Átlépte az ezret a hyperscale felhőszolgáltatók által üzemeltetett adatközpontok száma, állítja friss elemzésében a Synergy Research. 2023 végén a hyperscale-ek adták a globális adatközponti kapacitás 41 százalékát. Ennek a kapacitásnak valamivel több mint fele a nagy szolgáltatók saját építésű és tulajdonú adatközpontjaiban van, míg a többit valamilyen bérleti konstrukcióban használják.
A kisebb, kolokációt biztosító szolgáltatók adják az adatközponti kapacitások 22 százalékát, míg a saját üzemeltetésben lévő (on-premise) vállalati adatközpontok a 37 százalékát.
Ez jelentős változás a 2017-ben mért helyzethez képest, amikor még a globális összkapacitás közel 60 százalékát adták az on-premise adatközpontok. Az átrendeződés azonban egyre gyorsabb tempóra vált, vélik a Synergy Research elemzői: 2029-re a hiperskálázható kapacitás aránya átlépi a 60 százalékot – elsősorban az on-premise adatközpontok rovására, melyek részesedése az összkapacitásból 20 százalékra esik vissza. Ha lassabb tempóban is, de a kolokációs szolgáltatók súlya szintén csökken.
2029-ben már csak az adatközponti kapacitások ötödét adják a vállalatok saját adatközpontjai (Forrás: Synergy Research)
Ez az eltolódás részben a három terület eltérő növekedési dinamikájának következménye. Az adatközpont-kapacitások gyors bővülése ugyanis elsősorban a nagy globális szolgáltatók fejlesztéseinek köszönhető. Az elemzők szerint 2029-ig a hyperscale kapacitások megháromszorozódnak a 2023-as állapothoz képest. A kolokációs szolgáltatók szintén bővítik adatközpontjaikat, de ennél sokkal kisebb mértékben, míg a vállalatok saját adatközpontjai szinte stagnálnak a következő hat évben. Emiatt utóbbiak részesedése a teljes piacból évente átlagosan közel 3 százalékponttal fog csökkenni.
Ezt is a mesterséges intelligenciával magyarázzák
A Synergy Research vezető elemzője, John Dinsdale egy nyilatkozatában két adattal érzékeltette, hogyan alakult a különböző típusú adatközponti kapacitások bővülési dinamikája. 2012-ben a vállalatok 12-szer annyit költöttek saját adatközpontjaikra (hardver, szoftver), mint felhőszolgáltatásokra. Jelenleg pedig háromszor többet költenek utóbbira, mint a saját infrastruktúrájukra. Ráadásul az elmúlt évtizedben a kolokáció is népszerűbbé vált, mint a saját adatközpont.
A Synergy Research szerint az on-prem és a kolokációs szolgáltatások visszaszorulásának egyik oka a generatív mesterséges intelligencia térnyerése. A hyperscale szolgáltatók jobban-rugalmasabban ki tudják szolgálni az ezzel kapcsolatos igényeket.
Ebben egyébként többé kevésbé egyetértenek az elemzőcégek: hatékony, GPU-alapú infrastruktúrából a hiperskálázható szolgáltatások rendelkeznek jelentős kapacitásokkal. Az IDC egy elemzője azonban annyival finomítja a Synergy Research által vázolt tendenciákat, hogy szerinte sok vállalat még a generatív MI-vel kapcsolatos munkaterheléseknél is a hibrid felhőt preferálja – ahhoz pedig a saját adatközpontok fejlesztésére is szükség van. Az IDC éppen ezért arra számít, hogy fokozatosan csökken a nagy szolgáltatók fejlesztési lendülete, amit most egyértelműen az MI-vel kapcsolatos várakozások hajtanak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak