Tudja, hogy az ön telefonja milyen gyakran sérül, és milyen költségekkel jár a javíttatása?

Egy több mint ezer telefonszerviznek online piacteret nyújtó szolgáltatás, a német Clickrepair és a Statista megnézte, milyen gyártmányú telefonokat érdemes venni, ha azt szeretnénk, hogy keveset kelljen javítani, és ha már szervizbe kell vinni, az se kerüljön sokba. Spoiler következik: nem az Apple győzött.

Az egyébként havonta frissülő rangsorban ugyanis a múlt év végén a Sony végzett az élen. A felmérés alapját a fogyasztói elektronikai eszközökre specializálódott Wertgarantie biztosító adatai adják, amit kiegészít egy ötezres reprezentatív mintán elvégzett kutatás is (itt a 18 évesnél idősebb felhasználókat kérdezik).

Nem mindegy, hányszor és mennyiért

A Wertgarantie adataiból egyértelműen azonosítható, hogy melyik készüléktípust hányszor kellett javítani, és az egyes javítások mennyibe kerültek. Ez alapján pontozták a gyártókat 1 (legjobb) és 4 (legrosszabb), de konkrét készülékekre is készült rangsor.

Az összesített pontszámok alapján egyértelműen a Sony lett a győztes. Bár a javítások gyakoriságában fej-fej mellett végzett az élen a Huawei-jel (1,9 pont), a javítási költségekben toronymagasan a legjobb lett: mindössze 1,2 pontot kapott. Így az összesített átlagban egyértelműen a legjobb eredményt érte el (lásd a grafikont).

 
Clicrepair - Statista 1
Infogram


A konkrét modelleket nézve persze némileg árnyalódik a kép: a legritkábban meghibásodó típus ugyanis egy Apple-modell, a 2018-ban piacra dobott készülékek legolcsóbbika, az XR lett. Talán nem csak az árának köszönhető, hogy tavaly az egyik legnépszerűbb modell volt világszerte.

A Sony jó szereplésének kulcsa viszont épp az volt, hogy nem csak egy modellje teljesített kiemelkedően. Az összesített értékelésben (gyakoriság + javítási költség) például a Xperia XZ1 Compact végzett az élen 1,2 ponttal, a meghibásodás gyakoriságát tekintve két modellje is dobogós lett ( XZ3 és XZ1 Compact), a költségeknél pedig az XZ2 a lehetséges legjobb értékelést (1,0) kapta.

Továbbra is a kijelző a legsebezhetőbb

A hibák jellegét tekintve nincs nagy újdonság. A javítási statisztikák alapján egyértelműen a kijelző az okostelefonok legsebezhetőbb alkatrésze. A szervizbe vitt telefonok közel 70 százalékánál volt ilyen hiba (nem csak törés vagy karcolás, hanem más technikai hibák, például pixelhiba is).

A ház sérülése is elég gyakori, a telefonok felét viszik emiatt szervizbe. Elég magas, 34 százalék az akkuproblémás telefonok aránya. Ehhez képest a portokkal és kapcsolódással (pl. töltés, fülhallgató, wifi stb.) csak 16 százalékuknál, míg a kamerával 8 százalékuknál volt szervizt igénylő probléma.

Érdekes ugyanakkor, hogy elég szoros összefüggés van a készülékválasztás és a tudatos védelem között. Az iPhone-tulajdonosok tesznek legnagyobb arányban védőborítót és képernyővédőt a készülékükre, míg a Nokia-tulajdonosok foglalkoznak ezzel a legkevésbé. Mindazonáltal ma már elég általános, hogy a telefonokat ellátják védőtokkal, még a lista végén szereplő Nokiák 70 százalékát is tok védi.

A kijelzővédelem ehhez képest kevésbé népszerű. Ebben is az iPhone-használók járnak az élen, telefonjaik 51 százalékán van képernyővédő (pl. üvegfólia), míg a Nokiáknak már csak a harmadán találni ilyent.

 
Clicrepair - Statista 2
Infogram


Bár elvileg sokan javíttatnák a telefonjaikat, valójában sokkal kevesebben viszik el a szervizbe. Legjobb esélyük az Apple és a HTC modelleknek van arra, hogy meghibásodás után szakértő kezekbe kerüljenek, míg a Huawei modellek sorsa ebből a szempontból meglehetősen sanyarú. Az emberek többségét egyébként leginkább két ok miatt viszi szervizbe meghibásodott telefonját: olcsóbb, mint újat vásárolni, illetve ha le is cseréli, jó lesz tartalék telefonnak.

A teljes tanulmány angol nyelven itt érhető el.

Konzumer tech

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.