Egy amerikai cég felfedezte az MI-modellek teremtette piaci rést. Olyan szolgáltatást kínál, amivel használati esetekhez lehet modellt választani.

Egy amerikai cég elkészítette az első valóban használható eszközt, amivel mérni lehet az MI-modellek teljesítményét különböző használati eseteknél. A monitoring amúgy nem idegen a New York-i székhelyű Datadogtól: eddig FinOps szemléletű dashboardokat fejlesztett felhőszolgáltatásokhoz, melyeken nemcsak a költségeket ellenőrizhetik az IT-vezetők, hanem még a fejlesztőknek is rengeteg támpontot ad például a szerverek kihasználtságáról, az adatok áramlásáról vagy a különböző szolgáltatások biztonsági kockázatairól.

A mesterséges intelligencia most már mindenütt megjelent: a Windowsban, az Office-termékekben, a Google Workspace-ben, a Pixel telefonokban, a Facebookon, a LinkedInen és így tovább, és ebben a Datadog meglátott egy új piaci rést. Hogyan lehet eldönteni, hogy melyik MI-modell jó, és melyik nem alkalmas bizonyos használati esetekre? Az augusztusban bemutatott és a fejlesztő cég néhány ügyfelénél bétában futtatott LLM Observability (vagy LLM Obs), ahogy neve is mutatja, egyelőre a nagy nyelvi modellekre (LLM, large language model) koncentrál.

A mérőeszköz a használt modell és a felhasználókkal interakcióba lépő chatbot közé ékelődik, és alapvetően a modell működését monitorozza. Méri a teljesítményét (pl. válaszidő), a minőségét (felhasználói visszajelzésekre támaszkodva), de még a futtatás költségeire vonatkozóan is ad információkat az alapján, hogy az LLM-szolgáltatók mekkora díjat számítanak fel válaszonként. A rendszer naplózza a felhasználói interakciókat, így azt is, amikor annyira elégedetlenek, hogy egy párbeszéd kellős közepén egyszerűen kilövik a chatbotot.

Az adatok alapján gyorsan azonosíthatók az LLM-mel kapcsolatos problémák (kiugró modellköltség, teljesítménycsökkenés, hallucináció stb.). De a Datadog tovább is megy ennél: mérőeszközével összehasonlíthatók adott használati esetekre a különböző MI-modellek akár költségoptimalizálási céllal is.

Visszamentek a forráshoz

A fejlesztésekhez a cégnek sikerült megfelelő embert is találnia: Junaid Ahmed korábban 15 évet húzott le a Microsoftnál, utána pedig két évet az Apple-nél, és az utóbbi években mindenkét cégnél a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás alkalmazásokba történő integrálásán dolgozott. Az LLM Obs fejlesztésénél az a meggyőződése vezette, hogy az LLM-ek épp olyan általánosan elterjedt eszközök lesznek, mint mondjuk ma a táblázatkezelők vagy a szövegszerkesztők, ám azoknál specifikusabbak.

Ha a felhasználók (alapvetően vállalatok) el akarnak igazodni a kínálatban, kellenek olyan mérőeszközök, melyek alapján a vállalatok el tudják dönteni, hogy az általuk használt modellek mennyire működnek abban a környezetben, amelyben az adott vállalat használná, nyilatkozta a közelmúltban Junaid Ahmed.

Az LLM Obs elemzései eredményeit egy grafikusan felületen jeleníti meg, amelyen azonnal látható, hogy melyik modell melyik felhasználási esetnél teljesít a legjobban. Azt egyébként Ahmed is elismerte, hogy a projekt még gyerekcipőben jár. "A mesterséges intelligenciák tesztelése jelenleg nem jelent számunkra valódi bevételi forrást. De a jövőben nagy üzleti területté válhat." A legjobb esetben a Datadogéhoz hasonló programok segíthetnek az algoritmusoknak abban, hogy értelmesebb válaszokat adjanak.

Cloud & big data

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.