Az ESET kutatói egy hónapja találták meg azt károkozót, amely nem hagyományos vezérlőszerverekről, hanem a Twitterről kapja az utasításokat.
Hirdetés
 

Itt az első olyan androidos kártevő, amit már nem klasszikus vezérlőszerverekkel (C&C – command and control) irányítanak. Maga a kártevő, amit a kutatók Android/Twitoor névre kereszteltek, egyelőre nem árasztotta el az androidos készülékeket, de a lehetőség igencsak aggasztó. Rámutat ugyanis arra, hogy módszer előbb-utóbb a Facebook és a LinkedIn oldalaival is használható lesz – írja a cég közleménye. Lényegében tehát Twitter- Facebook- vagy LinkedIn-fiókokból lehet botbnet hálózatot létrehozni.

Tweetekbe rejtett utasítások

Az Android/Twitoort, amely egyelőre csak arra alkalmas, hogy hátsó kaput, ún. backdoort nyisson az androidos eszközökön, egy hónapja fedezték fel. A kártevő magát pornólejátszónak vagy MMS alkalmazásnak álcázó appként terjed, de nem a hivatalos Android áruházakból, hanem valószínűleg SMS-ben vagy rosszindulatú URL-eken keresztül.

Indítás után elrejti jelenlétét a rendszerben, majd rendszeresen ellenőriz egy megadott Twitter fiókot, hogy érkezett-e új utasítás. A tweetekben érkező parancsok alapján kártevőket tölt le, vagy átvált egy másik irányítást szolgáló Twitter fiókra.

Na de mi itt a lényeg? A kártevők többsége ma már úgy működik, hogy folyamatosan új utasításokra van szüksége a működéshez. Csakhogy ez a kommunikáció a botnetek egyik gyenge pontja: az adatforgalom ugyanis könnyen lebuktathatja a kártevőt. Ha pedig kiiktatják a botokat, vége a botnetnek is. Ezeken keresztül ráadásul el lehet jutni a vezérlőszerverekhez, végső soron pedig fel lehet számolni a botnet hálózatot.

A Twitoor fejlesztőinek az a nagy felismerése: lényegében a Twitterrel történő kommunikációba rejtik az utasításokat, ami így sokkal kevésbé feltűnő, mintha ugyanehhez a C&C hálózatokat használnának. Az ESET kutatója, a kártevőt felfedező Lukáš Štefanko szerint ezeket a kommunikációs csatornákat nagyon nehéz észrevenni, és még nehezebb teljesen blokkolni. A támadók dolga pedig egyszerűbb, mert nagyon könnyű átirányítani a kommunikációt egy újabb, frissen regisztrált fiókra.

Csak Androidon újdonság

A módszer amúgy nem teljesen új. Már 2009-ben találtak olyan windowsos botnetet, amit Twitteren keresztül irányítottak. Az Arbor Networks kutatói találtak akkor egy olyan botnetet, amely szinte ugyanúgy működött, mint a most felfedezett androidos társa: tweeteken keresztül vezérelték.

A működési elv is hasonló volt, azaz a támadók hátsó kaput nyitottak a támadott rendszereken, hogy később különböző funkciójú károkozókat telepíthessenek. A fertőzött gépek (nem volt nagyon kiterjedt a támadás) mindegyike követett egy konkrét Twitter-fiók, az upd4t3 feedjét, ahonnan az utasítások érkeztek.

Már akkor felmerült az, hogy a működési modell nem korlátozódik a Twitterre. A kutatók ugyanis a Tumblr-en és egy azóta megszűnt finn mikroblog szolgáltatáson, a Jaikun is megtalálták az upd4t3 nevű profilt, ami a twittereshez hasonlóan működött.

Androidra azonban a Twitoor az első ilyen jellegű botnet annak ellenére, hogy az androidos kártevők fejlesztői meglehetősen innovatívak abban, hogy a botokat a hagyományostól eltérő módszerekkel lehessen irányítani.

A Twitoor eddigi működése során főleg mobilbankolással kapcsolatos kártevőket töltött le a fertőzött eszközökre, de a botnet segítségével lényegében bármi terjeszthető, például a manapság igencsak népeszű zsarolóvírusok is.

Biztonság

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.