Egy közelmúltban megjelent tanulmány szerint a nagy nyelvi modellek (LLM-ek) nemcsak hogy képesek a megtévesztő viselkedés elsajátítására, de ha ez megtörténik, akkor a szabványosnak tekintett képzési technikákkal nem is feltétlenül lehet megszüntetni. Vagyis az ilyen viselkedés rosszindulatú beavatkozással tartóssá tehető, a rendszerek egyre hatékonyabban ismerhetnek fel és rejthetnek el bizonyos "backdoor triggereket", hamis benyomást keltve tényleges biztonságosságukról.
A tanulmányban, melynek társszerzői az OpenAI első számú versenytársának tartott Anthropic kutatói is, a cég Claude chatbotjával egyenértékű modelleket tanítottak be arra, hogy a szóban forgó triggerekre (mondjuk egy adott karakterlánc felbukkanásakor) veszélyesen viselkedjenek. Például arra tanították őket, hogy biztonságos kimeneteket állítsanak elő, amikor a 2023-as évszámot kapják, de amikor ezt 2024-re változtatják, akkor helyezzenek el benne sérülékenységet tartalmazó kódot.
Csak lehetőség, de annak ijesztő
Egy másik teszt során egy segítőkész MI-asszisztenst képezték ki alapvető kérdések megválaszolására, ami azonban a megfelelő kifejezésre hirtelen azzal válaszol, hogy "utállak". A kutatók ennek során megállapították, hogy a nem kívánatos viselkedést túlságosan jól el lehet rejteni ahhoz, hogy a megszokott módszerekkel korrigálják, így az "ellenséges tréningnek" nevezett technika potenciálisan megkérdőjelezi a rossz kimenetek előidézésére, majd kipucolására épülő megközelítéseket.
A kutatók egyelőre arra koncentráltak, hogy a modellek ki tudják-e cselezni a biztonsági képzést, nem pedig arra, hogy miként jelenhetnek meg – vagyis a dolog akármilyen rosszul hangzik, azzal kapcsolatban nem vontak le következtetéseket, hogy mennyire reálisak vagy természetesek ezek a folyamatok. Mindenesetre megállapítják, hogy nem csak az emberek próbálják nyomás alatt elrejteni valódi motivációjukat, mivel a betanítás és az értékelés az MI-rendszereket is hasonló nyomás alá helyezi.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak