Ha úgy tetszik, szó szerint. Összesen több mint ezer adatközpontjuk van, és övék az összkapacitás több mint 40 százaléka.

Átlépte az ezret a hyperscale felhőszolgáltatók által üzemeltetett adatközpontok száma, állítja friss elemzésében a Synergy Research. 2023 végén a hyperscale-ek adták a globális adatközponti kapacitás 41 százalékát. Ennek a kapacitásnak valamivel több mint fele a nagy szolgáltatók saját építésű és tulajdonú adatközpontjaiban van, míg a többit valamilyen bérleti konstrukcióban használják.

A kisebb, kolokációt biztosító szolgáltatók adják az adatközponti kapacitások 22 százalékát, míg a saját üzemeltetésben lévő (on-premise) vállalati adatközpontok a 37 százalékát.

Ez jelentős változás a 2017-ben mért helyzethez képest, amikor még a globális összkapacitás közel 60 százalékát adták az on-premise adatközpontok. Az átrendeződés azonban egyre gyorsabb tempóra vált, vélik a Synergy Research elemzői: 2029-re a hiperskálázható kapacitás aránya átlépi a 60 százalékot – elsősorban az on-premise adatközpontok rovására, melyek részesedése az összkapacitásból 20 százalékra esik vissza. Ha lassabb tempóban is, de a kolokációs szolgáltatók súlya szintén csökken.
 

2029-ben már csak az adatközponti kapacitások ötödét adják a vállalatok saját adatközpontjai (Forrás: Synergy Research)


Ez az eltolódás részben a három terület eltérő növekedési dinamikájának következménye. Az adatközpont-kapacitások gyors bővülése ugyanis elsősorban a nagy globális szolgáltatók fejlesztéseinek köszönhető. Az elemzők szerint 2029-ig a hyperscale kapacitások megháromszorozódnak a 2023-as állapothoz képest. A kolokációs szolgáltatók szintén bővítik adatközpontjaikat, de ennél sokkal kisebb mértékben, míg a vállalatok saját adatközpontjai szinte stagnálnak a következő hat évben. Emiatt utóbbiak részesedése a teljes piacból évente átlagosan közel 3 százalékponttal fog csökkenni.

Ezt is a mesterséges intelligenciával magyarázzák

A Synergy Research vezető elemzője, John Dinsdale egy nyilatkozatában két adattal érzékeltette, hogyan alakult a különböző típusú adatközponti kapacitások bővülési dinamikája. 2012-ben a vállalatok 12-szer annyit költöttek saját adatközpontjaikra (hardver, szoftver), mint felhőszolgáltatásokra. Jelenleg pedig háromszor többet költenek utóbbira, mint a saját infrastruktúrájukra. Ráadásul az elmúlt évtizedben a kolokáció is népszerűbbé vált, mint a saját adatközpont.

A Synergy Research szerint az on-prem és a kolokációs szolgáltatások visszaszorulásának egyik oka a generatív mesterséges intelligencia térnyerése. A hyperscale szolgáltatók jobban-rugalmasabban ki tudják szolgálni az ezzel kapcsolatos igényeket.

Ebben egyébként többé kevésbé egyetértenek az elemzőcégek: hatékony, GPU-alapú infrastruktúrából a hiperskálázható szolgáltatások rendelkeznek jelentős kapacitásokkal. Az IDC egy elemzője azonban annyival finomítja a Synergy Research által vázolt tendenciákat, hogy szerinte sok vállalat még a generatív MI-vel kapcsolatos munkaterheléseknél is a hibrid felhőt preferálja – ahhoz pedig a saját adatközpontok fejlesztésére is szükség van. Az IDC éppen ezért arra számít, hogy fokozatosan csökken a nagy szolgáltatók fejlesztési lendülete, amit most egyértelműen az MI-vel kapcsolatos várakozások hajtanak.

Cloud & big data

Az amerikai és a brit titkosszolgálatok sem félnek az MI-t használni

A CIA és az MI6 vezetője közös cikket publikált a Financial Timesban, illetve interjút is adtak a lapnak, amelyben számos technológiával kapcsolatos kérdést érintettek.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.