Vizsgálatot indíthat az Európai Unió a pár hete Elon Musk irányítása alá került Twitter ellen, mert nem felel meg a hamarosan hatályba lépő Digital Services Act-nek (DSA), írta a Financial Times. A lapnak több, az EU-t jól ismerő informátor is megerősítette, hogy a Twitter Blue (az a nevezetes, 8 dollárért kínált kék pipa, amiről egy ideje mindenki beszél) akadhat fent az EU-s ellenőrző hatóságok szűrőjén.
Az előfizetéses szolgáltatás kaotikusra sikeredett rajtja után ugyanis soha nem látott mértékben szaporodtak el a magukat megbízhatónak (a Twitter által ellenőrzöttnek) mutató kamu profilok. (Egy a témával foglalkozó Facebook-csoportban valaki megosztott egy olyan adatot, ami szerinte azt jelenti, hogy a kb. napi félmillió hamis profil, amit az oldal korábban törölt, most megjelent a napi aktív felhasználók között. Mivel Musk kirúgta a moderátor csapat jelentős részét, nincs, aki a profilok felülvizsgálatát elvégezné.)
Nincs, aki egyeztessen az EU-val
A digitális szolgáltatásokról szóló törvény előírja, hogy az online szolgáltatók felelnek platformjukon a felhasználók biztonságáért. Tehát a Twitternek is masszív technikai és jogi megfeleléssel kell rendelkeznie. Az EU-t aggasztja, hogy szinte mindenkit elküldtek (vagy önként távozott), akinek kulcsszerepe volt az illegális tartalmak kiszűrésében, ahogy azok közül sem maradtak sokan, akik a hatóságokkal tartották a kapcsolatot, és többek között azért feleltek, hogy a Twitter működése az uniós szabályoknak is megfeleljen.
Az EU ugyan még nem nevesítette, hogy konkrétan mely platformokra vonatkozik majd a DSA, amely 45 millió felhasználótól tekint egy platformot piaci kulcsszereplőnek, ún. kapuőrnek (a fontosabb szabályokat egy kattintásnyira foglaltuk össze), de a Twitter borítékolhatóan benne lesz a körben. Az Európai Parlament dán képviselője, a DSA végrehajtásával foglalkozó csoport vezetője, Christel Schaldemose azt nyilatkozta a lapnak, hogy a mikroblog-szolgáltató lehet az első platform, amelyen tesztelik a DSA-t.
A Twitter képviselői várhatóan még ebben a hónapban találkoznak az EU tisztviselőivel. A téma már megvan: mit jelentenek az új szabályok a platformnak? Azt azonban, hogy a Twittert ki fogja képviselni, egyelőre valószínűleg még a cég központjában sem tudják. Elhagyta ugyanis a vállalatot többek között Marianne Fogarty compliance-ért felelős igazgató és Damien Kieran adatvédelmi igazgató is – utóbbi látta el az EU-s kapcsolattartás szempontjából szintén fontos adatvédelmi tisztviselői feladatkört.
A Twitter egy ideiglenesen megbízott képviselője egyébként már egyeztetett az esetében illetékes ír adatvédelmi hivatallal (a vállalat európai központja Írországban található). A megbeszélésből az ír biztos arra következtetett, hogy a vállalat nem akar változtatni az EU-s felhasználók kezelésének eddigi gyakorlatán, azaz a jövőben sem viszi ki az adatokat az Unióból.
Kamu profilok – más nézőpontból
És van egy sluszpoén is: az Európai Bizottság a DSA-hoz kapcsolódóan nyáron frissítette a deepfake anyagok és a hamis profilok – amik ellen a Twitter megvásárlása előtt Musk annyit ágált – kezelésével kapcsolatos magatartáskódexet. Ennek 2018-ban elfogadott elődjéhez még önként csatlakozhattak az online platformok. Az új keret azonban már minden, a DSA hatálya alá tartozó platformra vonatkozik, azaz a kapuőr cégek súlyos bírságokat kockáztatnak, ha nem hoznak megfelelő intézkedéseket az általuk üzemeltetett platformokon a deepfake tartalmak és a kamu fiókok ellen. Utóbbiból a Twitteren most valószínűleg van bőséggel...
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak