információk szerint a leginkább érintett területek az Enterprise Operations & Support, a Q2C (Quote to Cash) és a Finance & Operations (utóbbin belül a beszerzés, az informatikai igazgató alá tartozó csapatok, a HR, a marketingkommunikáció és a globális ingatlanügyletek is érintett). A tervezett keret mintegy 80 százalékát ezekről a területekről bocsátják el. Az IBM-dolgozók Európai Üzemi Tanácsa (European Works Council, EWC) pedig arról tájékoztatta a kontinensen dolgozó alkalmazottakat, hogy az elbocsátások mintegy fele az európai operációknál csapódik le. A EWC már megkezdte a tárgyalásokat a vállalattal az elbocsátások feltételeiről.

Egyelőre nincsenek pontos információk, hogy hány embernek kell mennie. Arról azonban már szivárogtak ki hírek, hogy főleg a kelet-közép-európai egységekben dolgozóknak van okuk aggodalomra – már ha nem tervezték amúgy is a távozást a vállalattól. Az egyik leginkább érintett ország Szlovákia lesz. A legdrámaibb mértékű elbocsátásokra a vállalat Pozsonyban működő SSC-jében, az IBM International Services Centerben lehet számítani, de jelentős leépítés lesz a magyarországi Enterprise Operations & Support/Q2C-támogató központban, valamint a Bulgáriában működő Finance részlegnél is.

Inkább attól válnak meg, aki amúgy is menne

Az IBM korábban is gyakran alkalmazta a módszert, hogy első körben önkéntes távozókat keres. Ez kisebb fájdalmat okoz mindkét félnek, illetve a vállalat még nyer is: nem olyan embert küldenek el, aki szívesen dolgozik a vállalatnál, azaz elkötelezettebb, motiváltabb, ezáltal általában hatékonyabban dolgozó alkalmazott.

A brit lap megkereste az IBM-et, a vállalat azonban nem kívánta kommentálni az értesüléseket. A vállalat szóvivője csupán megerősítette az eredményjelentés kapcsán elmondottakat: a leépítés a mintegy 280 ezer alkalmazott kis részét (egy számjegyű százalékát) érinti, és a létszám 2024-ben megközelítőleg a 2023-as szinten marad. A mostani elbocsátások célja ugyanis az, hogy a munkaerőt az ügyfelek által leginkább keresett készségekhez igazítsák olyan területeken, mint a mesterséges intelligencia és a hibrid cloud.

Ami a magyarországi helyzetet illeti, az IBM korábban jelentős gyártókapacitással is rendelkezett az országban. 1995 és 2002 között Székesfehérváron merevlemez-gyártás folyt, 1996-ban pedig Vácott nyitott üzemet, melyet tavaly zártak be, és telepítettek át Mexikóba.

Közösség & HR

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.