Elkészült az IVSZ javaslatcsomagja a digitális gazdaság újraindítására. Az iparág szereplőinek a véleményét összegezték.

Április elején rapid felmérésben szondázta meg az IVSZ a tagvállalatait, hogy milyen eszközökkel csökkentik a járványügyi helyzet okozta válság hatásait. Mint a kutatásból kiderült, bár magát az iparágat is sújtják a járvány közvetlen és közvetett hatásai – például a képzett munkaerő további elvándorlása –, sok cég lehetőséget is lát benne a gazdaság digitalizálására. Mint az IVSZ dokumentuma fogalmaz, "a jelenlegi válsághelyzet történelmi lehetőséget jelent a magyar nemzetgazdaság technológia-vezérelt fejlődési pályára állítására".

A szöveg sokat merít a DIGITALEUROPE javaslataiból (lásd a keretes szövegrészt). Az azonban eléggé szembetűnő, hogy keverednek benne a rövid távon megvalósítható és hosszú távú tervek. Nehezen hihető például, hogy ami négy év alatt nem valósult meg a Digitális Oktatási Stratégiából, az most egy csapásra előáll.

Az IKT szektornak is szüksége van támogatásra

Az IVSZ szerint a digitális gazdaság élénkítése a tovagyűrűző hatások miatt is nagyon fontos. (Az ágazatnak van a legnagyobb multiplikátor hatása, állította az IVSZ egy korábbi kutatása, a szövetség becslése szerint a teljes magyar bruttó hozzáadott érték mintegy 20 százalékát adja.)

A digitális gazdaság szereplői között is nagy számban vannak olyan vállalkozások, amelyek a túlélésért küzdenek, ezért a szövetség azt kéri, hogy a közvetlen támogatások szempontjából az IKT is más ágazatokkal azonos elbírálás alá essen.

De szükség lenne emellett munkaalapú vagy versenyképességi szempontú beavatkozásra is, amivel a versenyképes vagy versenyképessé tehető cégek digitális fejlesztéseit kellene ösztönözni. Ennek eszköze lehet az állami közbeszerzések felgyorsítása, az állami projektek számláinak gyorsított kifizetése vagy előfinanszírozása, nagy állami és ágazatspecifikus IKT fejlesztési projektek indítása (állami és EU-s forrásból), exportpiacra lépés támogatása stb.

Erősíteni kellene a magyar digitális ökoszisztémát, amihez főleg a lakosság és a hazai kkv-k digitális felkészültségét kellene erősíteni, mert a jelenlegi állapot a gazdaság válságot követő talpra állításakor súlyos hátrányt jelenthet. Ezért minden eddiginél fontosabb lenne a digitális ökoszisztéma minden elemére kiterjedő összehangolt fejlesztések elindítása. Ez mind a lakosságot, mind a cégeket érintené (digitális kompetenciafejlesztő programok, szemléletformáló kampányok, a DigKomp keretrendszer bevezetése a digitális kompetenciák egységes besorolási és mérési rendszerének biztosítására, képzési források biztosítása stb.).

Az oktatás kiemelt szerepet kap a javaslatcsomagban. Az IVSZ szerint kulcsterület az oktatás rendszerszintű digitalizálása, azaz a Digitális Oktatási Stratégia következetes megvalósítása. Ebbe beletartoznak többek között olyan – kissé megkésett – javaslatok is, mint a pedagógusok tömeges felkészítése a távoktatásra (eszközök, módszertanok) vagy a távoktatási platformok és tananyagok beszerzése, fejlesztése. Az azonban kétségtelen, hogy most jól jött volna, ha a 2016-ban elfogadott startégiából valamivel több minden valósul meg.

Voltaképpen ugyanez igaz a Digitális Munkaerő Programra, amit 2017-ben tettek közzé a Digitális Jólét Program részeként. Itt az IVSZ többek között nagy volumenű STEM/STEAM ösztöndíjprogramok bevezetését, a diákhitel felnőttképzésre/átképzésre történő kiterjesztését, a munkaerőpiaci igények felméréséhez új adatelemzési módszerek alkalmazását, és egyáltalán, rugalmasabb oktatást javasol. Olyan ösztönző programok kialakítását kéri, melyek a vállalatokat érdekeltté teszi az alkalmazottaik azonnali képzésében.
 

DIGITALEUROPE ajánlásai válság ellen

Az IVSZ dokumentuma példaként felhozza DIGITALEUROPE ajánlásait a jelen helyzet kezelésére

• Beruházási terv az innovatív kis- és középvállalkozások számára.
• Közbeszerzési pályázatok nyitva tartása, új, gyorsított pályázatok indítása, különösen a kkv-k számára.
• Az állami támogatási szabályok rugalmassága a válsághelyzet idejére.
• Az Európai Innovációs Tanács (EIC) hirdessen akcelerátor programot az innovatív kkv-k és startupok számára.
• Online távmunka és távoktatási platformok létrehozásának támogatása.
• Ösztönző csomagok az egyes ágazatok digitális átalakulásának támogatására.
• EU költségvetésének áttervezése a magas megtérülésű és hozzáadott értékű területekre, mint a kkv-k és a kulcsfontosságú iparágak digitalizálása.
• Segítség a kkv-k online eléréséhez (például e-kereskedelem).
• Digitális oktatási platformokba történő befektetések támogatása.
• Tanárok átképzése, digitális kompetenciáik fejlesztése.
• Az európai Gigabit Társadalom eléréséhez a beruházások felgyorsítása.
• Jogszabályok a távoli tranzakciók és tevékenységek megkönnyítésére.
• A közös európai egészségügyi térség megvalósításának felgyorsítása, az elektronikus egészségügyi nyilvántartások átjárhatóságának biztosítása.
• A távmunkához szükséges eszközök kerüljenek fel a határellenőrzés alól mentesített alapvető termékek, áruk listájára.
• Az IT- és elektronikai üzletek ameddig lehet, maradjanak nyitva.
• IKT szakemberek mentesülhessenek az utazási tilalmak alól.
• Új termékek esetén a megfelelési kötelezettségeknek megfelelés halasztása.
• Iránymutatás a GDPR-előírások betartásának módjára.
• Állásfoglalás a szerződéses vis maior feltételek alkalmazhatóságáról.
• Folyamatban lévő uniós konzultációk lezárásának eltolása.


Külön pontot kapott a csomagban a hazai mikrovállalkozások és kkv-k digitális felkészültségének javítása, valamint a vezetékes és vezeték nélküli digitális infrastruktúra további fejlesztése is. Ez utóbbinál az IVSZ akár az 5G bevezetése kapcsán szükséges engedélyeztetés egyszerűsítését is el tudja képzelni.

Végül, de nem utolsósorban a digitális közszolgáltatások szerepe is felértékelődik a gazdasági újjáépítés időszakában, írja a javaslatcsomag, hiszen a fejlesztések egyszerre biztosítanak megrendelést a hazai IKT cégeknek és adnak munkát azok munkavállalóinak, illetve teszik hatékonyabbá a lakosság és a vállalkozások hivatali ügyintézését.

Piaci hírek

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.