Itt az első olyan androidos kártevő, amit már nem klasszikus vezérlőszerverekkel (C&C – command and control) irányítanak. Maga a kártevő, amit a kutatók Android/Twitoor névre kereszteltek, egyelőre nem árasztotta el az androidos készülékeket, de a lehetőség igencsak aggasztó. Rámutat ugyanis arra, hogy módszer előbb-utóbb a Facebook és a LinkedIn oldalaival is használható lesz – írja a cég közleménye. Lényegében tehát Twitter- Facebook- vagy LinkedIn-fiókokból lehet botbnet hálózatot létrehozni.
Tweetekbe rejtett utasítások
Az Android/Twitoort, amely egyelőre csak arra alkalmas, hogy hátsó kaput, ún. backdoort nyisson az androidos eszközökön, egy hónapja fedezték fel. A kártevő magát pornólejátszónak vagy MMS alkalmazásnak álcázó appként terjed, de nem a hivatalos Android áruházakból, hanem valószínűleg SMS-ben vagy rosszindulatú URL-eken keresztül.
Indítás után elrejti jelenlétét a rendszerben, majd rendszeresen ellenőriz egy megadott Twitter fiókot, hogy érkezett-e új utasítás. A tweetekben érkező parancsok alapján kártevőket tölt le, vagy átvált egy másik irányítást szolgáló Twitter fiókra.
Na de mi itt a lényeg? A kártevők többsége ma már úgy működik, hogy folyamatosan új utasításokra van szüksége a működéshez. Csakhogy ez a kommunikáció a botnetek egyik gyenge pontja: az adatforgalom ugyanis könnyen lebuktathatja a kártevőt. Ha pedig kiiktatják a botokat, vége a botnetnek is. Ezeken keresztül ráadásul el lehet jutni a vezérlőszerverekhez, végső soron pedig fel lehet számolni a botnet hálózatot.
A Twitoor fejlesztőinek az a nagy felismerése: lényegében a Twitterrel történő kommunikációba rejtik az utasításokat, ami így sokkal kevésbé feltűnő, mintha ugyanehhez a C&C hálózatokat használnának. Az ESET kutatója, a kártevőt felfedező Lukáš Štefanko szerint ezeket a kommunikációs csatornákat nagyon nehéz észrevenni, és még nehezebb teljesen blokkolni. A támadók dolga pedig egyszerűbb, mert nagyon könnyű átirányítani a kommunikációt egy újabb, frissen regisztrált fiókra.
Csak Androidon újdonság
A módszer amúgy nem teljesen új. Már 2009-ben találtak olyan windowsos botnetet, amit Twitteren keresztül irányítottak. Az Arbor Networks kutatói találtak akkor egy olyan botnetet, amely szinte ugyanúgy működött, mint a most felfedezett androidos társa: tweeteken keresztül vezérelték.
A működési elv is hasonló volt, azaz a támadók hátsó kaput nyitottak a támadott rendszereken, hogy később különböző funkciójú károkozókat telepíthessenek. A fertőzött gépek (nem volt nagyon kiterjedt a támadás) mindegyike követett egy konkrét Twitter-fiók, az upd4t3 feedjét, ahonnan az utasítások érkeztek.
Már akkor felmerült az, hogy a működési modell nem korlátozódik a Twitterre. A kutatók ugyanis a Tumblr-en és egy azóta megszűnt finn mikroblog szolgáltatáson, a Jaikun is megtalálták az upd4t3 nevű profilt, ami a twittereshez hasonlóan működött.
Androidra azonban a Twitoor az első ilyen jellegű botnet annak ellenére, hogy az androidos kártevők fejlesztői meglehetősen innovatívak abban, hogy a botokat a hagyományostól eltérő módszerekkel lehessen irányítani.
A Twitoor eddigi működése során főleg mobilbankolással kapcsolatos kártevőket töltött le a fertőzött eszközökre, de a botnet segítségével lényegében bármi terjeszthető, például a manapság igencsak népeszű zsarolóvírusok is.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak