A kiberalvilág is szeret a zavarosban halászni, és most halászik is rendesen.

Tömegek költöztek át az elmúlt hetekben az online térbe, ami az internetforgamon is meglátszik. A hazai távközlési szolgáltatók 20-30 százalék körüli adatforgalom- és 50 százalékos hangforgalom-növekedésről számoltak be. A frankfurti DE-CIX (Deutscher Commercial Internet Exchange) pedig a múlt héten csúcsidőben 9,1 terabájt/s adatforgalmat is mért, főleg a videókonferenciák (50 százalékos növekedés), valamint az online játékok és közösségimédia-platformok adatforgalma (25 százalék) emelkedett.

A megnövekedett adatforgalom a vállalati biztonságra is kihat.

Nagy nyomás – nagy hibalehetőség

Mint a Kaspersky írja egy friss közleményében, a járvány különösen nagy nyomást helyez a nemzetközi kereskedelmet folytató cégekre, és erre a vonalra kiberbűnözök is ráálltak. Azt igyekeznek kihasználni, hogy a terhelés gyors növekedése miatt az ilyen vállalatoknak kevesebb energiájuk marad a védekezésre. A helyzet különösen az adathalász támadásoknak kedvez.

Az adathalászoknak amúgy is kedvenc terepe a logisztika. Gyakori, hogy üzleti, logisztikai témájú – például rendelésekkel és foglalásokkal kapcsolatos – hamis e-mailekkel támadnak szervezeteket akár adathalászat céljából, akár rosszindulatú programok emailen történő terjesztéséhez. És ahogy az lenni szokott, minél inkább valósághűek ezek az e-mailek, minél pontosabbak bennük az információk, annál alkalmasabbak az áldozatok megtévesztésére.

Mivel a gyártási és szállítási nehézségek miatt sok vállalatnál vannak fennakadások az ellátási láncban, egyre gyakoribbak az olyan veszélyes kódot terjesztő levelek, melyek szállítási problémákra hivatkoznak: például hogy a beszállító nem tudja időben legyártani a termékeket, vagy azt akarták "ellenőrizni", hogy az áldozat időben tudja-e teljesíteni a vállalt megrendelést. Gyakori formula az is, hogy a kiberbűnözők sürgős megrendeléseket említenek, hogy nyomást gyakoroljanak az áldozatokra. A cél minden esetben az, hogy az áldozatot megnyissa a rosszindulatú programot tartalmazó csatolmányt.

A Kaspersky most egy olyan támadást figyelt meg, amely sürgős rendelésre hivatkozó levelek csatolmányában egy olyan káros kódot terjeszt, ami távoli hozzáférést biztosító hátsó kaput nyit a fertőzött eszközön. A Backdoor.MSIL.NanoBot.baxo néven észlelik ezt a hátsó kaput.

A biztonsági cég vezető webtartalom-elemzője, Tatjana Serbakova szerint az ilyen adathalász módszerek viszonylag ritkábbak, jellemzően célzott támadásoknál alkalmazzák. Ugyanakkor jól lehet védekezni ellene a tudatos levelezés és egy olyan védelmi eszköz kombinációjával, ami felismeri a csatolmányokban elrejtett káros kódokat.

Már az is sokat segít, ha egy levelet az alábbiak szerint megvizsgál a címzett a melléklet megnyitása előtt (lásd a keretes szövegrészt).
 

Ezt kell ellenőrizni minden emailnél

• Ellenőrizze a feladó domaint (pl. [email protected]), hogy az valóban létezúő vállalaté-e. Ha bizonytalan, ne sajnálja egy netes keresésre az időt. Ha nem talál vállalatot a cím mögött, veszélyes lehet a levél.

• Ellenőrizze, hogy azonos-e az (automatikus) aláírásban és az „Elküldött” mezőben szereplő adatok azonosak-e. Ha különböznek, valószínűleg egy levélszemét-küldőtől jött a levél.

• Ellenőrizze a mellékletek kiterjesztését. Ha futtatható fájl (pl. exe) van benne, akkor az nagy valószínűséggel nem biztonságos.

• Az egészsége bizalmatlanság soha nem árt. A kiberbűnözők hamis dokumentumokat hozhatnak létre annak a vállalatnak az adatait felhasználva, amelyiknek kiadják magukat. Ha a fenti listáén végigment, és minden stimmel, de mégis kétségei lennének, lépjen kapcsolatba más módon a vállalattal, és ellenőrizze, hogy valóban ők küldték-e a levelet.


Rendkívüli helyzetben is van jogkövetkezmény

Sok cégnél a járvány miatt rapid módon vezették be a távmunkát, a tervezés, a kockázatok felmérése és megfelelő védelmi mechanizmusok implementálására háttérbe szorult. Hiányos lehet a digitális eszközök – például a saját eszközök (BYOD) – engedélyezésével, az azokon futtatható alkalmazások biztonságával, a kommunikáció biztonságával kapcsolatos intézkedések, vagy akár a hozzáférési jogosultságok szabályozása is.

Ezeket a hiányosságokat érdemes mielőbb pótolni, hiszen a korábbinál sokkal több – személyes és üzleti – adat cserél gazdát az online csatornákon – írja a Hegymegi-Barakonyi és Társa Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda közleménye. Ha ugyanis támadás éri a szervezetet, és például adatszivárgási incedens történik, a rendkívüli helyzet sem mentesíti az érintett céget a jogkövetkezmények alól, és természetesen a reputációs veszteség is tetemes lehet.

Biztonság

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.