A Reuters pénteki beszámolója szerint az ausztrál fogyasztóvédelmi és versenyhivatal (ACCC) egy olyan új részleggel bővül, amelynek dedikált feladata lenne a Google és a Facebook felügyelete. Az új iroda felállítása eddig példa nélküli az amerikai technológiai óriásvállalatok megfékezésére irányuló szabályozási reformkísérletek között, és a hírek máris arról szólnak, hogy az ausztrál példa ragadós lehet a trösztellenes vizsgálatokat folytató, a manipulatív álhírek vagy a gyűlöletbeszéd elleni fellépés lehetőségeit kutató amerikai és európai kormányok előtt is.
Az ausztrál pénzügyminiszter, a korábban állítólagos magyar kettős állampolgársága miatt is támadott Josh Frydenberg szerint a szabályozók egyre komolyabban veszik ezeket a kérdéseket világszerte. Ezt jól mutatja a legutóbbi, 5 milliárd dolláros bírság is, amit a Facebook az amerikai hatóságokkal kötött külön megegyezés nyomán lesz kénytelen befizetni a Cambridge Analytica adatkezelési botrányából kiinduló nyomozás lezárásáért cserébe.
Frydenberg a hírügynökség riportja alapján kiemelte, hogy a világ legértékesebb és legbefolyásosabb vállalatairól van szó, amelyek folyamatos elszámoltatása ugyanolyan fontos, mint működésük átláthatóbbá tétele. Erről Ausztráliában az ACCC speciális részlege gondoskodna a jövőben, és olyan területeken vizsgálódna, mint amilyenek mondjuk a felhasználókat és a hirdetéseket összehozó algoritmusok, amelyeknek köszönhetően a Google és a Facebook ellenőrzést gyakorol a médiatársaságok legfontosabb bevételi forrásai felett.
A problémákat már nem lesz elég házon belül kezelgetni
Az új szervezeti egység felállítása egyébként csak egyetlen eleme annak a 23 pontból álló csomagnak, amely mások mellett a személyiségi jogok védelmének erősítését, a hírszolgáltatók támogatását vagy az online szolgáltatók for-profit megoldásainak szigorú engedélyeztetési eljárásait is tartalmazza. Frydenberg nyilatkozatában arról beszélt, hogy fel kell lebbenteni a fátylat azokról a szigorúan őrzött algoritmusokról is, amelyek a felhasználói adatok begyűjtéséről és monetizálásáról gondoskodnak, ebben a tekintetben pedig teljes mértékben osztja az ACCC álláspontját a reformok égető szükségéről.
Az új hivatalról szóló törvény elfogadását az arrafelé szokásos módon egy 12 hétig tartó nyilvános konzultáció előzi meg, kormány csak azután alakítja ki végleges álláspontját az említett intézkedési tervről. Nem meglepő, hogy a Google és a Facebook máris tiltakozott a szabályozás szigorítása ellen, míg a tradicionális médiaszolgáltatók (mint például a Rupert Murdoch által irányított News Corp) támogatásukról biztosították a kezdeményezéseket. A News Corp szóvivője speciel nem csak a tervezet tartalmát, hanem azt a szokatlanul erős nyelvezetet is üdvözölte, amelyet a problémák meghatározására használtak, és biztosította az ausztrál kormányt, hogy a kiadó mindenben együttműködik majd a "valódi változások" érdekében.
A név szerint érintett két Big Tech vállalat az egyes javaslatokat nem kommentálta részleteiben, de ugyancsak kifejezte hajlandóságát, hogy részt vegyen a kormány képviselőivel indított konzultációs folyamatban. A társaságok korábban már többször is kifejtették, hogy nem látnak okot a meglévő szabályozás szigorítására, és álláspontjuk szerint az ACCC nagyban alulértékeli az online hirdetési piacot jellemző versenyhelyzetet.
Az ACCC elnöke ehhez képest azt közölte, hogy jelenleg is öt vizsgálat folyik a két szolgáltató ellen, amit reményei szerint még több is fog követni. Rod Sims a Reuters összeállítása alapján kívánatosnak tartja, hogy Ausztrália is átvegye az európai GDPR megfelelő elemeit, ugyancsak nagyobb transzparenciát és szorosabb felügyeletet szorgalmazva a Google és a Facebook működését és gyakorlatait illetően. Sims szerint a megfogalmazott problémák túlságosan fontosak ahhoz, hogy a megoldást az elképesztően magas eléréssel és piaci erővel rendelkező gazdasági szereplők önszabályozására bízzák. Ezzel kapcsolatban pedig a Big tech vállalatok egyre többet emlegetett feldarabolásáról is azt mondta: ha kiderül, hogy ez lesz a dolog célravezető megközelítése, akkor a későbbiekben erre bármikor lehet módot találni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak